1

Temat: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Witam,

Proszę o informajcę czy zamawiający miał prawo odrzucić moją ofertę z postępowania czy miał obowiązek unieważnienia całego postępowania z uwagi na niepełny zapis pozycji przedmiarowych.

Brałem udział w postępowaniu w którym zamawiający w 4 pozycjach nie wskazał ilości oraz jednostki miary.
Pozycję kosztorysową opisał jako

"KNR 2-02 r.16 z.sz.5.15"
z opisem
"Czas pracy rusztowań grupy 1 (poz.:74,79,84)"

Z uwagi na brak ilości pozycji przedmiarowej nie skalkulowano indywidualnie do kosztorysu poszczególnych pozycji i pozostawiono je puste. Koszt pracy rusztowań uwzględniono w pozycjach kosztorysowych do których odwoływał się opis pozycji przedmiarowej tj. pozycja KNR : KNR-W 2-01 0306-01, KNR-W 4-01 0402-02, KNR 2-01 0501-01

Zamawiający wykluczył mnie z postępowania powołując się na to iż oferta została odrzucona na podstawie art 89 ust 1 pkt 2 - brak wyceny pozycji w kosztorysie ofertowym, brak możliwości dokonania poprawki omyłki.

Oferta firmy którą wybrał jako najkorystniejszą w każdym z 4 pozycji odwołujących się do pracy rusztowań miałą wskazaną inną kwotę począwszy od tego iż jedna z pozycji zawierała kwotę 0,00zł

Jeżeli zamawiający przyjmuje że każda z pozycji jest równoważna to dlaczego miał zamiar dokonywać poprakwi omyłki? Tym samym nie dokonał poprawki omyłki względem oferty która dla tej samej pozycji ma różne kwoty w tym jedna o wartości 0,00zł

Czy brak wyceny pozycji kosztorysowej może być u mnie traktowane jako 0,00zł ? I tym samym powinien zamawiający wezwać mnie do wyjaśnienia zgodnie z art. 87 ust. 1 ?

Proszę o informację czy jest sens się odwoływać lub czy należy dążyć do tego aby pozstępowanie zostało unieważnione?

2

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

czy jest ktoś na tyle kompetentny żeby prawidłowo odpowiedzieć mi w tym temacie ?

3

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Jeżeli chodzi o różne ceny w pozycjach to rzecz normalna. Przy podanych przez Ciebie pozycjach knr może też być 0 zł. Dwie z nich dotyczą robót ziemnych gdzie rusztowania nie są wykorzystywane. Czas pracy rusztowań powinieneś wyliczyć na podstawie wzoru wskazanego w opisie zasad wyliczania czasu pracy rusztowań czyli pkt 5.15. tj.
Czas pracy rusztowań za okres wykonywania robót oblicza się wg wzoru:
      N
C = -------- (m-g),
     s x w

gdzie: C - czas pracy rusztowań za okres wykonywania robót w maszynogodzinach,
N - nakłady rzeczowe robocizny dla danego rodzaju roboty (robót), które przyjmuje się z kosztorysu,
s - skład zespołu roboczego dla danego rodzaju roboty (robót), który przyjmuje się z tablicy 9923,
w - współczynnik przestoju rusztowań wynikający z warunków atmosferycznych, organizacyjnych i technologicznych, który przyjmuje się z tablicy 9924.

Zamawiający nie może w tym przypadku podać jednakowego obmiaru dla wszystkich wykonawców bowiem uzależniony jest on od zmiennych "s" i "w", które mogą być różne dla każdego z wykonawców.
Uważam, że odwoływanie się jest bezzasadne. Aby mogła być mowa o omyłce musi być wpisana jakaś  wartość . Pozostawienie pustego miejsca nie daje zamawiającemu pola manewru.

4

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

dzieki za odpowiedz

5 (edytowany przez bch 2020-04-16 14:03:53)

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Tylko jeszcze jedna sprawa.
Mi chodziło o to czy pozycje przedmiarową w której nie wskazano jednostki miary oraz ilości sztuk należało wycenić czy pozostawić puste.

Pozycje wyglądały tak jak na zdjęciu :

zapodaj.net/6922357a06869.png.html

6

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Te pozycje tak właśnie wyglądają.

7

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

czyli pomimo 0 ilosci i tak powinna się tam pojawić kwota ?

8

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Zrozum wreszcie, że w pozycjach tych obmiar nie wynosi "0" tylko jest sumą roboczogodzin ze wskazanych w nich pozycji przedmiaru. Polecam dokładne zapoznanie się z Opisem katalogu i założeniami szczegółowymi. Zwróć tez uwagę na to, że pozycja którą kwestionujesz nie pochodzi wprost z KNR 2-02. Nie ma tam czegoś takiego jak  r.16 z.sz.5.15". To jest kalkulacja indywidualna sporządzana na podstawie zasad opisanych w KNR. Pamiętaj, że kosztorysowanie to nie tylko mechaniczne wpisanie cyfr/ liczb lub wyrażeń matematycznych do programu komputerowego. Kiedyś gdy kosztorysy robiło się przy pomocy papierowych wersji KNR pewne rzeczy były prostsze ponieważ chcąc czy nie, każdy widział i czytał te opisy i wytyczne do przedmiarowania i wyliczania wartości poszczególnych pozycji.

9

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

ok, dziękuję za pełną odpowiedź

10

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

Do marekw2.
Czy faktycznie pamiętasz jak się "na piechotę" liczyło z KNR? Ja to robiłem dość długo - mozolna robota, a jak zrobiłeś pomyłkę w pozycji to znowy przeliczenia całości.  Już by mi się nie chciało. smile

11

Odp: Wykluczenie z postępownia a błędny przedmiar

To była makabra, dzisiaj jak czasami wspominam te stare kosztorysy to nadal dreszcze mnie przechodzą. Dzisiejsze kosztorysowanie to sama przyjemność, ale podstawowe KNR y stoją na półce i czasem do nich zaglądam właśnie w celu przejrzenia tych tabel z różnymi wskaźnikami. Jeśli pamiętasz KNR-y pamiętasz też pewnie sprzęt na którym się to liczyło "arytmometr" czyli taki kalkulator na korbkę.