1

Temat: Usługi wykonywane

Zamawiający wymagał aby Wykonawcy wykazali się 3 wykonanymi, a w przypadku świadczeń okresowych... również wykonywanymi usługami. (ogłoszenie 15.12.09 r.)
Wykonawca w wykazie usług wskazał realizację
1) od 01.04.07 do 31.12.09 r. - referencje wystawione w 06.08 r.
2) od 03.03.05 do 28.02.09 r. - referencje wystawione w 02.08 r.
3) od 01.07.07 do 30.11.08 r. - referencje wystawione 8.11.08 r.
Wszystkie referencje potwierdzają należyte wykonywanie Usługi.
Czy w takim przypadku należy przyjąć referencje, czy wzywać do ich uzupełnienia, czy w przypadku usług wykonywanych Wykonawca może w wykazie wpisać datę wykonywania do 31.12.09 r., przy otwarciu ofert 28.12.09 r.?

2

Odp: Usługi wykonywane

Uważam, że należy uznać  referencje o których mowa powyżej.
Z tekstu wynika, że wykonawca spełnił żądania zamawiającego, tzn. wykazał 3 wykonane zadania i potwierdził to referencjami.  Mamy dowód potwierdzający że zamówienia były wykonywane i o to głównie chodzi. Mamy też dowód, że były wykonywane prawidłowo.  W opisanym przypadku moim zdaniem nie ma znaczenia co ewentualnie złego się mogło wydarzyć po dacie referencji i nie ma podstawy cokolwiek podejrzewać.   Ponadto z przepisów raczej nie wynika, a ze specyfikacji pewno też, że referencje muszą być wystawiane po zakończeniu pracy, bo w niektórych przypadkach byłoby to nielogiczne.
Można uważać, że skoro ktoś trzeci odważył się zlecić wykonawcy jakieś prace ( być może nawet w ramach zamówienia publicznego), a potem jeszcze decyduje się potwierdzić należyte wykonywanie,  to wykonawca jest wystarczająco wiarygodny do naszych celów.  Zatem w sytuacji, gdy takie zamówienia trwają w dniu składania ofert, a są wykazane przez wykonawcę, to należałoby je uznać. Przeciwny pogląd mógłby prowadzić do eliminacji (dobrych) wykonawców rozpoczynających działalność gospodarczą i byłby sprzeczny z art.7 ust.1 ustawy. Zatem wykonawca może w wykazie wpisać datę wykonywania do 31.12.09 r., przy otwarciu ofert 28.12.09 r., a o to między innymi było zapytanie.

3

Odp: Usługi wykonywane

Izabella napisał/a:

a w przypadku świadczeń okresowych... również wykonywanymi usługami

Pytanie: a czy chodzi rzeczywiście o świadczenia okresowe?

4

Odp: Usługi wykonywane

Chodzi o usługi ochrony, jak dla mnie są to usługi ciągłe

5

Odp: Usługi wykonywane

Jeszcze jedno pytanie - jeżeli uznam, że referencje są ok., to Wykonawca w wykazie winien wpisać kwotę z całej umowy (jeszcze trwającej), czy do momentu wystawienia referencji, czy też do momentu ogłoszenia postępowania?

6

Odp: Usługi wykonywane

Wykonawca powinien wpisać dane zgodnie z wymaganiami zamawiającego zapisanymi w specyfikacji, a zamawiający odpowiednio je traktować.
Jeżeli jednak dyspozycje nie były wystarczająco precyzyjne, to proponuję do celów badania i  oceny  ofert przyjąć okresy i kwoty ograniczone do okresu zgodnego z przepisami.  Wydaje się nieuzasadnione uwzględnianie okresu sięgającego w przyszłość, bo nie jesteśmy w stanie rozliczyć przyszłych zdarzeń, a ponadto grozi nierówność traktowania wykonawców.
Warto tu zauważyć iż w ostatnich dniach przepisy rozporządzenia zmieniły dopuszczalny okres doświadczenia, teraz ma być liczone do składania ofert, a nie do wszczęcia postępowania, jednak przy trwającym postępowaniu  powinniśmy raczej pozostać przy poprzednich przepisach.

7

Odp: Usługi wykonywane

Zamawiający żądał: wykazu trzech wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy ? w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością usług stanowiących przedmiot zamówienia tj. pełnienia usług ochrony osób i mienia, z podaniem ich wartości brutto nie mniejszej niż 15 tys. zł każda oraz daty i miejsca wykonania z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie.
We wszystkich wskazanych usługach Wykonawca podał ich  wartość znacznie powyżej kwoty żądanej powyżej. (200 tys., 800tys,990 tys)

8

Odp: Usługi wykonywane

Izabella napisał/a:

1. Zamawiający żądał: wykazu trzech wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług,
2. z podaniem ich wartości brutto nie mniejszej niż 15 tys. zł każda oraz
3. daty i miejsca wykonania
4. z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie.

1. Tak naprawdę zamawiający sam nie wie czego żąda o czym świadczy zwrot "a w przypadku".
2. Jeżeli okresowe/ciągłe - to kwota z całej umowy (jeszcze trwającej).
3. Nie dotyczy: okresowych/ ciągłych ponieważ jeszcze trwają.
4. Nie dotyczy: okresowych/ ciągłych ponieważ jeszcze trwają.

9

Odp: Usługi wykonywane

1. Tak naprawdę zamawiający sam nie wie czego żąda o czym świadczy zwrot "a w przypadku".
Zamawiający powyższym zwrotem daje możliwość złożenia oferty wykonawcy, który zrealizował już taką usługę. Chyba, że zamawiający źle rozumuje powyższy warunek...

10

Odp: Usługi wykonywane

Jeżeli Z ma pewność że usługi stanowiące przedmiot zamówienia są świadczeniami okresowymi lub ciągłymi powienien ww. zdanie sformułować następująco:

"Zamawiający żądał: wykazu trzech wykonanych, lub/i wykonywanych usług
w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia" wink

11

Odp: Usługi wykonywane

Ad.1 Ja nie zauważam istotnych błędów w wymaganiach zamawiającego, są jasne i precyzyjne nie gorzej niż w wielu innych specyfikacjach, w szczególności nie widzę nic złego w sformułowaniu "a w przypadku".
Ad.2 Zgadzam się, że można przyjąć pełną kwotę umowy (jeszcze trwającej), chyba że zachodzi potrzeba bardziej precyzyjnego porównania zbyt  zbliżonych ofert
Ad.3 Daty i miejsca wykonania zadań trwających jak najbardziej da się podać w formularzu, niekoniecznie należy uznawać że ?nie dotyczy?; formularz jest miejscem do różnych informacji, które chce się przekazać; cóż stoi na przeszkodzie wpisać na przykład ?do stycznia 2010" lub ?nie zakończona".
Ad.4 Oczywiście zamawiający nie może żądać referencji na całe zamówienie w toku wykonywania, jednak jeśli wykonawca chce i przedstawia dokument, z którego wynika, że dotychczas spisywał się należycie, to nie widzę przeciwwskazań by go uznać.  Wyczuwam, że sytuacja grozi odrzuceniem oferty. Nie widzę powodu do takiego kierunku działań. Wprost przeciwnie, korzystne dla wykonawcy jak i dla zamawiającego jest uznanie oferty. Znam nawet przypadek wyraźnej niezgodności z przepisami, w której 3 instancje  uznały ją w imię korzyści jednej ze stron.

12

Odp: Usługi wykonywane

Kolejny raz przeczytałem wypowiedzi i mam nowe uwagi.
Istotne jest oświadczenie wykonawcy w postaci wykazu usług i trzeba je honorować.  Kwoty tam zawarte mogą być inne niż potwierdzone w referencjach. Nie szkodzi, referencje właściwie nie są do tego, lecz przede wszystkim do potwierdzania rzetelności wykonawcy.

Nie rozumiem Mirasa.  Kłóci się o słówka nie wiadomo po co i dlaczego.
Z wypowiedzi Izabelli nie wynika, ze zamawiający ?sam nie wie czego żąda?. Ważne jest, że wykonawcy zrozumieli, spełnili wymagania jak mogli i chyba nie zadawali pytań w tym zakresie. Wyraźnie były dopuszczone (i bardzo dobrze!) różnorakie zamówienia w tym zakończone, trwające, jednorazowe, okresowe.  Nadal nic złego tam nie widzę.
Jeśli Miras chce być bardzo dokładny,  to o ile dobrze pamiętam ze szkoły, znaczenie słowa ?lub? obejmuje znaczenie słowa ?i? (nie mylić z ?albo?),  zatem zwrot ?lub/i? znaczy to samo co ?lub?, a cała poprawka nie wnosi raczej nic istotnego. Zresztą mleko już się wylało, czyli musimy specyfikację przyjąć jaka jest i pozytywnie zadziałać

Czy ktoś może ma inne zdanie, a Izabella już ma jasność?

13

Odp: Usługi wykonywane

hubal napisał/a:

Jeśli Miras chce być bardzo dokładny,  to o ile dobrze pamiętam ze szkoły, znaczenie słowa ?lub? obejmuje znaczenie słowa ?i? (nie mylić z ?albo?),  zatem zwrot ?lub/i? znaczy to samo co ?lub?

Co do zasady masz rację ale kontekst może niekiedy udaremniać taką interpretację. Co do reszty to się wypowiem później jak znajdę trochę czasu.

14 (edytowany przez Izabella 2010-01-07 07:05:23)

Odp: Usługi wykonywane

Czy ktoś może ma inne zdanie, a Izabella już ma jasność?
Niestety jeszcze nie bardzo
Jeżeli Wykonawca w wykazie usług wskazał realizację
1) od 01.04.07 do 31.12.09 r. - referencje wystawione w 06.08 r.
2) od 03.03.05 do 28.02.09 r. - referencje wystawione w 02.08 r.
3) od 01.07.07 do 30.11.08 r. - referencje wystawione 8.11.08 r
dot. pkt. 2 i 3 usługi zakończone, czy w takim przypadku referencje nie powinny stwierdzać, że realizacja całej umowy była ok? Chodzi o datę wystawienia tych referencji?

15 (edytowany przez hubal 2010-01-07 08:56:20)

Odp: Usługi wykonywane

Tak, spodziewałem się takiego pytania, bo raczej nie postawiliśmy ostatniej kropki.
Odpowiadam.
Ja bym uznał przedstawione referencje, nie żądał uzupełnienia ani wyjaśnień, uznał ofertę i przeszedł do kolejnych czynności. Jestem przekonany, że cała moja komisja tak by uczyniła, a także szef.  Zastrzegam, że nie znam całości sprawy (SIWZ, ofert itd.) i nie wykluczam innego toku.
Nie wykluczam  interwencji wykonawcy.
Rozumiem, że problem polega jedynie na możliwości uznania posiadanych referencji. W tym momencie potrzebuję dodatkowych danych. Do czego są tu potrzebne referencje, czy do wypełnienia wymogu rozporządzenia ?że te dostawy lub usługi zostały wykonane należycie??.  No, to mamy komplet dokumentów, pewno nie budzących wątpliwości i zawierających stosowne zapisy.  Z rozporządzenia nie wynika czasowy czy rzeczowy zakres prac.  Wystarczy, że cokolwiek było OK. Na jakiej podstawie możemy podejrzewać, że po dacie referencji wykonawca pracował źle?
Ano jest jeszcze jedno rozwiązanie. Niech może zamawiający skontaktuje się bezpośrednio ze wskazanymi w ofercie zamawiającymi i sprawdzi, po prostu porozmawia lub napisze zapytanie. Na pewno nie będą chwalić bez powodu. Po to właśnie wykonawca ?podaje ... odbiorców? [przerobiony cytat przepisu]!

16

Odp: Usługi wykonywane

"Rozumiem, że problem polega jedynie na możliwości uznania posiadanych referencji. W tym momencie potrzebuję dodatkowych danych. Do czego są tu potrzebne referencje, czy do wypełnienia wymogu rozporządzenia ?że te dostawy lub usługi zostały wykonane należycie??.

Oczywiście o ten problem chodzi, a może chodziło - referencje oraz wykaz uznałam za prawidłowe.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.

17

Odp: Usługi wykonywane

hubal napisał/a:

Ko Wyraźnie były dopuszczone (i bardzo dobrze!) różnorakie zamówienia w tym zakończone, trwające, jednorazowe, okresowe

.. w tym dostawy mleka, benzyny, usługi szkoleniowe i ochrony wink

18

Odp: Usługi wykonywane

Widać coś Mirasa dręczy. Niech sobie ulży jak tylko może.
Wszystkiego najlepszego.

Co do ?mleka, benzyny? to przepisy nie zabraniają. Jak sobie zamawiający pościele, niech tak śpi. Przedmiotowy zamawiający był należycie roztropny i żądał ?odpowiadających swoim rodzajem i wartością usług stanowiących przedmiot zamówienia tj. pełnienia usług ochrony osób i mienia?. Cóż można mu zarzucać?

Pozdrawiam wszystkich uczestników wątku.

19 (edytowany przez MIRAS 2010-01-07 12:34:46)

Odp: Usługi wykonywane

hubal napisał/a:

Przedmiotowy zamawiający był należycie roztropny i żądał ?odpowiadających swoim rodzajem i wartością usług stanowiących przedmiot zamówienia tj. pełnienia usług ochrony osób i mienia?. Cóż można mu zarzucać?

..brak wiedzy, co do przedmiotu zamówienia. Zamawiający nie wie, czy przedmiotowe usługi ochrony mają charakter świadczeń okresowych lub ciągłych, czy takiego charkteru nie mają - Z przepisał żywcem par. 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia nie dostosowując go do konkretnej sytuacji.

20

Odp: Usługi wykonywane

A czyż możliwe i potrzebne przeanalizowanie i opisanie wszystkich możliwych rodzajów udzielonych już zamówień, którymi zechcą pochwalić się wszyscy przyszli wykonawcy?

21

Odp: Usługi wykonywane

Witam,
mam pytanie dotyczące negocjacji z ogłoszeniem. Otóż do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu Wykonawcy mieli dołączyć następujące dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu.
- w okresie ostatnich trzech lat (licząc od dnia upływu terminu do składania ofert), a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy ? w tym okresie, zrealizował co najmniej 10 dostaw odpowiadających swoim rodzajem dostawie stanowiącej przedmiot zamówienia o wartości (bez podatku VAT)  każdej z nich równej lub większej 50.000 PLN i przedłoży dokumenty potwierdzające należyte ich wykonanie;
I tu moje pytanie. Czy jeśli wykonawca złożył tylko 6 referencji, a wykazał 13 dostaw to czy mogę go wezwać o uzupelnienie tych brakujących ilości, czy uniewaznic przetarg?
A te wszystkie referencje i wykaz dostaw potrzebny jest do ustalenia liczby punktów dla Wykonawców:
Zamawiający dokona analizy przedłożonego przez Wykonawcę wykazu wykonanych dostaw oraz dokumentów potwierdzających należyte ich wykonanie. Za każde 50.000 PLN (bez podatku VAT) wartości zrealizowanej dostawy Wykonawca otrzyma - 1 punkt.
Dodam, że zgłosił sie tylko jeden wykonawca.

22

Odp: Usługi wykonywane

Tym razem pasuje wcześniejsza opinia, że ?tak naprawdę zamawiający sam nie wie czego żąda?. Jeśli zamawiający zamierzał  punktować każde zamówienie, to niepotrzebny był limit (10 zadań). Jeśli analiza ma prowadzić do punktowania, to może nie musimy sprawdzać czy każde zadanie jest potwierdzone referencjami, punktować co jest. Przy określaniu kryterium brak wymogu, że każde zadanie ma mieć referencje, itd. Tą drogą sposób można próbować ratować postępowanie (oczywiście istotne są szczegółowe zapsy SIWZ, których kompletu nie mamy)
Na pewno unieważnienie jest przedwczesne.
Powinno być poprzedzone żądaniem uzupełnień.
Następnym razem może warto złagodzić kryteria, także cenowo.