1 (edytowany przez pirania 2009-10-14 06:07:04)

Temat: Czy poprawić.

Witam
Mam taki oto dylemat.
RB Wykonawca nie doCzytał na stronie zamawiającego o zmianie jednego z obmiarów w przedmiarze. Złożył ofertę z błędnym/?starym? obmiarem. I tutaj rodzi się pytanie błąd Czy omyłka.
Dodam, że po poprawieniu oferta nadal będzie najkorzystniejsza.

2

Odp: Czy poprawić.

Ryczałt czy kosztorys?

3

Odp: Czy poprawić.

kosztorys

4

Odp: Czy poprawić.

Nie jest to błąd, który można poprawić. Oferta podlega odrzuceniu.

5

Odp: Czy poprawić.

Tak przypuszczałem.
Szkoda, kolejna oferta jest sporo droższa. sad

6

Odp: Czy poprawić.

Takie życie...

7

Odp: Czy poprawić.

pirania napisał/a:

Złożył ofertę z błędnym/?starym? obmiarem.

Wyjaśnij na czym polega ten błąd. Wycenił pozycje ale obmiar zły - tzn ilość czy też nie wycenił jakiejś pozycji?

8

Odp: Czy poprawić.

Wycenił pozycję jednak nie doczytał, ze była zmiana SIWZ i nie zmienił w przedmiarze obmiaru w jednej z pozycji. Zamiast od 12 liczył od 4szt.

9

Odp: Czy poprawić.

No to masz wszystkie dane niezbędne do dokonania poprawy. Jedyne co trzeba ustalić to to jak istotna będzie to zmiana. Czyli o ile zmieni sie cena oferty procentowo po poprawie.
W ciemno pisze że bym to poprawił bezwględnie. Jeżeli odrzucisz oferte to wykonawca ma duże szanse w KIO - chyba że wartość tej pozycji ma jakieś niesamowite znaczenie.

10

Odp: Czy poprawić.

Omyłki w ofertach - poznaj orzeczenia pomocne w poprawianiu ofert

Poznaj zasady oceny omyłek kosztorysowych

Nieścisłości w treści dokumentacji technicznej zamawiającego nie mogą stanowić o niezgodności oferty z treścią siwzi i być podstawą jej odrzucenia. Opisanie przez wykonawcę pozycji kosztorysu ofertowego w sposób, który nie jest identyczny z tym z przedmiaru robót, również nie może być podstawą do stwierdzenia takiej niezgodności.

Jeśli opis pozycji kosztorysowej nie jest zgodny z przedmiarem, ale czyni zadość wymaganiom wynikającym ze specyfikacji technicznych czy projektów wykonawczych, to nie ma potrzeby go korygować. Jeśli zaś, dla przykładu, kształtka o podanych wymiarach w przedmiarze robót nie występuje, a została wyceniona w kosztorysie ofertowym, to należy omyłkę taką poprawić w trybie art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp. Jeśli zaś opis pozycji w kosztorysie ofertowym nie oddaje charakteru prac ujętych w przedmiarze, jak i specyfikacji technicznej, to omyłka powinna zostać poprawiona w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 stycznia 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 21/09, 38/09, 41/09).

Pominięcie wyrazów lub fraz możesz poprawić jako oczywistą omyłkę
Zamawiający ma obowiązek poprawić w treści oferty pominięcie w opisie pozycji pojedynczych wyrazów lub krótkich fraz, które określają w pewien sposób zakres tej pozycji (jak każdy zastosowany w opisie wyraz) na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, jeśli ich uzupełnienie doprowadzi do pełnej zgodności treści opisu zawartego w kosztorysie z opisem zastosowanym w siwz. Poprawienie takich niedokładności w opisie poszczególnych pozycji kosztorysu nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty odwołującego. Korekta tego rodzaju będzie miała charakter bardziej formalny i kosmetyczny niż praktyczny, bo nawet bez jej dokonania wykonawca będzie zmuszony zrealizować roboty zgodnie z dokumentacją projektową i wymaganiami inwestora. Tym samym dokonana zmiana nie będzie mieć przymiotu "istotnej zmiany treści oferty" (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lutego 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 86 i 87/09).

Wykonawca nie uwzględnił modyfikacji siwz - sprawdź, co zrobić
Zamawiający może poprawić techniczne pominięcie przez wykonawcę modyfikacji siwz jako oczywistą omyłkę polegającą na niezgodności oferty z siwz, pod warunkiem, że nie wpływa to istotnie na treść jego oferty.

Zamawiający w postępowaniu przygotował wzór formularza oferty, w którym określił termin gwarancji na 60 dni. Następnie zmodyfikował go, dodając pewne szczegółowe informacje, np. dotyczące przeglądów gwarancyjnych. Kilku wykonawców nie uwzględniło tych zmian w formularzu. Dlatego zamawiający wystosował do nich pismo z pytaniem, czy zgadzają się na poprawienie przeoczeń jako omyłek w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, na co wykonawcy wyrazili zgodę.

Izba uznała, że zamawiający mógł dokonać opisanej korekty zgodnie z prawem. Orzekła, że w opisanym stanie faktycznym nie doszło do istotnej zmiany treści ofert w wyniku poprawienia omyłek. Oświadczenie odnośnie do gwarancji było wymagane tak przy pierwotnym zapisie siwz, jak i po jej modyfikacji. Poprawienie omyłki nie doprowadziło zatem do konieczności złożenia nowego oświadczenia woli w tym zakresie przez wykonawców. Istotna treść wskazanego oświadczenia o gwarancji również nie uległa zmianie. W jednym i drugim przypadku mieliśmy bowiem do czynienia z oświadczeniem złożonym w sprawie gwarancji związanej z przedmiotem zamówienia z 60-miesięcznym terminem jej ważności liczonym od dnia zakończenia umowy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 27 maja 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 639, 659/09).

11

Odp: Czy poprawić.

Moim zdaniem nie kwalifikuje się to do poprawienia. Nie jest to przecież omyłka.

12

Odp: Czy poprawić.

pirania napisał/a:

I tutaj rodzi się pytanie błąd czy omyłka.

To jest niezgodność oferty z siwz podlegająca poprawie na podst 87.2.3

13

Odp: Czy poprawić.

Czy nieuwzględnienie zmian (zwłaszcza w obmiarze) nalezy traktować jako omyłkę?