1

Temat: OPZ a zapisy umowy

Witam,
mam taką niejasność, organizujemy przetarg na zakup 4 frakcji niesortu kamiennego w różnych ilościach (1500 + 700+ 450 + 350), łącznie 3000 ton. Ilości te są szacunkowe i będą miały różne wagi. I teraz mam wątpliwości, bo w formularzu oferty interesować nas będą ceny jednostkowe za tonę poszczególnego niesortu tj. cena jednostkowa nr 1 x waga +  cena jednostkowa nr 2 x waga +... +.... =średnia ważona cena za 1 tonę, a nie łączna wartość całego zadania tzn. 1500 x cena jednostkowa x waga + 700 x cena jednostkowa x waga +... +.... = łączna wartość. W umowie wymienione mają być ceny jednostkowe poszczególnych rodzajów niesortu oraz zapis, że łączna kwota zapłaconych faktur nie może przekroczyć 90.000,00 zł. Czy taka konstrukcja będzie prawidłowa? czy może lepiej umieścić zapisy, że ilości mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od potrzeb zamawiającego oraz że łączna wartość faktur nie przekroczy łączne ceny z oferty?

2

Odp: OPZ a zapisy umowy

oczywiście że w umowie należy umieścić zapisy o ew. zmianach ilości ale w sowz radzę zrobić zapis: w celu obliczenia ceny oferty należe przyjąć nast. ilości asortymentów ....
i dalej tak obliczona cena będzie brana pod uwagę jedynie w celu porównania ofert, umowa zosanie zawarta w oparciu oceny jedn. (czywiście zmiany ilościowe poszcz. asort. mogą byc tylko w pewnych granicach - określ je)

3

Odp: OPZ a zapisy umowy

W ostateczności może być, jedynie sformułowanie ?łączna wartość faktur nie przekroczy łączne ceny z oferty? jest trochę mało logiczne - niech sobie przekraczają, ich problem, sprawą zamawiajacego jest płacenie, lecz co ważniejsze niech lepiej nie ogranicza się on do kwoty oferty.
Pasuje tu wynagrodzenie typu kosztorysowego, czyli za faktyczne wykonanie i ceny jednostkowe zawarte w ofercie.
Można odważniej potraktować wagę jako (orientacyjną) masę i porównywać kwoty całkowite, a nie ważone. Wtedy w umowie może być wynagrodzenie określone (wstępnie) za ilości podane w specyfikacji/ofercie z zastrzeżeniem możliwości zmian stosownych do faktycznego wykonania. Nie wyklucza to ustalenia górnej granicy, najlepiej na poziomie oferty, jednak zbyt sztywna granica może być zbyt niewygodna.
?Zapisy, że ilości mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od potrzeb zamawiającego? jak najbardziej pożądane.
Umowa nie musi zawierać w treści całych zestawień, zawsze można odesłać do oferty, która obowiązkowo powinna być załącznikiem do umowy.

W każdym przypadku należy obowiązkowo zadbać o stosowne zapisy w specyfikacji, zwłaszcza w umowie (!).
Powodzenia.