1

Temat: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

Witam
W związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym mam 2 pytania:

1.Jeden z wykonawców w formularzu ofertowym błędnie wpisał kwotę, za jaką zamierza zrealizować zadanie. Zamiast wpisanej słownie kwoty: dwadzieścia cztery tysiące sześćset dwadzieścia dziewięć złotych wpisał ? dwa tysiące sześćset dwadzieścia dziewięć złotych. Potraktowaliśmy to jako oczywistą omyłkę pisarską, tym bardziej, iż w karcie zgłoszenia projektu jak i kosztorysie widnieje prawidłowa cena.
A zgodnie z zapisem komentarza do ustawy Pzp przez oczywistą omyłkę pisarską należy rozumieć m. in. ewidentny błąd gramatyczny, niezamierzone opuszczenie wyrazu?! O poprawieniu omyłki pisarskiej powiadomiliśmy wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty. Pytanie - jak ma wyglądać poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej przez Zamawiającego w złożonej ofercie? Czy mamy dopisać brakujące elementy ceny i postawić parafkę, złożyć podpis (rozumiem, że nie może tego uczynić nikt z członków komisji a tylko sam Zamawiający?). Jak to ma wyglądać technicznie ???

2.Art. 94 ust. 1a mówi o tym, że umowa może zostać zawarta po upływie terminu związania ofertą (dla nas byłoby to najwygodniejsze rozwiązanie), m.in. w sytuacji, gdy wykonawca wyraził zgodę na zawarcie umowy na warunkach określonych
w złożonej ofercie. Pytanie ? Jak ma wyglądać wyrażenie tej zgody ? czy musi być ona wyrażona na piśmie, czy ma zostać poprzedzona prośbą Zamawiającego skierowaną do wykonawcy o jej wyrażenie. A może wystarczy ustne wyrażenie zgody wykonawcy przekazane zamawiającemu ??? Jak to wyrażenie zgody wykonawcy ma wyglądać technicznie ???

2

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

Apollo napisał/a:

Pytanie - jak ma wyglądać poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej przez Zamawiającego w złożonej ofercie?

2. (...) Jak to wyrażenie zgody wykonawcy ma wyglądać technicznie ???

Moim zdaniem ani jedno ani drugie w ogóle nie musi wygladać.
W pierwszym przypadku wystarczy pismo o poprawieniu omyłki, w drugim - zawarcie umowy.

3

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

1. A jak się ma w tym przypadku art. 88 ust.3b. W przypadku rozbieżności kwoty podanej słownie i cyfrą za prawidłową uznaje się slowną.

2. W art.94 ust. 1a zapisano, iz wykonawca musi wyrazić zgodę na podpisanie umowy po terminie zw. z of. Podejrzewam, iz jako sposób porozumiewnia się zamawiajacego z wykonawcami określiłeś na zasadzie pisemnej więc taka zgoda musi być w formie pisemnej.

4

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

pipi67 napisał/a:

taka zgoda musi być w formie pisemnej.

czyli w postaci podpisu pod umową. smile

5

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

O.K. podpisanie umowy jest wyrazniem zgody na warunki złożone w ofercie, lecz według mnie wyrażenie takiej zgody winno nastapić przed terminem zw. z of. bo podpisanie umowy może nastapić kilka dni po zakończeniu tego terminu i wykonawca nie jest wtedy zwiazany z ofertą. Może wtedy odstapić od podpisania umowy bez zadnych konsekwencji np. przepadkiem wadium.

6

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

pipi67 napisał/a:

według mnie wyrażenie takiej zgody winno nastapić przed terminem zw. z of.

Absolutnie nie. Wyrażenie zgody przed upływem dotychczasowego terminu to po prostu jego przedłużenie, określone w art. 85 ust. 2. Tu chodzi o wyrażenie zgody po upływie terminu.

7

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

Kochani co tak ucichliście, ciekawy wątek a tu cisza :(i Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg dyskusji na temat podpisania umowy....

8

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

Pozamiatane...

9

Odp: omyłka pisarska - umowa po terminie związania ofertą

Nasunęło mi się kolejne pytanie!
Zakładamy, że nie prosimy wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Termin związania ofertą upływa 19 czerwca. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 16 czerwca - tak więc podpisanie umowy (przy założeniu, że nie będzie protestów) może nastąpić już po terminie związania ofertą (24 czerwca).
Pytanie: W którym momencie (którego dnia czerwca) poprosić wykonawcę o wyrażenie zgody na podpisanie umowy po upływie terminu związania ofertą ??? Czy może (musi) to być termin po 24 czerwca??? O jakim terminie na wyrażenie zgody możemy w tym przypadku mowić ???
Pozdrawiam!