1

Temat: wyjaśnienie siwz

witam. prosze o pomoc. mam pn na roboty budowlane, wynagrodzenie ryczałtowe, jeden z wykonawców zadał pytania do siwz dotyczące braków w przedmiarach. Zamawiający w odpowiedzi napisał aby wykonawcy ujęli wszystkie wyjaśnienia. co zrobić jeśli kilku wykonawców nie ujęło tych zmian w kosztorysie uproszczonym (np. dostawa i montaż schodołazu)? możemy się do nich zwrócić z prośbą o wyjaśnienie treści oferty?

2

Odp: wyjaśnienie siwz

Przy wynagrodzeniu ryczałtowym kosztorys jest tylko dokumentem pomocniczym. Ważna jest cena oferty, bo za taką cenę wykonawca zobowiązuje się do wykonania dzieła - roboty budowlanej.
KIO w Wyroku z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP/ 527/08, postanowiła:
Istotne znaczenie w rozpoznawanej sprawie ma rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 6 marca 2001 r. sygn. akt I ACa 1147/00. Z sentencji wyroku pkt 2 wynika, że ?Jeżeli za wykonane dzieło strony ustaliły wynagrodzenie ryczałtowe, dołączenie przez wykonawcę do umowy kosztorysu nie ma znaczenia, a dokument ów uznać należy za uzasadniający merytorycznie oferowaną przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę) kwotę wynagrodzenia ryczałtowego?.
Stanowisko wynikające z wyroku znalazło odzwierciedlenie w orzecznictwie Zespołów Arbitrów. Zamawiający w rozstrzygnięciu protestu (pismo z dnia 26.05.2008r. ZP.3410/11/08) powołał się na wyrok ZA z dnia 18 kwietnia 2006r. sygn. akt UZP/ZO/0-1052/06, z którego wynika, że w przypadku kiedy zamawiający przewidywał wynagrodzenie ryczałtowe za wykonanie przedmiotu umowy, kosztorysy dołączone do oferty mają znaczenie pomocnicze, a pominięcie w nich niektórych pozycji nie może skutkować odrzuceniem oferty.
W kolejnym Wyroku z dnia 2 lipca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 616/08
Izba zważyła, co następuje.
Wskazane wyżej ustalenie o ryczałtowym charakterze wynagrodzenia ma w niniejszej sprawie doniosłe znaczenie. Jak wynika bowiem z treści art. 632 kodeksu cywilnego wynagrodzenie ryczałtowe jest wielkością niezmienną nawet przy zmianie rozmiaru lub kosztów prac, której nie można było przewidzieć przy zawarciu umowy. Oznacza to, że co do zasady kosztorys ofertowy ma przy cenie ryczałtowej znaczenie pomocnicze, a nieistotne rozbieżności między jego treścią, a treścią otrzymanych przedmiarów nie oznaczają niezgodności treści oferty z treścią siwz skutkującej odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
I w kolejnym Wyroku z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 815/08, skład orzekający postanowił:
Uznano za jednoznacznie potwierdzone ustalenie o ryczałtowym charakterze wynagrodzenia w niniejszej sprawie. Oznacza to, że co do zasady kosztorys ofertowy ma przy cenie ryczałtowej znaczenie pomocnicze, a nieistotne rozbieżności między jego treścią, a treścią otrzymanych przedmiarów nie oznaczają niezgodności treści oferty z treścią siwz skutkującej odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Ponadto należy wskazać na orzeczenie SA w Poznaniu z dnia 6 marca 2001 r., gdzie wskazano, że jeżeli za wykonane dzieło strony ustaliły wynagrodzenie ryczałtowe, dołączenie przez wykonawcę do umowy kosztorysu nie ma znaczenia, a dokument ów uznać należy jedynie za uzasadniający merytorycznie oferowaną przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę) kwotę wynagrodzenia ryczałtowego. Ponadto należy wskazać na szereg wyroków Zespołów Arbitrów o sygn. UZP/ZO/0-183/07, UZP/ZO/0-2407/06, UZP/ZO/0-634/07, UZP/ZO/0-2312/06, UZP/ZO/0-1101/06, UZP/ZO/0-290/06, UZP/ZO/0-699/05, UZP/ZO/0-1663/04 uzasadniających tezy przytoczone powyżej.

3

Odp: wyjaśnienie siwz

umig19 napisał/a:

możemy się do nich zwrócić z prośbą o wyjaśnienie treści oferty?

Jasne że można, jeśli to cokolwiek pomoże. Można na przykład pytać, czy na pewno oferują bez niektórych elementów - wtedy do oferta odrzucenia.
Zasadniczo zgodność otrzymanej ceny lub cen  z zadanym przedmiarem jest nieistotna.

4

Odp: wyjaśnienie siwz

a co w przyadku kiedy kosztorys nie zgadza się z nie tyle z przedmiarem a dokumentacja projekową? tez nie ma znaczenia przy cenie ryczałtowej?
czy trzeba w kosztorysach poprawiać omyłki pisarskie i rachunkowe?

5 (edytowany przez hubal 2010-03-05 07:52:39)

Odp: wyjaśnienie siwz

mariolafr napisał/a:

A) co w przyadku kiedy kosztorys nie zgadza się z ... dokumentacja projekową? tez nie ma znaczenia przy cenie ryczałtowej?  B) czy trzeba w kosztorysach poprawiać omyłki pisarskie i rachunkowe?

A) Przy wynagrodzeniu typu ryczałtowego przedmiar jest  zbędny, kosztorys też, więc  bezcelowe porównywanie. Możecie porównywać sobie, ale nie w ramach rozliczania oferty czy umowy.

B) Jeśli kosztorys służy do rozliczenia (wynagrodzenie typu kosztorysowego) to koniecznie, jeśli nie służy do niczego (wynagrodzenie typu ryczałtowego) - to jak w A) zdanie drugie.

6

Odp: wyjaśnienie siwz

piękne dzięki za odpowiedz