1

Temat: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Witam . Mam pytanie  związku z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych (Art. 26 ust. 2b) Jakie dokumenty ma przedłożyć Wykonawca w przypadku gdy polega na doświadczeniu i wiedzy innego Wykonawcy.
Np. w przetargu na  roboty budowlane Wykonawca spełnia wszystkie warunki oprócz wymaganego przez Zamawiającego warunku posiadania doświadczenia w wykonaniu min 2 robót podobnych do przedmiotu zamówienia o wArtości min. 3 mln zł.  Czy w świetle przepisów nowej ustawy może polegać   na doświadczeniu innego Wykonawcy (tzn. przedłożyć referencje innego Wykonawcy)? Czy wystarczy przedłożenie w ofercie referencji innego Wykonawcy oraz jego oświadczenia o współpracy (i o jakiej treści?). Czy też w tym przypadku koniecznie jest tworzenie konsorcjum?

2

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

wszystko zależy od tego na jakiej zasadzie chcesz ponosić odpowiedzialność jako Wykonawca  (inna odpowiedzialność konsorcjanta a inna podwykonawcy) i co jest napisane w tym zakresie w SIWZ; po prostu przedkładasz piemne zobowiązanie tego podmiotu+ dokumenty wymagane w SIWZ zgodnie z art. 26 ust. 2b

3

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Wykonawca chce ponosić wyłączną odpowiedzialność i występować w przetargu samodzielnie. Chodzi mi o to czy w przypadku gdy firma sama nie spełnia warunków (co do wykonania 2 robót) , może podeprzeć się "doświadczeniem" innego wykonawcy bez tworzenia konsorcjum. No i w jaki sposób to ma zrobić?

4

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Z tego co wiem Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu podwykonawców. Powinno wystarczyć pisemne zobowiązanie oraz oświadczenia art 24 ale to zależy jakie wymagania są w SIWZ. Zamawiający może wzywać do przedstawienia odpowiednich dokumentów. Pozdrawiam

5

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Pan Prezes UZP Jacek Sadowy zajął następujące stanowisko w sprawie korzystania z wiedzy i doświadczenia podmiotu trzeciego na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępownaiu.

W stosownych sytuacjach dla wykazania dysponowania odpowiednimi zasobami konieczne może okazać się uczestnictwo podmiotów trzecich przy realizacji części zamówienia. W szczególności może to dotyczyć sytuacji, w której wykonawca powołuje się na wiedzę i doświadczenie podmiotu trzeciego. Wiedza i doświadczenie stanowią składniki przedsiębiorstwa, które nie mogą być przedmiotem obrotu w oderwaniu od zorganizowanego kompleksu majątkowego. Niewątpliwie do składników przedsiębiorstwa należy suma doświadczeń zawodowych, posiadanych zdobyczy myśli technicznej i organizacyjnej, czyli to, co określa się w piśmiennictwie zapożyczoną nazwą know-how[1]. Tak więc w skład przedsiębiorstwa wchodzą również takie elementy jak np. renoma przedsiębiorstwa czyli kategoria praktycznie tożsama z referencjami oraz związane z nimi doświadczenie w realizacji podobnych zamówień. Należy wskazać, iż doświadczenia nie można samodzielnie zbyć, ani w inny sposób zadysponować nim przenosząc go na określony podmiot. Wynika to z tego, iż posiadanie doświadczenia jest kwestią faktu, nie zaś prawa. Doświadczenie stanowi indywidualny dorobek przedsiębiorstwa, na który składa się ogół wiadomości oraz umiejętności zdobytych w toku prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji doświadczenie dzieli zawsze byt prawny przedsiębiorstwa. Stąd też, dla wykazania dysponowania odpowiednimi zasobami podmiotu trzeciego przy ocenie spełnienia warunków wiedzy i doświadczenia niezbędne może być powołanie się na udział podmiotu trzeciego w wykonywaniu części udzielanego zamówienia.


Powyższy zapis pochodzi z Informatora UZP  Nr 1 ze stycznia 2010 r. Tytuł tego stanowiska "Warunki udziału w postępowaniu, opis sposobu spełniania warunków oraz dokumenty potwierdzające ich spełnianie.

6

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Czyli można korzystać z pomocy podwykonawców oraz z ich wiedzy i doświadczenia w sytuacji kiedy określona częśc zamówienia nie może być zrealizowana przez wykonawcę głównego bo nie posiada do tego wiedzy ani doświadczenia. Czyli rozumiem że w takiej sytuacji korzystam z ich wiedzy i doświadczenia?

7

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

podobno tak ale jeszcze tego nie wypróbowałam; oczywiście pod warunkiem, że Zamawiający nie zastrzegł w siwz, że nie wolno w danym zakresie zmówienia korzystac z pomocy podwykonawcy

8

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

nina napisał/a:

Czyli rozumiem że w takiej sytuacji korzystam z ich wiedzy i doświadczenia?

Tak, z zastrzeżeniem jak wyżej.

9

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Dziękuję bardzo, również czytałam artykuł Pana Sadowego i wydaje mi się że można korzystać w ten sposób z wiedzy i doświadczenia. Jednak nikt jescze tego nie praktykował i zależy jak Zamawiający będą do tego podchodzić. W przetargu który obecnie przygotowuję zamawiający cytuje treść art. 26 ust. 2b, czyli że zwykonawca powiniem przedstawić oświadczenie, ale tak do końca nie wiem czy nie trzeba przedstawiać dokumentów stwierdzających brak podstaw do wykluczenia (KRS, US, ZUS KRK) i oświadczenia.

10

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Jeśli jesteś podwykonawcą i wygracie to Z powinien was wezwać do przedstawienia ww. dok. po otwarciu ofert.

11

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

JolaW napisał/a:

ale tak do końca nie wiem czy nie trzeba przedstawiać dokumentów stwierdzających brak podstaw do wykluczenia (KRS, US, ZUS KRK) i oświadczenia.

jezeli Zamawiajacy nie zażadał, to nie trzeba

12

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

A ja się upieram przy swoim stanowisku. Zamawiajacy w SIWZ, powinien przepisać art. 26 ust. 2b a wykonawca jeżeli będzie korzystał z wiedzy, doświadczenia, potencjału technicznego, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych, to jest zobowiązany wraz z ofertą  pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Przecież to korzystanie nie musi wiązać się z podwykonawstem. Wykonawca i podmiot dysponujący określonym zasobem np. osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, umawiają się  podmiot dysponujący oddaje wykonawcy określone zasoby na zasadach określonych np w dwustronej umowie cywilnoprawnej lub porozumieniu. I tą umowy lub porozumienie wykonawca winien złożyć wraz z ofertą i innnymi dokumentami i oświadczeniami wymaganymi przez zamawiajacego w SIWZ. Oczywiście może być to inny dokument czy pismo byleby z nich wynikało, że określony podmiot oddaje określone zasoby do dyspozycji wykonawcy w określonym okresie czasu.
Przecież jednym z celów kolejnych nowelizacji ustawy Pzp było skrócenie okresu postępowania o udzielenie zamówienia i w tym kierunku szło większość zmian np. termin składania ofert w rb , termin podpisania umowy po wyborze najkorzystniejszej oferty tzw. standstil

13

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Informator UZP 1/2010, fragment:

"Po drugie, gdy wykonawca wykazując spełnianie warunków udziału w postępowaniu
odwołuje się do potencjału podmiotów trzecich zobowiązany jest wykazać, iż będzie dysponował zasobami tego podmiotu niezbędnymi do realizacji zamówienia. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z ustawy i nie jest wymagane w tym zakresie wyrażenie woli zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz. Odwoływanie się do potencjału podmiotów trzecich jest uprawnieniem wykonawcy przy czym skorzystanie z tego uprawnienia łączy się z obowiązkiem udowodnienia, iż takim potencjałem będzie on dysponował. Warte jednak podkreślenia jest, iż ustawowy obowiązek wykazania dysponowania odpowiednim potencjałem podmiotów trzecich dotyczy tylko tych warunków, których wykazanie spełnienia jest wymagane od wykonawców, a więc co do zasady warunków, które są opisane przez zamawiającego i dla których żąda on złożenia stosownych dokumentów."

14

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

ot właśnie jak ww.

15

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Informator UZP 1/2010 - fragment stanowiska Prezesa UZP Pana Jacka Sadowego:
"W stosownych sytuacjach dla wykazania dysponowania odpowiednimi zasobami konieczne może okazać się uczestnictwo podmiotów trzecich przy realizacji części zamówienia. W szczególności może to dotyczyć sytuacji, w której wykonawca powołuje się na wiedzę i doświadczenie podmiotu trzeciego. Wiedza i doświadczenie stanowią składniki przedsiębiorstwa, które nie mogą być przedmiotem obrotu w oderwaniu od zorganizowanego kompleksu majątkowego. Niewątpliwie do składników przedsiębiorstwa należy suma doświadczeń zawodowych, posiadanych zdobyczy myśli technicznej i organizacyjnej, czyli to, co określa się w piśmiennictwie zapożyczoną nazwą know-how . Tak więc w skład przedsiębiorstwa wchodzą również takie elementy jak np. renoma przedsiębiorstwa czyli kategoria praktycznie tożsama z referencjami oraz związane z nimi doświadczenie w realizacji podobnych zamówień. Należy wskazać, iż doświadczenia nie można samodzielnie zbyć, ani w inny sposób zadysponować nim przenosząc go na określony podmiot. Wynika to z tego, iż posiadanie doświadczenia jest kwestią faktu, nie zaś prawa. Doświadczenie stanowi indywidualny dorobek przedsiębiorstwa, na który składa się ogół wiadomości oraz umiejętności zdobytych w toku prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji doświadczenie dzieli zawsze byt prawny przedsiębiorstwa. Stąd też, dla wykazania dysponowania odpowiednimi zasobami podmiotu trzeciego przy ocenie spełnienia warunków wiedzy i doświadczenia niezbędne może być powołanie się na udział podmiotu trzeciego w wykonywaniu części udzielanego zamówienia".
Z tego stanowiska wynika, że jezeli podmiot trzeci nie bierze udzialu w postępowaniu jako podwykonawca, to nie można skorzystać z jego doświadczenia.

16 (edytowany przez kamil.grzeszczyk 2010-01-27 12:54:51)

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Również tak mi się wydaje.

Zastanawia mnie jeszcze jedno czy aby faktycznie nie umieścić w SIWZ informacji że Zamawiający może zażądać dokumentów potwierdzających owe zależność Wykonawcy od podmiotu trzeciego, jak i również że Z może zażądać dokumentu - oświadczenia że firma z której wsparcia korzysta Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podst. art 24.1

Chodzi mi o to by zabezpieczyć się i zarazem przestrzec Wykonawcę żeby świadomie składał ofertę bo jeśli zostanie poproszony o dodatkowe oświadczenie a nie uzupełni go to straci wadium. Bo chyba jeśli nie będzie takiej regulacji jasno wyrażonej w SIWZ to ewentualnie ukarany utratą wadium Wykonawca będzie protestował że został poproszony o dokumenty których Zamawiający nie przewidział w SIWZ.

Dobrze rozumuję?

A co ostatniej wypowiedzi karolka, to uważam że nadinterpretujesz zarówno słowa Prezesa jak i same przepisy ustawy. Art 26.2b mówi że "wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu (..) innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków". A więc wystarczy że udostępniający napisze pismo że oddaje do dyspozycji swoich fachowców, środki finansowe czy sprzęt, bez słowa określenia czy będzie wykonywał część prac czy nie. Czytając ustawę na chłopski rozum, na etapie oceny ofert i wyboru Wykonawcy, ta informacja nie powinna być w polu zainteresowania Z.

17

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Przecież ja napisałem w końcowej części swojego stanowiska z  godz. 11.26, że  może być to inny dokument czy pismo byleby z nich wynikało, że określony podmiot oddaje określone zasoby do dyspozycji wykonawcy w określonym okresie czasu.
Natomiast o godz. 13.40 napisalem,  że jezeli podmiot trzeci nie bierze udzialu w postępowaniu jako podwykonawca, to nie można skorzystać z jego doświadczenia.
Tego doświadczenia podmiotu trzeciego nie można bowiem przekazać wykonawcy, jezeli podmiot trzeci nie bierze udziału  w postępowaniu jako podwykonawca.
Przykład, zamawiający zapisał w SIWZ, że w wykonawcy musza się wykazać dośwaidczeniem w wykonaniu co najmniej 2  robót budowlanych o podobnym charakterze. Za roboty o podobnym charakterze  należy rozumieć wykonanie robót budowlanych o wartości .... zł, kubaturze ogólnej -  .......... m (3). Wykonawca w okresie ostatnich 5 lat, wykonał 1 robotę budowlaną o podobnym charakterze. Nie może jednak w tym zakresie skorzystać z doświadczenia podmiotu trzeciego, jeżeli ten podmiot nie będzie bezpośrednio uczestniczył w wykonywaniu zamówienia. Będzie mógk z tego doświadczenia skorzystać wyłącznie wtedy gdy podmiot trzeci będzie brał bezpośredni udział w wykonywaniu zamówienia.

18

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Według mnie nie musi uczestniczyć bezpośrednio by móc skorzystać z jego wsparcia. Wystarczy uczestniczenie pośrednie, w formie chociażby użyczenia kierownika robót na zasadzie oddzielnej umowy cywilno-prawnej. Nie ma wtedy mowy o podwykonawstwie, a wg mnie jak najbardziej daje prawo Wykonawcy do korzystania z doświadczenia podmiotu trzeciego.

19

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Co do udostępniania przez podmiot trzeci osób zdolnych do zamówienia jest pełna zgoda. Ja pisałem przecież o doświadczeniu w wykonywaniu robót o podobnym charakterze.  Tego doświadczenia podmiot trzeci nie może przekazać wykonawcy, jeżeli sam nie będzie brał bezpośredniego udziału w realizacji zamówienia.

20

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Zgadzam się z karolk na wiedzę i doświadczenie wykonawca, będzie mógł liczyć na podmiot trzeci pod warunkiem że będzie brał udział w zamówieniu.

21

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

tylko czy nalezy uznać, ze kierownik robót bierze udział w realizacji zamówienia?

22

Odp: Art. 26 ust. 2b - udostępnienie wiedzy i doświadczenia

Opinia UZP dostępna na stronie internetowej  w zakładce "prawo krajowe" - "opinie prawne" - "dotyczace nowelizacji:
"Warunki dopuszczalności powoływania się przez wykonawcę na referencje dotyczące osób trzecich w celu wykazana spełniania warunków udziału w postępowaniu (art. 26 ust. 2b ustawy ? Prawo zamówień publicznych)
Stosownie do postanowienia art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, ze zm.) ? zwanej dalej ?ustawą PZP? - wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Przywołany przepis ustawy PZP stanowi transpozycję do prawa krajowego postanowień art. 47 ust. 2 oraz art. 48 ust. 3 dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. UE L 134/114 z 30.04.2004 r., ze zm.) oraz art. 54 ust. 5 i 6 dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych (Dz. Urz. UE L 134/1 z 30.04.2004 r., ze zm.).
W świetle przywołanego art. 26 ust. 2b ustawy PZP dopuszczalne jest powoływanie się przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego na potencjał, doświadczenie i sytuację innego podmiotu (z wyłączeniem sytuacji ekonomicznej) w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PZP, a sprecyzowanych przez zamawiającego w opisie sposobu dokonania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu (art. 22 ust. 4 ustawy PZP). Tym samym wykonawca, który sam nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, może odwołać się do zasobów innego podmiotu w celu uzyskania danego zamówienia. Przy czym odwołanie się do zasobów innego podmiotu jest dopuszczalne pod warunkiem, że wykonawca będzie dysponował tymi zasobami przy realizacji zamówienia (arg. z art. 26 ust. 2b zd. 2 ustawy PZP). W tym zakresie na wykonawcy powołującym się na zasoby podmiotu trzeciego spoczywa obowiązek udowodnienia, że będzie dysponował tymi zasobami, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie takiego podmiotu do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż odwołanie się przez wykonawcę do zasobów podmiotu trzeciego musi mieć charakter rzeczywisty w tym znaczeniu, że zasoby te będą wykorzystywane przy wykonaniu zamówienia. Powyższe wynika z jednoznacznego brzmienia art. 26 ust. 2b ustawy PZP. Tak więc należy stwierdzić, iż w świetle postanowień art. 26 ust. 2b ustawy PZP, nie jest dopuszczalne powołanie się na zasoby podmiotu trzeciego, jeżeli zasoby te nie będą wykorzystane przy wykonaniu zamówienia. Powyższe stanowisko odpowiada istocie omawianej regulacji, której celem jest zwiększenie konkurencyjności postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, poprzez stworzenie możliwości ubiegania się o zamówienie publiczne wykonawcom, którzy sami nie posiadają wystarczającego potencjału do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, a mają możliwość wykorzystania przy realizacji zamówienia potencjału gospodarczego swoich partnerów gospodarczych.
Odnosząc powyższe ustalenia do zagadnienia dopuszczalności powoływania się na doświadczenie (referencje) podmiotów trzecich należy skonstatować, iż powołanie się przez wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot trzeci będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca). Należy mieć bowiem na uwadze, iż doświadczenie nie stanowi dobra materialnego, czy też niematerialnego, które może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Doświadczenie stanowi bowiem składnik przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym i dzieli byt prawny takiego przedsiębiorstwa (arg. z art. 551 i art. 552 k.c.). Nie jest zatem możliwe udostępnienie doświadczenia bez jednoczesnego udostępnienia przedsiębiorstwa, z którym to doświadczenie jest związane. Z tych też względów dla wykazania dysponowania zasobami podmiotu trzeciego przy ocenie spełniania warunków wiedzy i doświadczenia niezbędne jest powołanie się na udział podmiotu trzeciego w wykonaniu zamówienia.
Wskazując na powyższe należy stwierdzić, iż nie jest dopuszczalne posługiwanie się w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wykazania spełniania warunków wiedzy i doświadczenia referencjami podmiotu trzeciego, jeżeli podmiot ten nie będzie brał udziału w wykonaniu zamówienia.
Odnosząc się z kolei do pojawiającego się na tym tle zagadnienia dotyczącego określenia dokumentów służących potwierdzeniu dysponowania (oddania do dyspozycji) wiedzy i doświadczenia, należy wskazać, iż ustawa PZP nie zawiera enumeratywnego wykazu takich dokumentów. Jedynie przykładowo w art. 26 ust. 2b ustawy PZP wskazuje się ogólnie na pisemne zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia. To przykładowe wyliczenie wyznacza jednak właściwy kierunek wykładni przepisu art. 26 ust. 2b ustawy PZP przy ustalaniu jakimi dokumentami wykonawca powinien się posługiwać w celu udowodnienia dysponowania zasobami podmiotu trzeciego. W świetle powyższego należy wskazać, iż dokumentem takim może być każdy dokument, z którego wynika jednoznacznie zobowiązanie się podmiotu trzeciego do udostępnienia takiego zasobu.
Wskazując na powyższe należy uznać, iż dokumentem potwierdzającym dysponowanie wiedzą i doświadczeniem podmiotu trzeciego będzie każdy dokument, z którego będzie wynikać zobowiązanie takiego podmiotu do udziału w wykonaniu zamówienia (np. pisemne oświadczenie podmiotu trzeciego, umowa przedwstępna, umowa generalna o współpracy itd.). Przy czym należy w tym miejscu wskazać, iż w tym zakresie nie będzie wystarczające samo wskazanie przez wykonawcę podmiotu trzeciego w wykazie podwykonawców, którym powierzy określone części zamówienia (art. 36 ust. 4 ustawy PZP). Taki dokument ma bowiem jedynie walor informacyjny dla zamawiającego i w żadnym stopniu nie wynika z niego zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia wykonawcy własnych zasobów"