1

Temat: sposób obliczenia ceny - odrzucenie oferty

Witam,

proszę o informację czy zamawiający mógł mnie odrzucić z postępowania z uwagi na wskazanie formuły 2 obliczenia ceny kosztorysowej tj. wyliczenia cen jednostkowych.

Oferta wraz z podpisanymi kosztoryswami ofertowymi - powinny zawierac wyliczenie ceny słuace do okreslenia kwotyofertowej. Wymagany jest kosztorys wykonany metoda uproszczona (tj. iloczyn ilosci robót wskazanych w przedmiarze oraz cen jednostkowych bez rozdzielenia na robocizne, materiały
i sprzet ? zgodnie z §2 ust. 1 Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury w sprawie okreslenia metod
i podstaw sporzadzania kosztorysu inwestorskiego z dnia 18 maja 2004r. Dz. U. Nr 130 poz. 1389)
oparty o przedmiar robót oraz Specyfikacje Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Zamawiajacego.
W cenie naley ujac wszystkie roboty zwiazane z ww. dokumentacja.
Kosztorys ofertowy moe byc
opracowany na podstawach dowolnie przyjetych przez wykonawce.
Nie dopuszcza sie uwzgledniania upustów

Złożyłem kosztorys na podstawie przedmiaru gdzie wskazano ilość oraz iloczyn robót. niemniej ilość jednostkowa została wyliczona z ceny przez iloraz.

Zostałem odrzucony z uwagi na błędne wskazanie kosztorysu uproszczonego. Gdzie uzasadniono :

Koztorys ofertowe są niezgodne z SIWZ; wymagane były kosztorysy wykonane metodą uproszczoną tj iloczyn ilości robót wskazanychw przedmiarze oraz cen jednostkowych zgodnie z 2ust 1 rozpocządzenia mininstra infrastruktury w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestosrksiego z dnia 18.05.2004r. dz u . nr 130 poz 1389)
Wykonawca sporządził kosztorys mtodą uproszczoną lecz ceny jednostkowe poszczególnych robót wyliczone są przez podzielenie wartości w/w robót przez ilośc robót z przedmiary.

Podstawa prawna  oferta odrzycona na podstawie art 89 ust 1 pkt 2 ustawy pzp. Treść oferty nie opowiada treści SIWZ, prawidłowośc i jednolitość kosztorysu ofertowego w poróbwaniu z przedmiarem jest kluczowa. Rozbieżność pomiędzy nimi są traktowane jako błąd Wykonawcy i są podstawą do odrzucenia oferty.


Czy z uwagi na wskazanie dobrowolności przedłożenia kosztorysu  w wersji uproszczonej zamawiający miał prawo odrzucenia z postępowania? Czy można się od tego odwoływać czy jest to rzeczywiście niezgodnośc z siwz ?

2

Odp: sposób obliczenia ceny - odrzucenie oferty

Nie rozumiem wygląda ten Twój kosztorys, coś chyba namieszałeś w zdaniu Złożyłem kosztorys na podstawie przedmiaru gdzie wskazano ilość oraz iloczyn robót niemniej ilość jednostkowa została wyliczona z ceny przez iloraz.
Kosztorys powinien wyglądać mniej więcej tak:

Opis pozycji / ilość jednostkowa wskazana w przedmiarze / cena jednostkowa wykonawcy / wartość pozycji
Przykładowe wyliczenie                   3                                             13,5                                  40,5

Nie bardzo rozumiem jaka jest różnica w wyliczeniu wartości pozycji jako 40,5/13,5 =3 a 13,5x3=40,5. Przecież wynik jest jednakowy. Skąd zamawiający ma wiedzę w jaki sposób liczyłeś?

3

Odp: sposób obliczenia ceny - odrzucenie oferty

różnica jest taka że cena jest identyczna ale jak

masz ilość sumryczna i cene końcową to przy dzieleniu sumy przez ilość cena jednostkowa wychodzi ci w zaokrągleniu do pełnej kwoty zł 2 miejsca po przecinku

jak robisz cene jednostkową i z niej mnożysz sumaryczną ilość to zaokrągla ci wynik do 2 miejsc po przecinku
i tym samym różnica w niektorych pozycjach jest o 1gr różna...

jeżęli będzie chciał rozliczać ksztorysowo to niby to wpływa na wynik

wiec moje pytanie czy aby napewno tego tpu przeliczanie może miec wpływ na dyskwalifikowanie ?

4

Odp: sposób obliczenia ceny - odrzucenie oferty

Reprezentuję zamawiającego i z mojego punktu widzenia taki sposób wyliczenia po pierwsze jest błędny a po drugie nastręcza masę problemów przy rozliczeniu. Twój sposób myślenia był prawdopodobnie taki: uznałeś że za wykonanie jakiejś usługi czy dostawy chcesz dostać kwotę X, dzieląc to przez ilość jednostek wyszła Ci cena jednostkowa Y. To jest z zasady błędne wyliczenie wartości oferty. Cena jednostkowa powinna wynikać z kosztów jakie wykonawca poniesie na wykonanie zamówienia plus jego zysk a nie z jakiejś wymyślonej abstrakcyjnej wartości. To po pierwsze. Druga ważniejsza dla zamawiających sprawa to to co sam napisałeś. Liczenie wartości oferty w przyjęty przez Ciebie sposób powoduje powstanie tych groszowych różnic, które później przy fakturowaniu powodują problemy. Pamiętaj, że wartość na fakturach liczy się mnożąc ilość przez cenę jednostkową (a nie tak jak Ty to wyliczyłeś) i tam te grosze muszą się zgodzić z wartością zapisaną w umowie a więc ceną ofertową. Sam miałem kiedyś przypadek, w którym musiałem ilość jednostkową wpisać do piątego miejsca po przecinku aby wyjść na wartość z oferty (sprawa dotyczyła zakupu tarcicy, gdzie taka szczegółowość jest dopuszczalna choć mocno naciągana). W związku z powyższym popieram stanowisko zamawiającego.