1

Temat: Na czym polegał błąd ?

W zakładce "Najczęstsze błędy" znajduje się opis takiego przypadku:

"Postulat przedstawienia dokumentów niezgodnych z Rozporządzeniem.

Żądanie w Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówienia do przetargu na wykonanie remontu dróg gminnych o nawierzchni asfaltowo-mineralnej w poszczególnych sołectwach oraz przetargu na wykonanie chodnika dla pieszych we wsi ZZZ wraz z kanalizacją deszczową oraz wykonaniem poszerzeń asfaltowych wzdłuż drogi nr X, wykazu co najmniej 4 robót budowlanych odpowiadających swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, jest niezgodne z § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz. U. z 2004 r. nr 71, poz. 645)."

Czy ktoś może wytłumaczyć mi, na czym konkretnie polegał błąd zamawiającego ? Bo z treści to nie wynika...

Z góry dziękuję

PS. Oczywiście wiem, że cytowane rozporządzenie jest już nieaktualne.

2

Odp: Na czym polegał błąd ?

Ja widze i to kilka:
- po pierwsze - warunek 4 robót - wygórowany nadmiernie - art. 7 naruszony jak w morde...
- po drugie - co to znaczy odpowiadających wartością - skąd wykonawca ma wiedzieć jaka jest wartość

3

Odp: Na czym polegał błąd ?

i skad ma wiedziec w stosunku do jakiego zakresu ma sie okazac doswiadczeniem ? w gre wchodzi pelny zakres kosztorysu czy nie?

wartosc i ilosc podtrzymuje za poprzednikiem z reprezentacji smile

4

Odp: Na czym polegał błąd ?

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Takie właśnie miałem przeczucia. Niemniej jednak, nasuwają mi się wątpliwości:
- jek jednoznacznie stwierdzić, że warunek 4 robót jest nadmiernie wygórowany ? Nie znalazłem nigdzie w literaturze przedmiotu wskazówek, jaka ilość jest w porządku a jaka nie. A przecież instytucja kontrolująca umieszczając taki zarzut w protokole musiała się powołać na jakiś konkretny przepis, a nie tylko na swoje wyczucie...
- zgodnie z rozporządzeniem Dz.U. 2006 87 poz. 605, zamawiający może żądać wykazu robót "odpowiadających swoim rodzajem i wartością" robotom stanowiącym przedmiot zamówienia (par. 1 ust. 2 pkt. 1). Wykonawca w tym momencie nie wie jeszcze jaka jest wartość, jak słusznie zauważył Marko. ...Więc co w tym momencie miał na myśli autor rozporządzenia ?

Pozdrawiam

5

Odp: Na czym polegał błąd ?

ma przeciez kosztorys inwestorski.....

6

Odp: Na czym polegał błąd ?

lolilap napisał/a:

ma przeciez kosztorys inwestorski.....

Wykonawca? big_smile

7

Odp: Na czym polegał błąd ?

zamawiajacy - zeby okreslic wart tych robot w warunku smile smile heh

8

Odp: Na czym polegał błąd ?

początkujący napisał/a:

Więc co w tym momencie miał na myśli autor rozporządzenia ?

Miał na myśli odniesienie do wartości przedmiotu zamówienia a ta winna być wskazana precyzyjnie w warunku (choć niekoniecznie przy zamówieniu o wartości 1 mln należy stawiać warunek na 1 mln - może być mniej byle nie wiecej)

9

Odp: Na czym polegał błąd ?

ja taka wartosc przy duzych inwestycjach (na ktore czesto skladaja sie np 5 x podobne zakresy umiejscowione obok siebie)  odnosze do najwiekszej lub najtrudniejszej czesci.
czesto wykonanie jednej z duzych czesci swiadczy o zdolnosci wykonania nawet 5 x wiekszego zakresu ale PAMIETAJ nie tyczy sie to wszystkich inwestycji... kazda w zaleznosci od zlozonosci wymaga indywidualnego podejscia.

marko ma tu racje ze nieuzasadnionym byloby zadanie doswiadczenia na wieksza wartosc a jesli na mniejsza moze skorzystaj z powyzszego...

10

Odp: Na czym polegał błąd ?

Czyli, jak rozumiem, wolno mi napisać, że "o udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy, którzy wykonywali lub wykonują roboty, usługi itp. odpowiadające swoim rodzajem zamówieniu i o wartości (np.) 500.000 PLN", ale nie wolno mi napisać, że "o udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy, którzy wykonywali lub wykonują roboty, usługi itp. odpowiadające swoim rodzajem i wartością zamówieniu" ?
Czyli wartość musi być podana konkretnie i odnosić się jakoś do wartości zamówienia oszacowanej przez zamawiającego (w każdym razie nie być od niej wyższa), a nie może być opisana w ten sposób, że ma "odpowiadać wartością wartości zamówienia", bo to zbyt mało konkretne ?
Czy dobrze rozumiem ?

Mój poprzednik w ostatnim przetargu na sprzątanie żądał, żeby wykonawca wykonał lub wykonywał 4 usługi "odpowiadające rodzajem i wartością" zamówieniu. Wydaje mi się, że przy tego rodzaju usłudze, poprzeczka była postawiona zbyt wysoko; w końcu, jak się okaże, że wykonawca kiepsko sprząta, to nikt przez to nie umrze... wink Pewnie wystarczyłyby 2, a 3 to już w zupełności... Ale czy oprócz zdrowego rozsądku, zmieniając ten zapis, mogę się tu powołać przed moim przełożonym na jakiś konkretny zapis, komentarz, interpretację itp. ?

Pozdrawiam

11

Odp: Na czym polegał błąd ?

sporo jest tego... np komentarze wyroki ...... nie mam niestety nic na wyciagniecie reki ale znam jednego kolege z forum ktory ma napewno smile