1

Temat: Oczywista omyłka pisarska i rachunkowa?

W harmonogramie rzeczowo-finansowym na RB, w jednej z pozycji W wpisał pomyłkowo kwotę o 3 tysiące za dużo (tzn zamiast 5 jest 8, być może ktoś na klawiaturze źle wcisnął). W konsekwencji sumując wszystkie pozycje z tego harmonogramu otrzymał wartość o 3 tysiące wyższą, niż wartość wynikająca z kosztorysu  (w harmonogramie wymagaliśmy kwot netto). W następstwie tego do oferty wpisał tą wartość o 3 tyś wyższą, a co za tym idzie błędna jest wartość VAT oraz kwota brutto. Czy można w harmonogramie poprawić powstały błąd jako Oczywista omyłkę pisarską, a w dalszym działaniu poprawić wartości w ofercie jako oczywiste omyłki rachunkowe? Czy może wszystkie uznać za omyłki pisarskie? Te 3 tyś w skali całkowitej oferty opiewającej na kwotę prawie 800 tyś nie ma wielkiego wpływu, a także jest to oferta z dalszej części "rankingu".

2

Odp: Oczywista omyłka pisarska i rachunkowa?

Jeśli dobrze rozumiem, to jest zamawiana robota budowlana, macie już kosztorysy, kwoty z nich spisane do jakiegoś zestawienia, podsumowane i podane jako cena ofertowa, a po drodze powstał błąd, którego miejsce już znamy i mamy wszelkie dane i umiejętności by go po ludzku naprawić. Czy tak?
Jeśli tak, to bez wahania należy rzetelnie i po kolei poprawić wszystkie liczby, nawet pisząc na ofercie (choć to dyskusyjne!), niezależnie jak to nazwiemy, jaka kwota i która oferta.
Jednak nie jest to omyłka pisarska.
Na razie nie muszę chyba podawać stosownych przepisów.

3

Odp: Oczywista omyłka pisarska i rachunkowa?

Jest tak jak zrozumiałeś. Czyli potraktować to jako omyłkę rachunkową z art. 87 ust. 2 pkt 2?

4

Odp: Oczywista omyłka pisarska i rachunkowa?

Raczej art. 87 ust. 2 pkt 3.
Znalazłem właśnie stosowny komentarz samego prezesa UZP, według którego ten przepis ?ma na celu umożliwienie poprawianie błędów, które mogą się pojawić w trakcie sporządzania kosztorysu?