1

Temat: umowa mieszana

Witam przygotowuję kolejną specyfikację na roboty budowlane. Nie wiem do końca jaki typ umowy zastosować tzn. ryczałtową czy kosztorysową. Co sądzicie o umowie mieszanej ryczałtowo - kosztorysowej. Tzn. Wszystko co zgodne z projektem rozliczyć ryczałtem a wszelkiego rodzaju roboty odbiegające od projektu kosztorysem powykonawczym. Co sądzicie ? Pozdrawiam

2

Odp: umowa mieszana

Ryczałt w robotach budowlanych  jest swego rodzajem umowy o dzieło. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 grudnia 2009 r., sygn. akt P 105/08. W związku z tym wykonawca ma wykonać przedmiot zamówienia za umówioną cenę ryczałtową. Nie jest możliwa wypłata dodatkowego wynagrodzenia wykonawcy za roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym. Przy tego rodzaju wynagrodzeniu zamawiający, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, nie musi sporządzać przedmiaru robót dla opisu przedmiotu zamówienia.

3

Odp: umowa mieszana

Popieram rozliczenie mieszane lub czysto kosztorysowe, zaś odradzam zryczałtowane.
Takie podejście wynika przede wszystkim z doświadczenia.
Ryczałt jest niezły tylko w niektórych przypadkach, takich jak trudność obmiaru (np.wyburzenie budynku), trudność ustalenia odpowiednich nakładów rzeczowych (np. wykonanie napisu, rysunku na obiekcie), prostota (np. wymiana drzwi).

Można też zastrzec ryczałt na niektóre części robót (przykłady powyżej), inne rozliczać  wynagrodzeniem kosztorysowym.
Wynagrodzenie kosztorysowe w istotnym stopniu ogranicza problemy z wykonaniem umowy. Można spróbować określić warunki, które by ułatwiły postępowanie i nie odstraszały od takiej formy.

Można twierdzić, że przy robotach budowlanych nie obowiązują pojęcia wynagrodzenia ryczałtowego ani kosztorysowego określone przepisami umowy o dzieło. Dopiero Sąd Najwyższy musiał się tym zająć, a szło mu bardzo opornie (!), co najlepiej śiadczy o skali zawiłości. Nadal nie ma obowiązujących wzorców i wszystko powino być odpowiednio przygotowane zapisane w umowie i ogólnie w SIWZ.

Proponuję zajrzeć do lektury. Przykładowo Dariusz Okolski pisze m.in.: ?cena może być opisana w umowie w sposób zryczałtowany, kosztorysowy bądź w sposób mieszany?  i że strony umowy powinny szczegółowo unormować zasady wynagrodzenia [Umowa o roboty budowlane - C,H.Beck - 2007]. Autor proponuje też, by zapisy umowy umożliwiały zmianę wynagrodzenia ryczałtowego.
Nawet gdy brak zadowalających zapisów w umowie, są sposoby na zmianę ryczałtu, tyle że w tym momencie nie warto na nie liczyć.

Uważam też, iż jest możliwa wypłata dodatkowego wynagrodzenia wykonawcy za roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym, wbrew temu co piszą niektórzy.

4

Odp: umowa mieszana

Dzięki chłopaki pozdrawiam

5

Odp: umowa mieszana

nie mogę się zgodzic z tym co pisze hubal - mam zdecydowanie odmienne zdanie i wieloletnie doświadczenie w realizacji RB stosując wynagrodzenie ryczałtowe (przy ryczałcie nie może być mowy o robotach dodatkowych)

6

Odp: umowa mieszana

Co masz na myśli czyli nie można stosować umów mieszanych? Może macie inne pomysły.

7

Odp: umowa mieszana

jeżeli mówimy o wynagrodzeniu ryczałtowym to całe zadanie objęte dokumentacją projektową musi być wykonane za tą cenę i nie może byc mowy o jakimś dodatku bo np okazało się że musiał zużyć więcej betonu lub więcej gresu
gdyby okazało się że trzeba wykonać roboty których dokumentacje nie przewidywała to wtedy masz do czynienia z nowym zamówieniem i udzielasz go zgodnie z pzp

8

Odp: umowa mieszana

Ja też miałem inne zdanie.
Zmiana wynagrodzenia ryczałtowego to rzeczywiście trudna sprawa,  podzielam zasadniczo zdanie przedmówców i z reguły głoszę podobnie.
Jednak życie zmusza do weryfikacji poglądów,  zacząłem dociekać i efekt jest jak powyżej. Jeśli Państwo chcecie,  mogę ten temat rozwijać.

W każdym razie istotne są indywidualne zapisy w umowach.

9

Odp: umowa mieszana

Mam prośbę Hubal jak dasz radę to rozwiń ten temat. Mam zamiar puścić dużą inwestycję (kanalizację) projekt nie wygląda za dobrze będzie dużo zmian. Jak się zabezpieczyć przed kłopotami. Może macie pomysły. Pozdrawiam

10

Odp: umowa mieszana

O, to sprawa jasna.
Nie ma po co tu wałkować ryczałtu.
Wynagrodzenie kosztorysowe jak najbardziej.
Do tego przewidzieć i zapisać sposób rozliczania robót nie objętych przedmiarem, to ważne. Na wszelki wypadek warto wspomnieć już w ogłoszeniu i gdzie się da, że takie rzeczy będą możliwe (nie znaczy że musimy skorzystać, ale otwieramy furtkę). Pamiętać, by określenie przedmiotu (nie mylić z opisem) było możliwie krótkie i pojemne (!!!). I tak dalej, nie jestem w stanie wszystkiego teraz podyktować, ale chyba wiadomo mniej więcej o co chodzi. Niestety wzorców w tym zakresie niedużo, ale są.
Powodzenia.

11

Odp: umowa mieszana

dzięki hubal pozdrawiam

12

Odp: umowa mieszana

Podepnę się pod temat, mam zam. uzupełniające WR budowa kanalizacji. Po negocjacjach ustalono wynagrodzenie ryczałtowe z opcją w zależności czy będzie konieczność zastosowania igłofiltrów czy nie (tzn np. 10 lub 15 tys. zł), oraz odrzuty i studnie licząc za mb. lub szt. czyli to nie jest wynagrodzenie  ryczałtowe.
Teraz pytanie, jak to zapisać w umowie?

13

Odp: umowa mieszana

Ja bym zaczynał pisać w stylu  jak niżej.

?1.Wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy ustala się w wysokości następującej:
1) za wykonanie ..... bez konieczności odwodnienia miejsca robót ... zł brutto, w tym netto ... podatek ...
2) za zastosowanie igłofiltrów ... zł/szt. brutto, w tym kwota netto ... podatek ...
3) za wykonanie studni ... zł/m brutto, w tym kwota netto ... podatek ...
4) ...
....
2.    Wszystkie ceny  o którym mowa w ust 1. obejmuje wszystkie koszty związane z realizacją robót objętych ...  w tym ryzyko Wykonawcy z tytułu oszacowania wszelkich kosztów związanych z realizacją przedmiotu umowy, a także oddziaływania innych czynników mających lub mogących mieć wpływ na koszty.  Niedoszacowanie, pominięcie czynności oraz brak rozpoznania nie może być podstawą do żądania zmiany sposobu ustalania wynagrodzenia.?
Jeśli wyliczanka (praktycznie kosztorys) wyjdzie zbyt długa, to można wykonać w formie załącznika; w taki przypadku konieczny zapis w stylu: ?Sposób ustalenia wysokości wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy zawiera załącznik ...?

Może tak być?

14

Odp: umowa mieszana

tylko, że wynagrodzenie musi opiewać na jakąś konkretną kwotę, bo musze ją wpisać do ogłoszenia i w drukach ZP a jeśli zastosuje stawkę za mb. (a nie wiem dokładnie ile mb wyjdzie, ponieważ to będzie pewne po otrzymaniu szkiców geodezyjnych) to mi końcowa kwota nie wyjdzie.
Czy mogę wprowadzić zapis do umowy, że kwota może się zmienić w zależności od tego ile mb. sieci wykonawca wykona, na chwilę obecną mamy tylko przybliżoną długość.

15 (edytowany przez hubal 2010-03-02 21:14:55)

Odp: umowa mieszana

rado_77 napisał/a:

Czy mogę wprowadzić zapis do umowy, że kwota może się zmienić

Jasne, że można, a nawet niekiedy trzeba.

Przepisy ustaw pozwalają ustalić kwotę ostateczną po wykonaniu. Wyimaginowany problem sposobu zapisów nie ma prawa w tym przeszkodzić.

Nieznaną (teraz) część kwoty najwygodniej po prostu pominąć,
ale lepiej sporządzić wstępny przedmiar i kosztorys, wystarczą choćby 2-3 pozycje. Niektóre z pozycji można potraktować jako nienaruszalne (ryczałt), inne do rozliczenia po wykonaniu. Tak powstanie ?kwota wynagrodzenia za zakres robót uwzględniony w przedmiarze/kosztorysie [wstępnym]?, którą można śmiało się posługiwać do czasu podpisania protokołu odbioru.