26

Odp: termin związania oferta i wadium

W  ocenie  składu  orzekającego  Izby,  skuteczność  przedłużenia  wadium  należy
odczytywać  tak  sam,  jak  skuteczność  wniesienia  wadium,  tj.  jako  obowiązek  dopełnienia czynności   faktycznych,   fizycznych,   nie   zaś   jako   obowiązek   polegający   na   złożeniu jakiegokolwiek  oświadczenia.  Samo  oświadczenie  wykonawcy  o  przedłużeniu  ważności wadium złożonego w formie gwarancji, w sytuacji nie złożenia dokumentu, który to wadium  w  istocie  stanowi,  byłoby  bez  znaczenia  dla  skuteczności  wniesienia  wadium.  Z  drugiej strony  nie  złożenie  żadnego  oświadczenia,  w  sytuacji  złożenia  dokumentu  gwarancji przesądza o skuteczności wniesienia wadium.
Zasadnym  jest  powołanie  się  w  tym  zakresie  na  przepis  art.  85  ust.  4  ustawy  Pzp  w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie nowelizacji z dnia 4 września 2008 r., który  ma  zastosowanie  do  przedmiotowego  postępowania,  ze  względu  na  jego  wszczęcie ogłoszeniem  z  dnia  14.10.2008r.  Ustawodawca  jedynie  w  przypadku  przedłużenia  okresu związania ofertą wymaga zgody (oświadczenia) wykonawcy. Brak wymogu udzielenia takiej zgody  w  przypadku  przedłużenia  okresu  ważności  wadium  potwierdza,  że  w  tym  zakresie żadne oświadczenie wykonawcy nie jest wymagane.
Dlatego  też,  w  ocenie  składu  orzekającego  Izby,  wezwanie  zamawiającego  z  dnia
23.12.2008r.,  w  sytuacji,  gdy  obaj  wykonawcy  złożyli  wadium  w  formie  pieniądza,  nie  było konieczne. Sam fakt wystosowania takiego pisma przez zamawiającego nie może stanowić  o zmianie skuteczności wnoszenia i przedłużania wadium odpowiednio do jego formy, a tym samym   nie   może   wywoływać   negatywnych   dla   wykonawców   konsekwencji,   poprzez wykluczenie    ich    z    udziału    w    postępowaniu.    Innymi    słowy    zachowanie    samego zamawiającego  i  zachowanie  przez  niego  konsekwencji  lub  nie,  na  co  powoływał  się odwołujący  w  treści  odwołania,  pozostaje  bez  znaczenia.  Wezwanie  takie  ma  znaczenie warunkowe  -  tylko  w  sytuacji,  gdy  ważność  wadium  będzie  upływać  konieczne  jest  jego przedłużenie
Uznając, że przedłużenie ważności wadium wnoszonego w formie pieniężnej nie jest
związane   z   oświadczeniem   samego   wykonawcy,   złożonym   zamawiającemu,   skład orzekający Izby stoi na stanowisku, że ważność tego przedłużenia sprowadza się w istocie do  możliwości  zabezpieczenia  interesu  zamawiającego  na  wypadek  odmowy  zawarcia umowy przez wykonawcę lub zaistnienia innych przesłanek, o których mowa w art. 46 ust. 5 ustawy Pzp.
Porównując  przez  pryzmat  powyższego  wadium  wniesione  w  formie  gwarancji  oraz  wadium  wniesione  w  formie  pieniądza,  stwierdzić  należy,  że  możliwość  zaspokojenia ewentualnych roszczeń zamawiającego będzie zależała w przypadku gwarancji od tego, czy okres  ważności  gwarancji  (termin  obowiązywania  gwarancji)  jest  tożsamy  z  okresem związania   ofertą,   zaś   w   przypadku   pieniądza,   od   jego   pozostawania   w   dyspozycji zamawiającego   na   rachunku   bankowym   zamawiającego.   Zachowanie   tych   wymagań gwarantuje zamawiającemu zabezpieczenie jego interesów.
W  przedmiotowym  postępowaniu,  wobec  złożenia  przez  obu  wykonawców  wadium 
w formie pieniądza, a jednocześnie wobec braku ze strony tych wykonawców żądania zwrotu wadium, uznać należy, że zamawiający ma gwarancję, że cel wadium jest spełniony, a jego interes zabezpieczony.

27

Odp: termin związania oferta i wadium

Chyba ten wątek stał się już trochę zagmatwany, przydałoby się go delikatnie uporządkowanie, bo sprawa ciekawa i warto o niej dyskutować:)

Moim zdaniem pogląd ZA o tym, że wadium wniesione w formie przelewu wymaga przedłużania swej ważności jest błędny. Wynika to z istoty przelewu, który ze swej natury nie jest ograniczany żadnym terminem. Sam przelew nie jest rozciągnięty w czasie, więc stosowanie do niego przepisów właściwych do innych form zabezpieczenia wadium jest niewłaściwe.

Przedłużanie terminu związania ofertą automatycznie przedłuża "termin" wadium. Inaczej, raz prawidłowo wniesione wadium w formie przelewu, stanowi zabezpieczenie przez cały okres związania ofertą.

Zostaje jeszcze tylko problem tego zawieszenie biegu terminu związania ofertą przy wadium wniesionym w formie przelewu... hmm

pzdr

28

Odp: termin związania oferta i wadium

z wyroku wynika iz wykonawca obligatoryjnie zgadza sie na przedluzenie waznosci wadium chyba, ze wnosi o jego zwrot...

pytanie: czy nie nalezaloby informowac wykonawcy o przedluzeniu terminu zwiazania oferta i poinformowac, iz w przypadku zlozenia wadium w pieniadzu - wadium zachowuje waznosc lub W ma prawo zadac zwrotu wadium bez skutkow dla niego.

29

Odp: termin związania oferta i wadium

Loli - nie ma żadnego przedłużania terminu związania !!! Termin stoi z mocy prawa bo wpłynął protest. Jeszcze raz apeluje o to co napisałem na początku wątku - nie mylmy pojęć co innego zgoda na przedłużenie TZO (i wadium w konsekwencji) w wyniku wniosku zamawiającego co innego przedłużanie ważności wadium w przypadku zawieszenia - o tym drugim jest ten topic i o tym drugim jest ten wyrok

30 (edytowany przez lolilap 2009-03-31 10:15:36)

Odp: termin związania oferta i wadium

odnioslem sie do wyroku...

i nie zmieniam zdania ze nie jest to do konca rowne traktowanie skoro 1 moze nie wniesc wadium a drugi wniosl gotowke i nie informuje sie go ze moze sie nie zgodzic na przedluzenie (moze rozwiazaniem jest tu wlasnie - przytoczona w wyroku -  informacja o mozliwosci zadania zwrotu wadium)

31

Odp: termin związania oferta i wadium

Chyba ważne jest to co już wcześniej zostało stwierdzone, to wykonawca wybiera formę wadium i potem ponosi konsekwencje takiego wyboru. Wadium w pieniądzu jest szybkie i łatwe do wpłacenia, do tego nie wymaga udziału osób trzecich, jednak ma też pewne ograniczenia. Jak wynika z dyskusji pojawia się problem z żądaniem zwrotu tego wadium w sytuacji zawieszenia biegu terminu związania ofertą.

Nie ulega wątpliwości, że w takim przypadku jest różnica w położeniu oferenta który wpłacił wadium w pieniądz a np. w formie gwarancji bankowej. Faktycznie nie przedłużając ważności gwarancji bankowej oferent może ominąć zawieszenie terminu związania ofertą i wycofać się z nieopłacalnego kontraktu. Przy wpłacie wadium w formie pieniądza takiej opcji nie ma.

Wydaje mi się, że należy przyjąć, że tak jest, bo przy obecnym brzmieniu ustawy i regulacji wadium w formie przelewu nie można wymagać, aby zamawiający zwracał wadium na żądania wykonawcy.

pzdr

32

Odp: termin związania oferta i wadium

lolilap napisał/a:

uwazam ze - celem spelnienia zapisow art 7 - wykonawca pownien miec prawo do dokonania wyboru lub chociaz powinien zostac o tym poinformowany

Albo ja Ciebie nie rozumiem, albo Ty nie rozumiesz o czym piszesz...
Jeżeli bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu w zw z protestem to o jakim wyborze wykonawcy Ty mówisz (czy też informowaniu) ?
Wykonawca jest związany swoją ofertą czy tego chce czy nie i nie ma tu nic do gadania...
Wybór wykonawca ma natomiast w sytuacji gdy zamawiający PROSI o zgode na przedłużenie terminu związania - i wtedy albo sie ZGADZA - albo sie NIE ZGADZA

33

Odp: termin związania oferta i wadium

masz racje smile wiosna.... nie doczytalem ze mowa o zawieszeniu...