dalszy ciąg, w wyniku intensywnych poszukiwań odnośnie 1) przypadku - problem z źle zaokrąglonym Vatem znalazłem wyrok KIO/UZP 133/09:
" Brak prawidłowego zaokrąglenia kwoty wartości podatku od towarów i usług w trzech
pozycjach oferty X stanowi oczywistą omyłkę rachunkową. Zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie podkreśla się, że omyłka rachunkowa polega na uzyskaniu błędnego wyniku wskutek przeprowadzenia działania matematycznego. Omyłki takiej
dopuścił się X, gdyż zgodnie z wynikającymi z przepisów i powszechnie przyjętymi zasadami, w okolicznościach sprawy, zaokrąglenie wartości podatku winno
nastąpić do pełnej dziesiątki (?w górę?). Popełniona omyłka ma charakter oczywisty, gdyż została stwierdzona samodzielnie przez Zamawiającego, jest bezsporna i możliwa do poprawienia bez konieczności odwoływania się do innych dokumentów postępowania lub uzyskiwania wyjaśnień wykonawcy.
Czynność Zamawiającego mieści się w dyspozycji art. 87 ust. 2 pkt 2 Pzp i została dokonana poprawnie. Wskazać też należy, ?e w wyniku zmian dokonanych na mocy ustawy z dnia 4 września 2008 roku o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058) wykonawca wyraża zgodę jedynie na dokonanie przez Zamawiającego poprawienia omyłek rachunkowych polegających na niezgodności oferty z siwz, nie powodujących istotnych zmian w treści oferty oraz nie będących oczywistymi omyłkami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami pisarskimi (arg. z art. 89 ust. 1 pkt 7 Pzp). W przypadku poprawienia oczywistych omyłek rachunkowych obowiązkiem Zamawiającego jest jedynie poinformowanie wykonawcy o dokonaniu czynności poprawy.
Brak prawidłowego zaokrąglenia kwoty wartości podatku od towarów i usług w trzech
pozycjach oferty X nie stanowi, w okolicznościach sprawy, błędu w obliczeniu
ceny oferty, który następuje, co do zasady, przez niewłaściwe podanie jednostek miary,
niewłaściwej stawki podatku od towaru i usług.
Nawet przyjęcie, że błędne zaokrąglenie kwoty wartości podatku od towarów i usług w trzech pozycjach oferty X winno być kwalifikowane jako błąd w obliczeniu ceny
(poglądu tego Izba nie podziela), nie przyniosłoby skutku w postaci konieczności odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 Pzp. Błędy w zaokrągleniu skutkowały zaniżeniem ceny oferty z X o 2 grosze. Z uwagi na róźnicę między cenami oferty X i oferty Odwołującego się doliczenie kwoty 2 groszy nie zmienia faktu, iż X złożył ofertę z najniższą ceną.
Odrzucenie oferty z powodu błędu w obliczeniu ceny oferty na kwotę 2 gr byłoby czynnością dokonaną z naruszeniem art. 5 k.c. (analogiczne stanowisko vide: wyrok Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 8.11.2005r. sygn. akt II Ca 752/05)."
no to przypadek 1) jest już wyjaśniony.
przypadek 2) jest wątpliwy bo przecież nie mogę poprawić cenę jednostkową netto. musiałbym wychodząc od tej ceny poprawić wartość Vatu i cenę brutto.