1 (edytowany przez Marcia28 2008-11-05 16:55:28)

Temat: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Mam taki problem,
zrobiłam przetarg na usługę gdzie w ofercie wykonawcy podawali mi ceny jednostkowe.
Podczas otwarcia ofert Zamawiający podaje  kwotę brutto, jaką zamierza przeznaczyć na realizacje zamówienia - kwota ta została oszacowana na podstawie ubiegłorocznego zamówienia  x średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem tj. 130 tys. brutto.
Po otwarciu ofert okazało się, że ceny jednostkowe są znacznie wyższe od cen ubiegłorocznych i po oszacowaniu całkowitej wartości zamówienia kwota ta jest sporo wyższa od kwoty podanej przez Zamawiającego przed otwarciem ofert tj. 160 tys. netto.

Dla Zamawiającego nie jest to problem, bo może zrobić przesunięcie środków w paragrafach. Ale mam pewna wątpliwość, czy w dokumentacji przetargowej powinnam dokonać gdzieś zapisu wyjaśniającego taką rozbieżność pomiędzy kwotą brutto podaną w protokole z postępowania a kwotą netto obejmującą szacunkową wartość zamówienia bez VAT podaną w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia????

2 (edytowany przez Marcia28 2008-11-05 18:33:24)

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Chciałam jeszcze dodać, że księgowa nie była w stanie mi podać z planu kwoty zabezpieczonej na tą usługę, gdyż zadanie to mieści się u niej w paragrafie z innymi różnymi zamówieniami, poza tym umowa zawierana jest na 2 lata, stąd kwota brutto przeznaczona na realizację zadania została oszacowana w taki a nie inny sposób -  na podstawie wcześniejszych zamówień.
I teraz pojawia się kolejna wątpliwość, czy to właściwe szacować kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia W TAKI WŁAŚNIE SPOSÓB?

3

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Droga Marcio28 może ten artykuł wyjaśni ci część wątpliwości
Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia
Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a obowiązek unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych

Stosownie do treści art. 86 ust. 3 ustawy - Prawo zamówień publicznych, bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Jednocześnie, art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy nakłada na zamawiającego obowiązek unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Nałożenie na zamawiającego ustawowego obowiązku podania bezpośrednio przed otwarciem ofert kwoty, jaką zamierza on przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia rodzi istotne skutki prawne. Rozwiązanie to zwiększa bowiem jawność postępowania oraz uniemożliwia zamawiającym arbitralne unieważnienie postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Co do zasady, kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia powinna wynikać z planu finansowego zamawiającego i oznacza środki, jakie mają być przeznaczone na pokrycie realnych wydatków z tytułu realizacji zamówienia. Zamawiający zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 3 ustawy ma obowiązek podać ją bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Stwierdzić jednakże należy, iż kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nie musi być tożsama z kwotą, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. W toku postępowania może okazać się bowiem, że zamawiający będzie w stanie przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę wyższą od podanej przed otwarciem ofert. W konsekwencji, gdy cena najkorzystniejszej oferty jest wyższa od kwoty jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowania zamówienia, zamawiający może przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę wyższą od podanej przed otwarciem ofert i udzielić zamówienia. Wówczas kwota jaką zamawiający przeznacza na udzielenie zamówienia będzie przekraczała kwotę określoną w art. 86 ust. 3 ustawy.

Należy jednak zauważyć, iż zamawiający, który w takim wypadku dokonuje przeniesień wydatków, musi przestrzegać obowiązujących w tym zakresie przepisów oraz wewnętrznych procedur. Dopiero w sytuacji, gdy dokonanie takich przeniesień nie jest możliwe lub celowe, a kwota, którą zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia jest niższa od ceny najkorzystniejszej oferty, zachodzi konieczność unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W stosunku do podmiotów z sektora finansów publicznych zgodnie z art. 92 pkt 3 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U z 2003 r., Nr 15, poz. 148 ze zm.) obowiązuje, obok innych zasad gospodarki finansowej, zasada dokonywania wydatków w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień, zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny. Kwestię sposobu dokonywania przeniesień precyzuje m.in. art. 96 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym dysponenci części budżetowych mogą dokonywać przeniesień wydatków między rozdziałami i paragrafami klasyfikacji wydatków, w ramach danej części i działu budżetu państwa (z wyjątkiem zwiększania planowanych wydatków na wynagrodzenia).

W konsekwencji, podobnie jak to ma miejsce przy innych zamawiających, gdy cena najkorzystniejszej oferty jest wyższa od kwoty jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia, zamawiający ma możliwość dokonania przeniesień wydatków między rozdziałami i paragrafami klasyfikacji wydatków, niemniej, wyłącznie w granicach i na zasadach określonych w art. 96 ustawy o finansach publicznych.

Reasumując, zamawiający nie jest zobowiązany do unieważniania postępowania w każdym przypadku, gdy cena oferty najkorzystniejszej przekracza równowartość kwoty, którą planował przeznaczyć na realizację zamówienia. W szczególności, w przypadku, gdy zamawiający należy do grona podmiotów sektora finansów publicznych, może zwiększyć kwotę przeznaczoną na realizację zamówienia, tak aby była ona wyższa od ceny zawartej w ofercie najkorzystniejszej, w granicach i na zasadach określonych ustawą o finansach publicznych, o ile uzna to za uzasadnione i celowe, udzielając następnie zamówienia wykonawcy. Dopiero w sytuacji, gdy dokonanie takich przeniesień nie jest możliwe lub celowe, a kwota, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia jest niższa od ceny najkorzystniejszej oferty, zachodzi konieczność unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy.
www.uzp.gov.pl

4

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Dziękuję ślicznie za wyczerpującą odpowiedz.
Mam tylko pytanie, czy muszę gdzies zapisac w dokumentach przetargowych, ze dokonujemy przesunięcia w paragrafach?

5

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

tak
musisz przeciez otrzymac/zachowac informacje o tym ze takowe srodki posiadasz

podpisane przez np. ksiegową


mozesz informacje ujac w protokole ( ja tak robie) lub sporzadzic dla jasnosci notatke

6

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Cześć! Szczerze pisząc zamówieniami publicznymi zjmuje się od niedawna, ale sama ostatnio miałam taką sytuację, że cena oferty przekraczała kwotę jaką zamierzaliśmy wydać na to zamówienie.
Gł. księgowa podjęła decyzję o zwiększeniu kwoty przeznaczonej na sfinansowanie tego zamówienia. Pracuję w instytucji kulturalnej nie samorządowej w związku z powyższym to właśnie księgowa stworzy mi dokument, w którym będzie opisane skąd, dokąd te pieniądze przenosi i dołącze to do dokumentów z postępowania. Nigdzie w protokołach z postępowania nie ujęłam tego zdarzenia.
Ja napisałabym o tych przesunięciach w paragrafach w jakieś np. notatce służbowej. smile

7

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

W ogóle u nas to jest sprawa dużo bardziej skomplikowana, bo ten przetarg dotyczył usługi zimowego utrzymania dróg, gdzie wykonawcy podawali ceny jednostkowe, a wartość zamówienia szacowana była wg kalkualcji - zima surowa, zima łagodna. Więc na ta chwilę tak naprawdę nie wiemy, czy przekroczymy tę kwotę brutto czy nie bo to będzie zależało od warunków pogodowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć;-)))
Dodatkowo umowa jest na 2 lata, a plan finansowy na rok. Mnie osobiście przeraziła rozbieżnośc pomiędzy kwotą brutto, jaką podaliśmy przed otwarciem ofert, a całkowitą wartością zamówienia netto /którą również musiałam oszacować/ podawaną w ogloszeniu o udzieleniu zamówienia, która była znacznie wyższa. stąd moje wątpliwości.

8

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

szacujesz wartosc umowy wg szacunkow ktorych dokonalas przed wszczeciem.
umowe zawierasz do kwoty ktora w umowie musisz okreslic!!! bo niby jak inaczej zawrzesz umowe jesli nie posiadasz okreslonych srodkow!?

9

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

W umowie podane są ceny jednostkowe!!!

10

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Marcia28 napisał/a:

W umowie podane są ceny jednostkowe!!!

tez pieknie wink hehe to nawet nie okresliliscie o jakiej wartosci jest umowa??? smile bogata jednostka:)

11

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

jak juz pisałam, ogłaszalismy przetarg na uslugę zimowego utrzymania dróg i w zależności od warunków pogodowych - drogi  MUSZĄ być sypane, czy tego chcemy czy nie;-)))

12

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

to musicie miec nieograniczony budzet i kierownika kamikaze smile bo kto zawrze umowe na nieokreslona nigdzie kwote??? bedzie ostra zima ...lub nie i wykonaca przedlozy Wam FV na kwote przewyzszajaca srodki ktore mozecie przeznaczyc i co??? reka w nocniku??

przyjdzie kontrola i powie do Glownej Ksiegowej: a zna się Pani na tym co Pani robi?? smile to o jakiej wartosci jest ta umowa?? podpisala Pani umowe o posiadaniu srodkow bez okreslenia tejze wartosci? to tak jakby Pani zawarla umowe nie majac pokrycia...... no moze nie pokrycia wink ....nie posiadajac srodkow fiansowych na realizacje zadania smile

13

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

KC określa jednoznacznie, jakie postanowienia umowne muszą być zawarte w przyszłej umowie m.in.: data, strony umowy, termin realizacji i kwota, za jaką ma zostać zrealizowane zamówienie.Prawo cywilne korzysta ze swobody zawierania umów- zatem swobodne ich kształtowanie zależy od stron. W związku z powyższym zarzut, że podpisaliśmy  umowę nie majac pokrycia i nie posiadajac srodkow fiansowych na realizację zadania jest nieuzasadniony.Poza tym we wniosku o wszczęcie postępowania jasno określona jest kwota, ile możemy przeznaczyć na realizację całego zadania ponadto w umowie jest zapis, że w razie potrzeby Wykonawcę wzywa się telefonicznie czyli morał iż Zamawiający czuwa nad tym, żeby nie przekroczyć zakładanych kwot.

14

Odp: kwota brutto jaką zamierza przeznaczyć na realizację zadania PILNE!!!!

Marcia28 napisał/a:

KC określa jednoznacznie, jakie postanowienia umowne muszą być zawarte w przyszłej umowie m.in.: .......kwota, za jaką ma zostać zrealizowane zamówienie........

komentarz wydaje sie zbedny.... jak to interpratujesz?