Odp: dokument potwierdzający należyte wykonanie zamówienia
Ciebie interesuja tylko wykonane!
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Oferty, badanie i ocena ofert → dokument potwierdzający należyte wykonanie zamówienia
Strony Poprzednia 1 2
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Ciebie interesuja tylko wykonane!
No dobra, wezwałam do uzupełnienia referencji i jednocześnie zaznaczyłam, że wykaz usług musi być z dokumentami potwierdzającymi należyte wykonanie usług. Wykonawca przesłał mi :
1. wyjaśnienia, że załaczone refencje są ok- wykonują usługi na rzecz firmy X od 2003 do 2010 r. Umowy są zawierane są na 12 miesięcy, a to że firm X napisała że są WYKONYWANE należycie, tzn, ze jest zadowolona z ich usług i umowy były wykonywane należycie, gdyż są cały czas przedłużane- moim zdaniem nie powinnam tego uznać, żadałam referencji potwierdzających należyte WYKONANIE, a nie wykonywanie;
2. na wszelki wypadek wykonawca przesłał zupełnie nowe referencje, ale nie załączył nowego wykazu usług.
Czy w takim przypadku powinnam go po raz drugi wezwać do uzupełnienia (wykaz jako odrębny od referencji dokument), czy wykluczyć z postępowania?
twój przedmiot zamówienia jest specyficzny - nie napisałaś w warunku jasno o co ci chodzi - te 70.000,- to nie może być składka za jeden obiekt, a czy ma to byc suma składek za x obiektów a może suma składek za x lat? moim zdaniem jeżeli upłynął okres na który była wystawiona polisa tzn jedna usługa została zakończona - inne rozunowanie prowadziłoby do bezsensownej sytuacji że dobry solidny wykonawca nigdy nie mógłby potwierdzić swojej solidności jeżeli dany klient kontynuowałby u niego ubezpieczenie
moim zdaniem nie do przyjęcia jest referencja z dopiskiem "rekomendacja na rok"
wynika z tego iz zadasz jedynie uslug wykonanych a nie wykonywanych.
jesli te ubezpieczenia można podciągnąć pod ciągłe lub powtarzające się okresowo, to nie musi być napisane, że "wykonywane", bo to wynika wprost z rozporządzenia
pytanie, czy można... ja zawsze mam z tym problem, choć biorąc pod uwagę różne komentarze wydaje się, że tak (mam tu na myśli gotowość wykonawcy do świadczenia usługi w każdym czasie na wezwanie zamawiającego), a w takim wypadku usług może być wykonywana...
wydaje mi sie, iz decyzja co do okresowosci zamowienia (uslugi) decyzje podejmuje Zamawiajacy formulujac warunek udzialu, natomiast wykonawcy nie skladajac protestu zaakceptowali taki stan.
warunek jest jasny - 2 uslugi - o wart min 70000 zl kazda, tzn jesli wykonuja od X lat, corocznie przedluzajac/podpisujac nowa umowe, to wartoscia 1 zamowienia jest umowa roczna i zapewne tu jest haczyk.
wydaje mi sie, iz decyzja co do okresowosci zamowienia (uslugi) decyzje podejmuje Zamawiajacy formulujac warunek udzialu, natomiast wykonawcy nie skladajac protestu zaakceptowali taki stan.
.
Oznaczałoby to, że zamawiający mogą sobie kształtować zapisy siwz jak im się podoba, bez względu na to co mówi ustawa lub rozporządzenie.
Ponadto o ile dobrze kojarzę są wyroki mówiące o tym, że jeśli zapisy siwz są niezgodne z ustawą są nieważne i nie trzeba się do nich stosować.
Poza tym, jeśli zamawiający napisałby, że wykonali lub wykonują, to dopuściłby możliwość wykazania usług, które są w trakcie realizacji, a niekoniecznie są usługami ciągłymi czy powtarzającymi się okresowo.
nie dowolnie - ale w zaleznosci od przedmiotu zamowienia...
to tak samo mialbys obowiazek za kazdym razem zadac dokumentow potwierdzajacych ... a nie masz.
wydaje mi sie, iz decyzja co do okresowosci zamowienia (uslugi) decyzje podejmuje Zamawiajacy formulujac warunek udzialu, natomiast wykonawcy nie skladajac protestu zaakceptowali taki stan.
warunek jest jasny - 2 uslugi - o wart min 70000 zl kazda, tzn jesli wykonuja od X lat, corocznie przedluzajac/podpisujac nowa umowe, to wartoscia 1 zamowienia jest umowa roczna i zapewne tu jest haczyk.
Właśnie o to chodzi- moim zdaniem wartoscia 1 zamowienia jest umowa roczna- na co nie mam potwierdzenia, więc skłaniam się ku temu, aby jej nie uznać.
Tylko drugi problem- przesłali na wszelki wypadek drugie referencje, ale bez aktualnego wykazu- a tak jak wcześniej pisałam- zaznaczyliśmy w piśmie, że wykaz usług musi być zgodny z referencjami.
ta nowa usluga spelnia?
Tak,a le nie zgadza się z wykazem usług.
Prawnik radzi odrzucić. co nie znaczy, że prawnika należy się słuchać
ubezpieczenia to specyficzne zamówienie nie można uznać że wykonawca który od 10 lat ubezpiecza danego klienta (nadal) nie zakończył wykonywania usługi - takie rozumowanie prowadziłoby do tego że solidni ubezpieczyciele nie będą się kwalifikować. Polisy są wystawiane na okres 12 miesięcy i ja uznałabym kazdy pełen okres tzn 12 m-cy za zakończony. Nie do przyjęcia jest natomiast zapis że rekomenduje na rok - jakaś bzdura!
a tak na marginesie to te 70.000 to miałaś na myśli składka z jednej polisy czy z wszystkich polis w danym roku dla tego klienta czy suma za x lat, jest jeszcze sporo kombinacji - ciekawe jak to wykazali twoi wykonawcy?
Miałam na myśli 1 polisę o wartości min. 70 000 zl.
1. nie - dokument ok.
2. adnotacja nie do przyjęcia
3. jak w pkt. 1
usługi ubezpieczeniowe - każda polisa zawierana jest na 12 miesięcy, więc po każdym roku kończy się chyba że .....
Tak,a le nie zgadza się z wykazem usług.
Prawnik radzi odrzucić. co nie znaczy, że prawnika należy się słuchać
jesli kolejne spelniaja - uznaj to. ewentualnie wyjasnij.
o rany - co znaczy "jedna polisa o wart. 70.000" - wartością usługi jest pobrana składka, a ty pewnie miałaś na myśli wartość ubezpieczonego mienia, tylko że tego nie napisałaś
Może odgrzebie temat, który wzbudził trochę kontrowersji ale musiałam poszukać orzecznictwa w temacie tego, czy dokument musi zawierać potwierdzenie należytego wykonania umowy czy też nie
w efekcie znalazłam chyba kilkanaście wyroków mówiących o tym, że musi, przy czym od razu zaznaczam, że nie musi to być sformułowanie "usługa została wykonana należycie". Mogą to być różne sformułowania, jednakże musi z nich wynikać, że usługa została wykonana zgodnie z umową. Brak w dokumencie zastrzeżeń co do prawidłowości wykonania zamówienia to zbyt mało aby można było stwierdzić, że usługa została wykonana należycie, również sam zapis, że usługa została wykonana, bez informacji o jakości jej wykonania, to również za mało.
Tak wynika z orzecznictwa, ja wiem że niektórzy się z tym nie zgadzają (nie polemizujmy już na temat), ale uznałam że może warto o tym napisać.
Pozdrawiam
Hamerek pociągne jednak ten temat. W jednym z przetargów wykonawca jako DPNW załączył między innymi Dyplomy Mister Budownictwa Województwa XYZ za konkretne obiekty/lata. Zastanawiałem sie czy bym je uznał. Podpisane były przez trzy/cztery organizacje budowlane, z regulaminu tego konkursu wynikało co było punktowane (miedzy innymi czas realizacji ,jakosc......) Czy byś uznała takie dyplomy??? Dodam ze nie musiałem tego rozstrzygać poniewaz wykonawca załaczył równiez inne referencje, które wystarczyły do spełnienia warunku.
wiesz, to wszystko zależy od tego, co byłoby tam napisane
jeśli te dokumenty zawierałyby wskazanie projektów, które były w wykazie, zamawiających oraz wynikałoby z nich, że usługi zostały wykonane należycie, to tak
Kilka wyroków dotyczących nalezytego wykonania:
"Dokument referencji nie musi zawierać sformułowania, że poprzednie zamówienia zostały wykonane należycie. Może pottwierdzać ten fakt pośrednio. Nazw pisma "list referencyjny" jako polecenie kkogoś stanowi pozytywne określenie, a sformułowanie "z przyjemnością potwierdzamy dostawę..." oznacza wyrażenie pozytywnej reakcji na dokonaną pracę. A zatem potwierdza jej należyte wykonanie-." Wyrok ZA z dn. 17.05.2006 r., sygn. akt UZP/ZO/0-1331/06.
"Przepisy prawa, w tym przepisy rozporządzenia w sprawie rodziaju dokumentów....nie statuują wymagań formalnych, które powinny spełniać dokumenty potwierdzające należte wykonanie zamówienia (referencje)."- Wyrok KIO z dn. 05.02.2008 r., Sygn. akt. KIO/UZP27/08.
"Faktura VAT nie jest dokumentem który potwierdza fakt należytego wykonania dostaw. Faktura w żadnym swoim elemencie nie potwierdza nalezytego wykonania dostaw, a tylko dokonanie sprzedaży. Po zawarciu umowy następuje wiele zdarzeń. A zatem wystawienie faktury nie poświadcza jeszcze, że umowa została wykonana w sposób należyty."- Wyrok ZA z 15.06.2005 r., Sygn. akt UZP/ZO/0-1299/05.
Cześć, mam problem, co zrobić w przypadku gdy unieważnione zostało postępowanie a oferta wpłynęła następnego dnia po unieważnieniu. Moje pytanie brzmi, czy odesłać ja już teraz, gdyż wiadomo że jest ona już bezprzedmiotowa, czy poczekać aż upłynie termin 7 dni na wniesienie protestu, na czynność Zamawiającego, jaką było unieważnienie. Dodam jeszcze, że postępowanie było obarczone wadą art. 93 ust. 1 pkt 7 i zostało unieważnione przed terminem składania ofert.
to nie jest wątek na ten temat
Strony Poprzednia 1 2
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc