O tym w jaki sposób należy udzielić zamówienia, przesądza art. 32 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych
z tym, że zamówienie na część o małej wartości, może zostać udzielone podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, jeżeli zostaną spełnione przesłanki z art. 6a tej ustawy.
Jeżeli zatem zamawiający udziela jednego zamówienia publicznego, które może zostać podzielone na części, istnieje możliwość:
Przeprowadzenia jednego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przy jednoczesnym podziale go na mniejsze części oraz z dopuszczeniem składania ofert częściowych. Przeprowadzenia kilku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego z zastrzeżeniem, że każde z postępowań prowadzone jest z zastosowaniem procedury właściwej dla szacunkowej wartości zamówienia wszystkich jego części.
Niezależnie zatem od wyboru sposobu udzielania zamówień w częściach (jedno postępowanie/ odrębne postępowania), zamawiający jest zobligowany do stosowania procedury właściwej dla łącznej wartości wszystkich części zamówienia.
Wyjątek od zasady udzielania zamówień w częściach w procedurze stosownej dla łącznej wartości wszystkich jego części, stanowi art. 6a ustawy Pzp, w brzmieniu w przypadku zamówień udzielanych w częściach, do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80.000 euro dla dostaw lub usług oraz 1.000.000 euro dla robót budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia. Jeżeli wartość części zamówienia nie przekracza 30 000 Euro, wówczas, zgodnie z większościowym stanowiskiem doktryny, zamawiający może udzielić zamówienia bez stosowania przepisów ustawy Pzp. Wyłączenie stosowania ustawy Pzp odbywa się wówczas na podstawie art. 4 pkt 8 w zw. z art. 6a ustawy Pzp.