W Rzeczpospolitej z dnia 12 stycznia 2010 r. Artur Wawryło w artykule "Wykonawcy muszą dużo szybiej zadawać pytania zamawiającemu" stwierdził między innymi:
"Jak liczyć terminy
Zmieniony przez nowelizację art. 38 pzp wprowadził zupełnie nowy sposób określenia terminu na zadawanie pytań z gwarancją udzielenia odpowiedzi. Po nowelizacji wykonawcy mogą składać takie wnioski o wyjaśnienia do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Prześledźmy na przykładzie przetargu nieograniczonego.
Przykład
Przy wartości zamówienia poniżej progów unijnych termin składania ofert nie może być krótszy:
- niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych ? dla7
dostaw lub usług;
- niż 20 dni ? dla robót budowlanych.
Termin na pytania obligujące do odpowiedzi trwa odpowiednio do końca czwartego dnia i do końca dziesiątego dnia.
Warto zauważyć, że poprzednia regulacja prowadziła do absurdalnych rozwiązań ? wyznaczony był minimalny siedmiodniowy termin składania ofert, natomiast zamawiający nie był zobligowany do odpowiedzi na pytania do siwz, jeżeli prośba wpłynęła do zamawiającego na mniej niż sześć dni przed terminem składania ofert.
Przykład
Przy wartości zamówienia równej lub powyżej progów unijnych bez względu na rodzaj zamówienia termin składania ofert nie krótszy niż 40 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu do Dziennika Urzędowego UE drogą elektroniczną (inne formy ? 47 dni), zatem termin na pytania obligujące do odpowiedzi trwa do końca 20. dnia (lub do końca 24. dnia).
Pojawiają się wątpliwości
Tyle wynika z czystej matematyki. Problemem są jednak przetargi nieograniczone o wartości powyżej progów unijnych, bowiem w ich przypadku siwz jest udostępniana na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia w Dz. Urz. UE.
Mimo wszystko termin winien być liczony już od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowy, a nie publikacji siwz w Internecie. Chociaż jest to nieracjonalne, gdyż tak naprawdę czas zaczyna biec w momencie kiedy przedsiębiorcy nie mają jeszcze możliwości zapoznania się z siwz, a więc skraca i tak krótki czas na reakcję, to przepisów nie sposób interpretować inaczej.
Wątpliwości wiążą się także z sytuacją, gdy np. przy siedmiodniowym terminie składania ofert ostatni dzień (dla połowy terminu składania pytań) przypada np. w niedzielę.
Jak w takim przypadku kierować zapytanie? Wydaje się, iż termin taki ulega wydłużeniu o jeden dzień ? do kolejnego dnia roboczego na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Dla uniknięcia wątpliwości ? zważywszy że zlikwidowano instytucję protestu, wykonawcy zapewne będą kierowali zapytania przed tym terminem.
Warto podkreślić, iż zmieniony przepis nakazuje udzielenie odpowiedzi w sytuacji, gdy pytanie wpłynie nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert".