1 (edytowany przez arturo-młodszy 2010-03-07 09:58:25)

Temat: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Witam !!
W piątek miałem otwarcie przetargu sprawdzam sobie teraz papiery i mam dylemat do oferty z najniższą ceną ;/
Mianowicie w SIWZ miałem informację iż:

"7. Oświadczenia i dokumenty wymagane dla potwierdzenia spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu.
7.1.      W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia Wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach o których mowa w art.24 ust 1 ustawy Pzp, należy do oferty załączyć następujące dokumenty:
7.1.1.    Oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania na formularzu zgodnym z treścią Formularza 4.1.
7.1.2. Aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt. 2 ustawy. Podmiot zagraniczny przedstawi dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że nie otwarto jego likwidacji ani
nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert
7.2.    Na potwierdzenie spełniania warunków niniejszej Instrukcji dla Wykonawców, Wykonawcy winni przedłożyć następujące dokumenty:"
7.2.1.  Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu na formularzu 4.2.

wykonawca załączył mi poniższy dokument:
http://images45.fotosik.pl/269/3232d9045d798bde.jpg

uznać to czy wzywać do uzupełnienia a może  odrzucić z postępowania na podstawie art.89 ust.1 pkt 2 ustawy - treść oferty nie odpowiada treści
specyfikacji istotnych warunków zamówienia ? Wykonawca nie dołączył do oferty Aktualny odpis z właściwego rejestru ?

Jak uważacie ? Muszę się upewnić prosze o pomoc !!
Pozdrawiam

A dodam jeszcze że wykonawca załaczył wymagane
- Oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania na formularzu zgodnym z treścią Formularza 4.1
oraz
- Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu na formularzu  4.2

2

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Przecież to jest odpis z ewidencji działalności gospodarczej. Tego dokumentu nie możemy żądać w przypadku zamówień publicznych wszczynanych po 29 stycznia 2010 r.
Oto opinia UZP
Brak podstaw do żądania zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej

Zgodnie z definicją legalną art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.), przez wykonawcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Przepis ten, wraz z normą wyrażoną w 23 ust. 1 ustawy, która dopuszcza możliwość wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez wykonawców, wyraża zasadę powszechnej dostępności podmiotów do zamówień publicznych, bez względu na ich status, formę organizacyjno-prawną, czy też narodowość. Do podstawowych zasad ustawy Prawo zamówień publicznych należy bowiem zaliczyć zasady równego traktowania wykonawców oraz zapewnienia uczciwej konkurencji pomiędzy nimi (art. 7 ust. 1 ustawy).
Zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji nie można jednak traktować w sposób absolutny, tj. nakazujący zamawiającemu udzielenie zamówienia publicznemu każdemu wykonawcy, również i takiemu, który nie daje rękojmi należytego wykonania zamówienia. W świetle przepisów ustawy Pzp wykonawcą zamówienia publicznego może być bowiem tylko i wyłącznie podmiot, który spełnia warunki określone ustawą.
Ustawa Prawo zamówień publicznych, ogranicza krąg potencjalnych wykonawców którym można udzielić zamówienia publicznego do takich, którzy spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 oraz co do których nie zachodzą podstawy wykluczenia z powodu nie spełniania warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono, z wyjątkiem wykonawców, którzy po ogłoszeniu upadłości zawarli układ zatwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu, jeżeli układ nie przewiduje zaspokojenia wierzycieli przez likwidację upadłego. Zacytowana regulacja ma na celu zapobieganie udzielaniu zamówień publicznych wykonawcom, którzy nie będą w stanie wykonać zamówienia lub wykonają je z nienależytą starannością. Celem przepisów art. 22 i 24 ustawy Pzp jest zatem ochrona interesu publicznego, m.in. poprzez zapobieganie sytuacjom, w których umowa o zamówienie publiczne nie jest realizowana, co może narazić zamawiających na straty.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817) przewidziano, że w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia, zamawiający ? w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp ma obowiązek żądać od wykonawców dokumentów wymienionych w § 2 ust. 1, natomiast w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość jest mniejsza niż te kwoty może żądać dokumentów niniejszych. 
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia, w postępowaniach określonych w art. 26 ust. 1 ustawy - zamawiający żąda, a w postępowaniach określonych w art. 26 ust. 2 ustawy - zamawiający może żądać, aktualnego odpisu z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Ze względu na brak ujawnienia w treści wpisu do ewidencji gospodarczej informacji dotyczących upadłości podmiotu wpisanego, należy stwierdzić, że pojęcie ?właściwy rejestr?, o którym mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia, nie obejmuje ewidencji działalności gospodarczej. 
Jednocześnie wskazać należy, że niedopuszczalne jest utożsamianie pojęcie przedsiębiorcy, którym  ustawodawca posługuje się w art. 4 ust. 1 i 2 z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) z pojęciem wykonawcy w rozumieniu ustawy Pzp. Zgodnie bowiem z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną ? wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z kolei wykonawca zamówienia publicznego nie musi posiadać statusu przedsiębiorcy. Art. 2 ust. 11 ustawy Pzp, definiujący pojęcie ?wykonawcy? na gruncie tej ustawy, przewiduje, iż jest nim osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Ustawodawca w tym przepisie, nie wymaga, aby wykonawca był przedsiębiorcą lub wykonywał działalność gospodarczą. W świetle wykazanego powyżej stanowiska, iż wykonawca nie musi być przedsiębiorcą, stwierdzić należy, iż może on działać nie tylko na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców, ale również na podstawie wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego. Na przykład, nie budzi wątpliwości, iż wykonawcą może być samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, który podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.
Na marginesie wskazać należy, że rejestrem w rozumieniu rozporządzenia nie są rejestry działalności regulowanej, których zasadniczym celem jest reglamentacja określonej działalności gospodarczej podejmowanej przez przedsiębiorców (np. rejestr przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobu i rozlewu wyrobów winiarskich; wyrobu i rozlewu napojów spirytusowych; wyrobu, oczyszczania, skażania, odwadniania alkoholu etylowego prowadzony przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych).
Analizując natomiast pojęcie ?odrębnych przepisów wymagających wpisu do rejestru?, do których odsyła § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, wskazać należy w szczególności na:
? przepisy Kodeksu spółek handlowych, uzależniających powstanie spółek handlowych: osobowych i kapitałowych od wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: art. 251 § 1 w przypadku spółki jawnej, oraz odpowiednio art. 79 w przypadku spółki partnerskiej, art. 109 § 1 - spółki komandytowej, art. 163 pkt 5 - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, art. 306 pkt 4 - spółki akcyjnej.
? art. 11 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, który stanowi, iż spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

? art. 17 ust. 1 stawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, przewidujący, iż stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
? art. 16 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych ? przedsiębiorstwo państwowe uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
? art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej odnośnie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, które uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
Mając na względzie powyższe, wskazać należy na zasadniczy cel, w jakim wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego zostaje zobowiązany do przedłożenia odpisu z właściwego rejestru, lub złożenia oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, jakim jest wykazanie braku podstaw do wykluczenia wykonawcy z uwagi na jego upadłość lub likwidację. W szczególności badając aktualny odpis z właściwego rejestru lub analizując oświadczenie złożone przez wykonawcę będącego osobą fizyczną, zamawiający stwierdzić ma bowiem, czy w stosunku do określonego wykonawcy nie zachodzi podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. W związku z tym, że z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie wynika, czy w stosunku do wykonawcy otwarto likwidację lub ogłoszono jego upadłość, dokument ten nie potwierdza braku podstaw do wykluczenia  w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, a w konsekwencji, nie może on być dokumentem wymaganym na potwierdzenie tych okoliczności. Jednocześnie realizując naczelną zasadę równego traktowania wykonawców, która zobowiązuje zamawiającego do stawiania równych warunków i wymagań wobec wszystkich potencjalnych podmiotów mogących brać udział w postępowaniu, ustawodawca wprowadził możliwość żądania w stosunku do osób fizycznych złożenia oświadczenia w zakresie niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Przy czym pod pojęciem ?osoby fizycznej? w rozumieniu niniejszego przepisu należy rozumieć zarówno:
a) przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i wspólnikami spółki cywilnej, którzy 
   zgodnie z art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podlegają wpisowi do
   ewidencji działalności gospodarczej, jak i

b) osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które w związku z wejściem w
    życie w dniu 31 marca 2009 r. ustawy nowelizującej ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. ?
    Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) uzyskały możliwość
    ogłoszenia upadłość .

3

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Nie rozumiem, jak nie możemy żądać skoro nawet w BZP umieszczając informację o przetargu mamy możliwość zażądania !
w  III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć: - mamy zaznaczyć co wymagamy i tam jest taka formuła!

4

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Ale to dotyczy przedsiębiorców wpisanych do KRS - u. Wypis z ewidencji działalności gospodarczej nie potwierdza sytuacji, że w stosunku do wykonawcy otwarto likwidację lub którego upadłość ogłoszono. Na tą okoliczność wykonawca będący osobą fizyczną winien złożyć oświadczenie z art. 24 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp.
Oczywiście, jeżeli zamawiający żądał odpisu z właściwego rejestru, to od wykonawcy będącego osobą fizyczną winien zażadać oświadczenia z art. 24 ust.1 pkt 2.
Oto przykład takiego oświadczenia:

§ ?. WZÓR OŚWIADCZENIA WYKONAWCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ O BRAKU PODSTAW DO WYKLUCZENIA

Dodatek Nr 5 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia

OŚWIADCZENIE WYKONAWCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ  O BRAKU PODSTAW DO WYKLUCZENIA  W OPARCIU O ART. 24 UST.1 PKT. 2 USTAWY

Nazwisko i imię Wykonawcy ?????????????????????????..
Adres Wykonawcy .......................................................................................................................
Telefon ................................................. Teleks / telefax ..............................................................
NIP ................................  REGON ..................................... PESEL ??????????..
___________________________________________________________________________

W związku z ubieganiem się o udzielenie zamówienia publicznego na ?Dostawy oleju opałowego do kotłowni olejowych zlokalizowanych ...................? przeprowadzanego przez .............................. w trybie przetargu nieograniczonego

niniejszym oświadczam, że brak jest  podstaw do wykluczenia mnie  z przedmiotowego postępowania w oparciu o art. 24 ust.1 pkt 2 ustawy ? Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.), 

zgodnie z którym z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się:
wykonawców, w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono, z wyjątkiem wykonawców, którzy po ogłoszeniu upadłości zawarli układ zatwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu, jeżeli układ nie przewiduje zaspokojenia wierzycieli przez likwidację majątku upadłego.

.............................................., dnia .......................

                                                                                         ..........................................................
                                                                                                                                                                                                                                                       podpis i pieczątka imienna wykonawcy

5

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Zamawiający winien pamiętać, że w postępowaniach poniżej progów unijnych zawsze musi żądać oświadczenia z art. 22 ust.1 Pzp. Dotyczy to wszystkich trybów udzielania zamówień. Natomiast żądanie pozostałych dokumentów i oświadczeń, to  zależy wyłącznie od woli  zamawiającego.

6

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

A, już rozumiem
Czyli wychodzi z tego że wszystko jest ok ?!

W SIWZ w punkcie 7.1.1
7. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia Wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach o których mowa w art.24 ust 1 ustawy Pzp, należy do oferty załączyć następujące dokumenty:
7.1.1.    Oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania na formularzu zgodnym z treścią Formularza 4.1.

screen formularza
http://images39.fotosik.pl/265/9ae109951f359463.jpg
to nam potwierdzi że nie otwarto likwidacji itd..

7.1.2. Aktualny odpis z właściwego rejestru - czyli odpis z ewidencji działalności gospodarczej który umieściłem tu wcześniej jest do przyjęcia

7

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Są dwie szkoły:otwocka i falenicka. Uczniowie szkoly otwockiej prezentują stanowisko iż wykonawca będący osobą fizyczną w celu potwierdzenia iż nie podlega wykluczeniu, powinien złożyć dwa oświadczenia;
1. z art. 24 ust.1 ustawy Pzp
2. z art. 24 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp
Natomiast absolwenci szkoły falenickiej uważają, że wystarczy oswiadczenie z art. 24 ust.1 ustawy Pzp, gdyż zawiera ono w swojej treści również  oświadczenie z art. 24 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp.
Ja jestem za absolwentami szkoły falenickiej.

8

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

no właśnie karolk ja mam też taką sytuację jak w poście.
Wykonawca załącza odpis z ewidencji działalności gospodarczej (oczywiście nie żądałem takiego) no i oświadczenie o nioepodleganiu wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1., którego wzór był załącznikiem do SIWZ.
no i tu problem czy to oświadczenie można potraktować tak że zawiero ono w sobie ośiwadczenie z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy PZP, czy wzywać do złożenia oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu na podst. 24 ust. 1 pkt. 2 (wzoru nie przewidziano w SIWZ)
Czy są jeszcze jakieś opinie na ten temat???

9

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

a co Wy na to???

10

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

???

11

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

ponawiam pytanie.

12 (edytowany przez hubal 2010-04-06 08:50:05)

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Jeśli zamawiający oświadczenia nie przewidział w SIWZ, to nie może teraz domagać się.

13

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

oświadczenie z art. 24 ust. 1 zawiera w sobie oświadczenie osoby fizycznej z art. 24 ust. 1 pkt 2 PZP

14

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

od osób fizycznych należy żądać oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt. 2 ustawy - jako spełnienia warunku udziału w postępowaniu  i dodatkowo oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia
Wykonawcy z KRS - kopia KRS + oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia

to jest szkoła wrocławska

15

Odp: odpis z właściwego rejestru - czy uznać

Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia ma charakter ogólny, oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt. 2 Pzp ma charakter szczegółowy i zawiera się w treści oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia. Zamawiający nie w każdym przypadku musi żądać ogólnego oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia, jeśli  takiego oświadczenia nie żąda może uznać, że zasadnie jest żądanie oświadczenia, o którym mowa w § 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów.

http://www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/prawo-polskie/Pytania-i-odpowiedzi/Dotyczace-nowelizacji/czy-jezeli-zamawiajacy-zada-oswiadczenia-o-braku-podstaw-do-wykluczenia-powinien-zadac-rowniez-oswiadczenia-osoby-fizycznej-w-zakresie-art-24-ust-1-pkt-2-ktore-zawiera-sie-w-oswiadczeniu-o-braku-podstaw-do-wykluczenia