1

Temat: sposób obliczenia ceny

Zapętliłam się trochę po tym jak uzyskałam na jednym ze szkoleń inf. dot. poprawiania cen w ofercie i po przeczytaniu komentarza p. Czajkowskiego do art.87 ust. 2. Mianowicie jest tam napisane: "Prawidłowe poprawienie omyłki rachunkowej przy obliczeniu ceny zależy m.in. od ustalenia, czy cena, podana w podlegającej badaniu ofercie jest ceną ryczałtową, czy też nie. W świetle powyżej przedstawionej charakterystyki ?ceny ryczałtowej", dopiero w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są dwa towary, a w ofercie wykonawca podaje ich ilość, cenę netto oraz brutto za jedną sztukę, wartość netto i brutto każdego z nich oraz wartość całkowitą, należy stwierdzić, iż mamy do czynienia nie z ceną kosztorysową, lecz ryczałtową. Uzasadnieniem sytuacji jest to, iż całkowita wartość brutto stanowi absolutne, niepodlegające zmianie (lub choćby negocjacjom) wynagrodzenie wykonawcy zamówienia. Tabelka, w której wykonawca wpisał cenę jednostkową netto i brutto, wartość netto i brutto poszczególnych towarów, ich ilość oraz wartość całkowitą netto i brutto towarów stanowiących przedmiot dostawy nie stanowi kosztorysu, tak w rozumieniu przepisów Kc, jak i Pzp. Podanie tych wartości nie stanowi też zestawienia potrzebnych do zrealizowania dostawy kosztów towarów i nakładów pracy z podaniem ich cen jednostkowych. Podaje się w nim wyłącznie ceny jednostkowe towarów, obejmujące całość kosztów niezbędnych do zrealizowania dostawy. Ponadto, ma ono charakter ostateczny i wiążący dla stron. Służyć ma weryfikacji zgodności treści oferty z treścią SIWZ oraz podaniu ceny oferty. W takiej sytuacji, w przypadku stwierdzenia omyłki rachunkowej przy obliczeniu wartości netto któregokolwiek z towarów należy uznać, iż kwalifikuje się ona do poprawienia na podstawie i w sposób określony w pkt 3 lit. a. Przyjąć należy, iż prawidłowo została podana cena ryczałtowa. Przez cenę tę, zgodnie z definicją podaną w ustawie o cenach , należy rozumieć wartość brutto. W konsekwencji, poprawieniu omyłki rachunkowej podlegać będą wszystkie te elementy przedstawionego w ofercie równania matematycznego, którego wynik stanowi cena, z wyjątkiem całkowitej ceny brutto. Poprawienie omyłki rachunkowej polegać więc będzie na koniecznej zmianie na prawidłową ceny netto lub brutto za jedną sztukę oraz wartości netto (tak poszczególnych towarów, jak również całkowitej." Natomiast na szkoleniu, gdy zapytałam o możliwość poprawnienia ceny realizacji zamówienia w skutek błędów rachunkowych występujących w mnożeniu cen jednostkowych i liczby jednostek miar, otrzymałam odpowiedź twierdzącą. Rozumiem, że w dostawach mam do czynienia z ceną ryczałtową, ponieważ jest to cena za realizację całości zamówienia i jako zamawiający nie zakładam możliwości podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy. Wszystko możliwe, że coś źle interpretuję, proszę o poradę.

2

Odp: sposób obliczenia ceny

Czy ta opinia rzeczywiście pochodzi od Czajkowskiego?
Jest bardzo liberalna...

3 (edytowany przez Katiqq 2008-04-23 19:51:04)

Odp: sposób obliczenia ceny

Owszem. I to z najnowszego komentarza. Stąd też mam poważne wątpliwości co do możliwości poprawienia wartości brutto. Wiem, że zawsze przede wszystkim zdrowy rozsądek się liczy, ale jak ma się poprawienie wartości brutto w świetle tego komentarza?Jak myślą inni forumowicze?

4

Odp: sposób obliczenia ceny

no właśnie jak interpretować ten komentarz. jeżeli zamawiający miał podać cenę za wykonanie usługi w brutto, netto i vat a walnął się w brutto o 1 zl, zamiast 6 wpisał 5 (vat o netto dobrze policzony) to mogę poprawić brutto czy mam odrzucić na podstawie art. 89.1.6?
w postępowaniu złożono 1 ofertą i przez te 1 zł mam je unieważnić?

pomocy smile

5 (edytowany przez lolilap 2008-06-23 12:28:03)

Odp: sposób obliczenia ceny

no tak ale tu pomylil sie w sumie a stawke dobra podal tak>?:)


a wystepuja tu jakies skladowe? z czego mozesz wyliczyc cene zamowienia?

6

Odp: sposób obliczenia ceny

w formularzu cenowym miałem 5 pozycji, w każdej z pozycji wykonawca podać miał cenę za wykonanie badania 100 działek zgodnie z wykazem, czyli razem 500 działek. netto i vat są oki. pomyli sie w 1 pozycji formularza w brutto. no i potem przy sumowaniu tych 5 pozycji też jest ten błąd.

z rożnych opinii i ekspertyz, które studiuje od rana wynika, że art.88 nie upoważnia mnie do naprawienia omyłki popełnionej przy ustalaniu ceny brutto, polegającej na uzyskaniu niewłaściwego wyniku dodawania ceny netto oraz wielkości podatku VAT (komentarz do art. 88 w LEXie).

jeżeli nie mogę poprawić, to unieważnić na podstawie art. 89.1.6 czy potraktować to jak cenę ryczałtową i uznać że jest prawidłowa bez względu na sposób jej obliczenia?

7

Odp: sposób obliczenia ceny

odnośnie jeszcze komentarza p. Czajkowskiego. czy należy to rozumieć w ten sposób, że przyjmujemy że cena brutto jest prawidłowa i dokonać poprawki poprzez wyliczenie prawidłowej ceny netto i prawidłowej stawki VAT?