z opłatą na pełnomocnictwie jest tak, że opłata skarbowa zgodnie z art. 2 & 1 pkt. 3 ustawy o opłacie skarbowej należy do sfery prawa podatkowego.
Wykonawca, można by uznać, że podlega wykluczeniu z art. 24 ust. 1 pkt 3, gdyż brak uiszczenie opłaty w postaci naklejenia i skasowania znaków skarbowych jest uchybieniem, który podlega zaległościom podatkowym.
Jednak zobowiązanie to nie musi być wypełnione w formie zakupu znaków skarbowych, a może być dokonane w formie np. przelewu. Pewne jest, że zamawiający nie dysponuje możliwością sprawdzenia wykonawcy czy zobowiązanie to wypełnił. Ograniczenie to wynika z treścią rozporządzenia w sprawie rodzaju dokumentów jakich może żądąc zamawiający oraz form w jakich te dokuemnty maja byc składane - brak jest w katalogu dokumentu uprawniającego do żądania rzeczowego sprawdzenia.
Zaświadczenie z US jest tylko potwierdzeniem (bądź nie) o nie zaleganiu z płatnościami podatkowymi w zakresie prowadzonej działalności.
Czy ze znakiem czy nie, pełnomocnictwo jest ważne, jeżeli tylko nie uchybia przepisom uprawniającym do jego wystawienia, np. ważność podpisu wystawiającego.