Treść obu ogłoszeń jest, poza nazwą postępowania, identyczna. Nazwa jest zbliżona i być może na pierwszym ogłoszeniu powinnam była zrobić postępowanie. Celem zmiany było zachowanie oznaczeń z planu zamówień.
Stan jest taki, że wykonawcy znajdują dwa ogłoszenia o bardzo zbliżonej nazwie, identycznej treści i jedno postępowanie na naszej www. I mam telefony.
Wybieram "postępowania nie ma, nie zostało prawidłowo wszczęte".
Wyrok:
W uchwale z dnia 28 kwietnia 2017 r., KIO/KD 14/17, Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła uwagę, że ?W trybie przetargu nieograniczonego wszczęcie postępowania następuje przez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej (art. 40 ust. 1 ustawy Pzp). Wszczęcie postępowania następuje zatem z chwilą ziszczenia się obu tych zdarzeń. Niedopełnienie tych obowiązków powoduje, że postępowanie już na wstępnym etapie obarczone jest wadą.
Celem zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej jest umożliwienie dostępu do ogłoszenia każdemu zainteresowanemu. Ustawodawca w powołanej regulacji przesądził o publicznym dostępnie do ogłoszenia o zamówieniu, a o tym możemy mówić tylko wtedy, gdy zastało ono zamieszczone nie tylko w siedzibie zamawiającego w miejscu publicznie dostępnym, ale również na stronie internetowej zamawiającego. W tym zakresie ustawodawca nie przewidział alternatywny. Zdaniem ustawodawcy, wypełnienie jednego z tych warunków nie jest wystarczające do uznania, że postępowanie zostało wszczęte (w sposób prawidłowy). Sytuacji tej nie zmienia również zrealizowanie obowiązku zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych (art. 40 ust. 2 ustawy Pzp). Obowiązki te bowiem są rozłączne, zrealizowanie jednego z nich nie wpływa na obowiązek zrealizowania drugiego.