1

Temat: aktualizacja kosztorysu

Witam mam mały problem z kosztorysem a raczej z terminem jego realizacji.
Na koniec zeszłego roku mieliśmy przetarg na projekt i kosztorysy do niego. Wykonawca zrobił to na początku stycznia. Złożyliśmy papiery na dofinansowanie na podstawie tych kosztorysów. W listopadzie dotaliśmy odpowiedź że dostaniemy dofinansowanie. No i tu problem z szacowaniem wartości, kosztorys ma więcej jak 6 miesięcy. Czy jest jakiś sposób na aktualizację kosztorysu żeby był aktualny ( nie biorąc pod uwagę opcji z napisaniem go od nowa przez kosztorysanta bo za to to już chcą kasę)

2

Odp: aktualizacja kosztorysu

Zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy Pzp - jeżeli po ustaleniu wartości zamówienia nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie, zamawiający przed wszczęciem postępowania dokonuje zmiany wartości zamówienia.
A contrario - jeżeli nie nastąpiła zmiana okoliczności mająca wpływ na dokonane ustalenie, zamawiający nie dokonuje zmiany wartości zamówienia.
Wobec tego należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy te okoliczności wystąpiły?
Jakie to mogą być okoliczności:
- wzrost cen materiałów budowlanych,
- wzrost wynagrodzeń, w tym najnizszego wynagrodzenia ustalanego na podstawie
  odrębnych przpisów,
- wzrost kosztów sprzętu i narzędzi budowlanych używanych do wykonania zamówienia,
- zmiana stanu prawnego powodująca konieczność uwzględnienia nowych rozwiązań
  w przedmiocie zamówienia,
- zmiana wartości 1 euro ustalonego rozporządzeniem Prezesa RM,
- itp.

3

Odp: aktualizacja kosztorysu

No tak ale ust 2 według mnie stosuje się wtedy gdy w trakcie tych 6 miesięcy nastąpiły zmiany, a ust. 1 mówi wyraźnie że nie wcześniej niż 6 mieięcy przed dniem wszczęcia postępowania i wydaje mi się że jeśli nawet nie nastąpiły zmiany a kosztorys ma więcej jak sześć miesięcy to i tak jest do "kosza".

4

Odp: aktualizacja kosztorysu

Na temat art. 35 ust.1 Pzp wypowiadziała się Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku  zdnia 24 marca 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 297/09 - w częsci końcowej uzasadnienia. Izba stwierdziła między innymi:
"W analizowanym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ustalenie wartości szacunkowej zamówienia - wedle oświadczenia złożonego na rozprawie przez Zamawiającego - dokonano się w maju 2008 r. (19 maja 2008 r. - protokół postępowania). Termin składnia i otwarcia ofert, po podmiotowej kwalifikacji wstępnej wykonawców (ocena wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu), został natomiast wyznaczony na dzień 23 stycznia 2009 r. Pomiędzy datą sporządzenia kosztorysu inwestorskiego, który - na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy - stanowi podstawę ustalenia wartości szacunkowej zamówienia na roboty budowlane, a terminem, w którym były przygotowywane i składane oferty w postępowaniu upłynął dość znaczny okres. W okresie tym dochodziło do znaczących zmian w gospodarce finansowej i produkcyjnej kraju, w tym na rynku robót budowlanych. Zmiany finansowo - gospodarcze doprowadziły w drugiej połowie 2008 r. do znacznego spadku cen na materiały i roboty budowlane. Nie sposób pominąć tej okoliczności przy ocenie cen ofertowych, złożonych w ocenianym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, choć faktycznie przy odniesieniu ich do wartości szacunkowej przedmiotu  zamówienia  charakteryzują się  niskim  poziomem.  W tym  zakresie jednak samodzielne odniesienie kwestionowanych cen ofertowych wyłącznie do wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia byłoby nieuzasadnione. Przepis art. 90 ust. 1 ustawy wskazuje bowiem na konieczność odniesienia ceny do przedmiotu zamówienia, co nie zawsze - tak jak w niniejszym przypadku - będzie wskazywało na konieczność oparcia się wyłącznie na szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia powiększonej o wartość podatku VAT. W takiej sytuacji, jak oceniana, przy nagłej zmianie sytuacji rynkowej i cen panujących na tym rynku oraz długotrwałej procedurze udzielenia zamówienia, konieczne jest odniesienie się do aktualnych cen rynkowych".

5

Odp: aktualizacja kosztorysu

Przepraszam, ale część fragmentu  uzasadnienia wyroku KIO nie została prawidłowo skopiowana. Oto pełny fragment tego uzasadnienia:
"Postępowanie to, prowadzone w trybie przetargu ograniczonego, zostało wszczęte prawie rok temu, tj. w czerwcu 2008 r. Stosownie do dyspozycji art. 35 ust. 1 ustawy, przy zamówieniach na roboty budowlane, ustalenia wartości szacunkowej zamówienia dokonuje się nie później niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania. Co prawda ust. 2 art. 35 ustawy nakazuje Zamawiającemu zmianę wartości zamówienia, w sytuacji zmiany okoliczności mających wpływ na wysokość tej ustalonej wartości, powyższe jednak dotyczy wyłącznie sytuacji, w której wskazana zmiana okoliczności nastąpiła po ustaleniu wartości zamówienia, a przed wszczęciem postępowania. Przeszacowania wartości zamówienia można bowiem dokonać najpóźniej do czasu wszczęcia postępowania (upublicznienia informacji o postępowaniu).
W analizowanym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ustalenie wartości szacunkowej zamówienia - wedle oświadczenia złożonego na rozprawie przez Zamawiającego - dokonano się w maju 2008 r. (19 maja 2008 r. - protokół postępowania). Termin składnia i otwarcia ofert, po podmiotowej kwalifikacji wstępnej wykonawców (ocena wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu), został natomiast wyznaczony na dzień 23 stycznia 2009 r. Pomiędzy datą sporządzenia kosztorysu inwestorskiego, który - na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy - stanowi podstawę ustalenia wartości szacunkowej zamówienia na roboty budowlane, a terminem, w którym były przygotowywane i składane oferty w postępowaniu upłynął dość znaczny okres. W okresie tym dochodziło do znaczących zmian w gospodarce finansowej i produkcyjnej kraju, w tym na rynku robót budowlanych. Zmiany finansowo - gospodarcze doprowadziły w drugiej połowie 2008 r. do znacznego spadku cen na materiały i roboty budowlane. Nie sposób pominąć tej okoliczności przy ocenie cen ofertowych, złożonych w ocenianym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, choć faktycznie przy odniesieniu ich do wartości szacunkowej przedmiotu  zamówienia  charakteryzują się  niskim  poziomem.  W tym  zakresie jednak samodzielne odniesienie kwestionowanych cen ofertowych wyłącznie do wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia byłoby nieuzasadnione. Przepis art. 90 ust. 1 ustawy wskazuje bowiem na konieczność odniesienia ceny do przedmiotu zamówienia, co nie zawsze - tak jak w niniejszym przypadku - będzie wskazywało na konieczność oparcia się wyłącznie na szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia powiększonej o wartość podatku VAT. W takiej sytuacji, jak oceniana, przy nagłej zmianie sytuacji rynkowej i cen panujących na tym rynku oraz długotrwałej procedurze udzielenia zamówienia, konieczne jest odniesienie się do aktualnych cen rynkowych".

6

Odp: aktualizacja kosztorysu

Reasumując:
Jeżeli nie nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie wartości szacunkowej zamówienia, osoba sporzadzająca kosztorys inwwestorski (np.kosztorysant, czy biuro projektowe lub projektant) aby wszystko było zgodne z prawem, w notatce służbowej lub w innym dokumencie, winien napisać, że:  w okresie od dnia opracowania kosztorysu inwestorskiego tj od dnia ...................... do dnia np. 24 listopada 2009 r. nie nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenia wartości kosztorysowej robót - wartości szacunkowej zamówienia na : ...................... (nazwa przedmiotu zamówienia).
Niniejszym potwierdzam, że wartość szacunkowa przedmiotowego zamówienia, według posiadanej przeze mnie wiedzy i doświadczenia oraz obowiązujących cen materiałów budowlanych i obowiązujących średnich stawek wynagrodzenia godzinowego, np. cen Sekocenbudu , ustalona w kosztorysie inwestorskim z dnia ......,  wynosi w dalszym ciągu ......... zł (słownie złotych: ............................... )"

Data i podpis osoby sporządzającej notatkę.

7

Odp: aktualizacja kosztorysu

karolk napisał/a:

Oto pełny fragment tego uzasadnienia:
"Postępowanie to, prowadzone w trybie przetargu ograniczonego, zostało wszczęte prawie rok temu, tj. w czerwcu 2008 r. Stosownie do dyspozycji art. 35 ust. 1 ustawy, przy zamówieniach na roboty budowlane, ustalenia wartości szacunkowej zamówienia dokonuje się nie później niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania. ...... W analizowanym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ustalenie wartości szacunkowej zamówienia - wedle oświadczenia złożonego na rozprawie przez Zamawiającego - dokonano się w maju 2008 r. (19 maja 2008 r. - protokół postępowania). .......".

ten wyrok dotyczy zupełnie innej sytuacji.

kosztorys o ktorym mowa w topicu nalezy zaktualizowac! - i musi zrobic to kosztorysant! jesli znaczace zmiany nie mialy miejsca moze tego dokonac na obecnym kosztorysie.....