Temat: Wpłata a przelew
W 2007 r. toczyła się dyskusja dotycząca ważności wadium, w przypadku gdy wykonawca wpłacił gotówkę w okienku w banku. Zdania były różne ale czy coś od tego czasu w waszych poglądach się zmieniło.
np Jacek0707 dał wyciąg z "Analizy wyroków sądów okręgowych oraz analiza orzecznictwa zespołów arbitrów wydanych na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych" Urząd Zamówień Publicznych 2006":
"...Wadium w pieniądzu wnosi się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego (art. 45 ust. 7 ustawy). Jak podkreśla się w orzecznictwie, z przepisu tego wynika jednoznacznie obowiązek bezgotówkowego rozliczenia wadium w drodze przelewu bankowego. Przepis ten wyraźnie wyklucza dokonywanie wpłat gotówkowych na rachunek zamawiającego i to niezależnie od tego, czy Wpłata taka dokonywana byłaby w kasie banku prowadzącego rachunek zamawiającego, czy też zupełnie innego banku. Przepis jest jasny i mówi o przelewie, a wiec operacji bezgotówkowej, a nie gotówkowej. Wniesienie wadium w formie gotówkowej na rachunek zamawiającego należy uznać za niedopuszczalną formę zabezpieczenia oferty, co w konsekwencji skutkuje wykluczeniem wykonawcy z postępowania..."
Natomiast w komentarzu do art. 45 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.07.223.1655), [w:] M. Stachowiak, J. Jerzykowski, W. Dzierżanowski, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX, 2007, wyd. III. Stan prawny: 2007.10.12 autorzy piszą odmiennie niż w tekście którym posłużył się Jacek ża:
"Ustawa zawiera zamknięty katalog dopuszczalnych form wniesienia wadium. Wedle wyboru wykonawcy, wadium może być wnoszone w jednej lub kilku z poniższych form.
Wniesienie wadium w pieniądzu polega na przekazaniu do dyspozycji zamawiającego oznaczonej kwoty pieniężnej. Kwota ta nie staje się jednakże mieniem zamawiającego. W momencie wniesienia zabezpieczenia zamawiającemu służy wyłącznie roszczenie o zatrzymanie kwoty wadium w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 46 ust. 5. Wadium wnoszone w pieniądzu powinno zostać wpłacone przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. Wadium przechowywane jest na rachunku bankowym, przy czym ustawa nie nakazuje, aby był to rachunek oprocentowany. Zatrzymanie wadium złożonego w tej formie następuje przez złożenie oświadczenia wykonawcy. Mimo ustawowego obowiązku wniesienia wadium przelewem, ustawa nie przewiduje sankcji, jeśli wadium zostanie wpłacone gotówką wprost na rachunek wskazany przez zamawiającego. Wykluczeniu podlega wyłącznie wykonawca, który wadium nie wniósł, lub wniósł je w niewłaściwej formie. Za formę należy zgodnie z ust. 6 uznać pieniądz, a nie drogę, którą wadium wpłynęło na wskazane konto. Odmiennie będzie wyglądać sytuacja wykonawcy, który wpłacił wadium w kasie zamawiającego lub na inny niż wskazany rachunek. Wówczas brak wadium na wskazanym rachunku będzie skutkować wykluczeniem z postępowania."
Jakie jes wasze zdanie na to zagadnienie bo mam sytuację że 2 wykonawców wpłaciło w okienku w banku (żądana kwota znalazła się na naszym koncie przed upływem terminu na składanie ofert) ale inny wykonawca (zrobił przelew z konta na konto) żąda, jeszcze przed wyborem najkorzystniejszej oferty, wykluczenia tych 2 wykonawców gdyż jego zdaniem ustawa nie dopuszcza wpłaty w okienku w banku.
Za pomoc z góry dziękuję.