1

Temat: Jednorazowy zakup w nowe ustawie.

Zapotrzebowanie zamawiającego na zakup materiałów biurowych, w ciągu roku to blisko 100 000 zł. Zamawiający na bieżąco zamierza zaopatrywać  się w lokalnym sklepie papierniczym, przy czym nie będzie zawierać jednej umowy na sukcesywne dostawy.

W ciągu roku będzie to kilka, kilkanaście faktur, których łączna wartość przekracza 50.000 zł., a każda z osobna poniżej ww. kwoty.

Czy prawidłowym podejściem jest traktowanie jednorazowego zakupu ? jako jednej faktury?

Czy zamawiający nie spotka się z zarzutem podziału zamówienia na części w celu niestosowania procedury dla zamówień bagatelnych, skoro można udzielić jednego zamówienia na sukcesywną dostawę?

2

Odp: Jednorazowy zakup w nowe ustawie.

Oczywiście, że będzie to działanie mające na celu unikniecie obowiązku stosowania ustawy. Podążając Waszym tokiem myślenia równie dobrze można by zlecić wykonanie remont budynku osobno kupując materiały budowlane, zlecając roboty ogólnobudowlane, instalacji sanitarnych i elektryczne. Każde zamówienie poniżej jakiegoś progu lecz po zsumowaniu już przekracza wartość.

3

Odp: Jednorazowy zakup w nowe ustawie.

Pytam o zdanie, ponieważ co szkolący to inne opinie.

4

Odp: Jednorazowy zakup w nowe ustawie.

Słyszałem takie opinie szkolących, ale zgadzam się w pełni z marekw2. Czytając literalnie nie złamiesz tego przepisu, ale już ten zakazujący dzielenia zamówienia na części w celu uniknięcia stosowania ustawy już tak.

Wg mnie jedynym argumentem pozwalający nie stosować przepisu o publikacji zamówień bagatelnych jest sytuacja, w której ze względów technicznych, organizacyjnych itd. nie można udzielić zamówienia w tym samym czasie, mimo że jest to zamówienie podobne.

Dla biurówki nie ma to zastosowania.

5

Odp: Jednorazowy zakup w nowe ustawie.

Podobno zastanawiają się nad wyrzuceniem z ustawy zamówień bagatelnych. I to by było najlepsze bo zapis jest niejednoznaczny.