janek159 napisał/a:Jednak w sytuacji gdy warunkiem było doświadczenie w budowie mostu, to gdy jeden z wykonawców wykaże spełnienie warunku, a pozostali nie, to w oświadczeniu nie mogliby być wskazani wszyscy jako wykonujący czynności związane stricte z budową mostu - nawet gdy w zamierzeniu utworzenia konsorcjum było wspólne wykonawstwo prac na budowie.
Z uzasadnienia do ustawy PZP:
Z kolei w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, współwykonawcy będą mogli – tak jak wynika to z art. 63 ust. 1 akapit czwarty dyrektywy klasycznej – polegać na zdolnościach wyłącznie tych z nich, którzy wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane
Pewnie w jakichś statystykach wyszło, że zamiast polegać na zdolnościach innych podmiotów Wykonawcy łączyli się w konsorcja. Ustalenia co do podziału zadań i obowiązków między członkami konsorcjum był zależny wyłącznie od woli członków, więc pewnie to był jakiś sposób na obejście osobistego wykonawstwa.
Członkowie konsorcjum zostali więc zobligowani do osobistego wykonania części zamówienia jeżeli dany członek spełnia warunek udziału w postępowaniu. Myślę, że ustawodawca chciał wyeliminować pewną fikcję, handel referencjami. Dlatego zrównał sytuację konsorcjum do sytuacji podmiotów, na których zdolnościach wykonawca polega.
Czy to zda egzamin - czas pokaże. Zamawiającemu powinno zależeć na tym, że jak stawia warunek udziału w postępowaniu to nie po to, aby potem prace faktycznie wykonywał inny podmiot.
Przy warunku, który wskazałaś, konsorcjum w praktyce sprowadziło by się do innych prac jak wyburzenia, drogi dojazdowe, księgowość itp. - nic nie związanego z warunkiem udziału w postępowaniu.
Sytuacja wyglądałaby inaczej gdybyś postawił warunek budowy 2 mostów np. krótszych niż budowany (i nie wprowadził dodatkowych ograniczeń dla konsorcjum) - wtedy dwie firmy, które wybudowały by po 1 moście, wykazują że będą budowały razem.
Najważniejsze pytanie to: czy jak konsorcjum złoży oświadczenie będzie go mogło, na etapie realizacji zamówienia, zmienić. Obawiam się, że szczegółowy podział prac nie następuje przed złożeniem oferty, ale po podpisaniu umowy.
Edit:
*przez konsorcjum rozumiem wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (np. konsorcja, wspólnicy spółek cywilnych) - takie uproszczenie, żeby się lepiej pisało.