1

Temat: Roboty budowlane

Jestem laikiem w przeprowadzaniu postępowania w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem są Roboty budowlane. Czy ktoś ma może jakieś opracowanie krok po kroku dotyczącą dokumentacji na Roboty budowlane - co powinna zawierać dokumentacja, jak się sprawdza oferty po ich otwarciu, itp. - proszę o informację.

2 (edytowany przez AnnaMaria 2010-03-25 09:00:51)

Odp: Roboty budowlane

1.musisz mieć kosztorys inwestorski sporządzony w programie użytkowo-funkcjonalnym- na jego podstawie szacujesz wartość zamówienia (data sporządzenia kosztorysu nie może być dalej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania),
2. kosztorys tzw. "ślepy" (nie zawierający cen) - Wykonawcy "uzupełniają" go wpisując swoje ceny. (pozycje muszą odpowiadać Twojemu kosztorysowi inwestorskiemu, musi zawierać koszty robocizny, zużycie materiałów, zestawienie sprzętu),
3. zamiast kosztorysu "ślepego" może być tzw. przedmiar robót i nakłady.
4. dodatkowo musisz posiadać specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych (STWiORB), określający szczegółowo wymagania dotyczące wykonywanych robót (przedmiot, uprawnienia itd.)
5. gdy robota bud. jest na obiekcie zabytkowym, należy uzyskać zgodę miejscowego architekta na wykonanie określonych robót na dany, obiekcie.
6. oferty sprawdzasz standardowo oraz jeżeli wołasz kosztorys jako załącznik do oferty, to sprawdzasz pozycję po pozycji, czy W. czegoś nie ominął. Najlepiej do sprawdzenia dać osobie, która się na tym zna (inspektorowi nadzoru).
Pozdrawiam

3

Odp: Roboty budowlane

Art. 36 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiecie nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm. ) stanowi:
Art. 36.  1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga: 
1) prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru; 
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego. ( Dz. U. Nr 202, poz. 2072; zmiana Dz. U. z 2005 r. Nr 75, poz. 664)
§ 4.1. Dokumentacja projektowa, służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, składa się w szczególności z :
1) projektu budowlanego w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych ;
2) projektów wykonawczych, w zakresie o którym mowa w § 5;
3) przedmiaru robót, w zakresie o którym mowa w § 6;
4) informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w przypadkach gdy jej opracowanie jest wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
2. Dokumentacja projektowa, służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, składa się w szczególności z :
1) planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót budowlanych podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania;
2) przedmiaru robót, w zakresie o którym mowa w § 6;
3) projektów, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami.
3. Jeśli zamówienie na roboty budowlane, o których mowa w ust. 1 i 2, jest udzielane w trybie zamówienia z wolnej ręki lub w istotnych postanowieniach umowy przyjęto zasadę wynagrodzenia ryczałtowego, dokumentacja projektowa może nie obejmować przedmiaru robót.

4

Odp: Roboty budowlane

Oczywiście poza dokumentacją projektową, o której mowa w par. 4 rozporządzenia z dnia 2 września 2004 r., zamawiający do opisu przedmiotu zamówienia musi posiadać specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Zakres i sposób opracownia określony został w rozporządzeniu z dnia 4 września 2004 r.