Odp: termin związania oferta i wadium
W ocenie składu orzekającego Izby, skuteczność przedłużenia wadium należy
odczytywać tak sam, jak skuteczność wniesienia wadium, tj. jako obowiązek dopełnienia czynności faktycznych, fizycznych, nie zaś jako obowiązek polegający na złożeniu jakiegokolwiek oświadczenia. Samo oświadczenie wykonawcy o przedłużeniu ważności wadium złożonego w formie gwarancji, w sytuacji nie złożenia dokumentu, który to wadium w istocie stanowi, byłoby bez znaczenia dla skuteczności wniesienia wadium. Z drugiej strony nie złożenie żadnego oświadczenia, w sytuacji złożenia dokumentu gwarancji przesądza o skuteczności wniesienia wadium.
Zasadnym jest powołanie się w tym zakresie na przepis art. 85 ust. 4 ustawy Pzp w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie nowelizacji z dnia 4 września 2008 r., który ma zastosowanie do przedmiotowego postępowania, ze względu na jego wszczęcie ogłoszeniem z dnia 14.10.2008r. Ustawodawca jedynie w przypadku przedłużenia okresu związania ofertą wymaga zgody (oświadczenia) wykonawcy. Brak wymogu udzielenia takiej zgody w przypadku przedłużenia okresu ważności wadium potwierdza, że w tym zakresie żadne oświadczenie wykonawcy nie jest wymagane.
Dlatego też, w ocenie składu orzekającego Izby, wezwanie zamawiającego z dnia
23.12.2008r., w sytuacji, gdy obaj wykonawcy złożyli wadium w formie pieniądza, nie było konieczne. Sam fakt wystosowania takiego pisma przez zamawiającego nie może stanowić o zmianie skuteczności wnoszenia i przedłużania wadium odpowiednio do jego formy, a tym samym nie może wywoływać negatywnych dla wykonawców konsekwencji, poprzez wykluczenie ich z udziału w postępowaniu. Innymi słowy zachowanie samego zamawiającego i zachowanie przez niego konsekwencji lub nie, na co powoływał się odwołujący w treści odwołania, pozostaje bez znaczenia. Wezwanie takie ma znaczenie warunkowe - tylko w sytuacji, gdy ważność wadium będzie upływać konieczne jest jego przedłużenie
Uznając, że przedłużenie ważności wadium wnoszonego w formie pieniężnej nie jest
związane z oświadczeniem samego wykonawcy, złożonym zamawiającemu, skład orzekający Izby stoi na stanowisku, że ważność tego przedłużenia sprowadza się w istocie do możliwości zabezpieczenia interesu zamawiającego na wypadek odmowy zawarcia umowy przez wykonawcę lub zaistnienia innych przesłanek, o których mowa w art. 46 ust. 5 ustawy Pzp.
Porównując przez pryzmat powyższego wadium wniesione w formie gwarancji oraz wadium wniesione w formie pieniądza, stwierdzić należy, że możliwość zaspokojenia ewentualnych roszczeń zamawiającego będzie zależała w przypadku gwarancji od tego, czy okres ważności gwarancji (termin obowiązywania gwarancji) jest tożsamy z okresem związania ofertą, zaś w przypadku pieniądza, od jego pozostawania w dyspozycji zamawiającego na rachunku bankowym zamawiającego. Zachowanie tych wymagań gwarantuje zamawiającemu zabezpieczenie jego interesów.
W przedmiotowym postępowaniu, wobec złożenia przez obu wykonawców wadium
w formie pieniądza, a jednocześnie wobec braku ze strony tych wykonawców żądania zwrotu wadium, uznać należy, że zamawiający ma gwarancję, że cel wadium jest spełniony, a jego interes zabezpieczony.