1

Temat: czy unieważnić postępowanie???

w postępowaniu powyżej progów, juz po otwarciu ofert okazało się że jednen z parametrów wskazanych w siwz jest nieosiagalny przez urządzenie które chcemy kupic? wskazując parametr zamiast metrów podaliśmy przez omyłke w specyfikacji technicznej kilometny . wiadomo nam że NIE ISTNIEJE takie  urządzeenie  które spełni nasz wymóg podany będnie w siwz.
czy musze unieważnić postępowanie na pod. art. 93 ust.1 pkt. 7??? postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy??? ma ktory z katalogów z art. 146 ust.1 (umowa podlega unieważnieniu) mogę sie powołać? szczerze mowiąc wolałabym nie unieważniac postępowania? i może w oferach w których widnieje m zamiast km poprawić  omyłki na podstawie 87 ust. 2 pkt.3 (z w specyfikacji którą miał powielił nasz błąd natomiast z prospektów dołaczonych do ofert wynika ze chodzi o km) i oceniać dalej oferty??
bardzo proszę o pomoc co w tej sytuacji.

2

Odp: czy unieważnić postępowanie???

Zobacz Wyroki KIO 134/08 i 624/08 .

3

Odp: czy unieważnić postępowanie???

Wyrok KIO z dnia 7 lipca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 624/08 :
"Art. 93 ust. 1 pkt 7 Pzp stanowi obowiązek unieważnienia postępowania przez Zamawiającego, gdy postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Z treści tego przepisu wynika konieczność jego analizy w związku z wyliczeniem naruszeń postępowania skutkujących nieważnością umowy, dokonanym w art. 146 ust. 1 Pzp. Wymienione w tym przepisie przypadki wskazują sytuacje, w których zachodzi bezwzględna konieczność unieważnienia postępowania. Wśród takich   przypadków jest   opisana   w  art.   146   ust.   1   pkt  6   Pzp   okoliczność,   kiedy w postępowaniu o zamówienie publiczne doszło do naruszenia przepisów określonych w ustawie, a następnie naruszenie to miało wpływ na wynik postępowania, oraz sytuacja określona art. 146 ust. 1 pkt 5, który odwołuje się do dokonania wyboru oferty z rażącym naruszeniem ustawy.
Zgodnie z doktryną: ?Wada uniemożliwiająca zawarcie ważnej umowy to inaczej naruszanie przepisów, które w przypadku zawarcia umowy skutkować będzie jej nieważnością. Z wykładni sformułowania ?obarczone? wynika, iż musi być to wada, której nie można konwalidować, która obciąża postępowanie w sposób nieodwracalny. Zatem chodzi o taką wadę, której nie można ?naprawić? w tym postępowaniu, a postępowanie zmierza do zawarcia nieważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego?. (teza nr 8 komentarza do art. 93 Pzp, Marcin Butkiewicz: ?Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz?, Wydawnictwo Ius Publicum 2006, wersja CD). Inny jej przedstawiciel z kolei stwierdził, iż: ? (?) unieważnienie postępowania na podstawie art. 93 ust.1 pkt. 7 Pzp jest następstwem pojawienia się w nim nieusuwalnej wady samego postępowania, która wywiera tak istotny wpływ na umowę w sprawie zamówienia publicznego, iż powoduje jej bezwzględną nieważność. (G. Czaban: ?Orzecznictwo zespołu arbitrów może powodować utratę środków unijnych?, Inwestor Publiczny Nr 1/2007, str.8-9).
Istotę wady, określił także Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z dnia 04.11.2005 r., sygn. akt: II Ca 941/05, gdzie stwierdził, iż: ?wadą w rozumieniu ww. przepisu jest nieusuwalna wada samego postępowania, która wywiera istotny wpływ na umowę w sprawie zamówienia, że powoduje jej bezwzględną nieważność. Wadą uniemożliwiającą zawarcie umowy jest obiektywna niemożność dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty?.
Przykładem wady postępowania uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy jest opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję (postanowienie Zespołu Arbitrów z dnia 13.01.2006 r., sygn. akt: UZP/ZO/0-14/06; wyr. ZA z 13.09.2005 r., sygn. akt: UZP/ZO/0-2505/05) (G. Wicik, P. Wiśniewski: ?Prawo Zamówień Publicznych. Komentarz. Suplement aktualizacyjny?, C. H. Beck, W-wa 2007, s. 497).
Analizując art. 146 ust.1 pkt 6 Pzp należy stwierdzić, iż gdyby opis przedmiotu zamówienia był prawidłowy wówczas wynik przetargu byłby inny, wybrana zostałaby oferta innego wykonawcy, gdyż inny zdecydowanie szerszy byłby krąg podmiotów obrotu gospodarczego (odbiorców) do których skierowany zostałby przedmiotowy przetarg. Izba naturalnie dopuszcza możliwość wyboru oferty Odwołującego, ale jest zobowiązana do rozpatrywania interesu wszystkich uczestników obrotu gospodarczego. Wobec powyższego Izba uznała, że stwierdzone naruszenie tj. wadliwy opis przedmiotu zamówienia stanowi naruszenie ustawy, tzn. Pzp będące przeszkodą w zawarciu ważnej umowy, powoduje, iż zamówienie zostałoby udzielone innemu wykonawcy, niż miałoby to miejsce w sytuacji, gdyby naruszenie nie zostało popełnione (w tym względzie Izba wzięła pod uwagę stanowisko piśmiennictwa odnośnie art. 146 ust.1 pkt 6 Pzp - M Stachowiak, J. Jerzykowski, W Dzierżanowski: ?Prawo zamówień publicznych - komentarz?, Zakamycze 2005, teza 8, str. 321). Jednocześnie, Izba wskazuje iż ewentualny wybór oferty najkorzystniejszej stanowiłby przesłankę naruszenia art. 146 ust.1 pkt 5 Pzp, gdyż wybór oferty nastąpiłby z rażącym naruszeniem art. 29 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 7 ust. 1 Pzp".

4

Odp: czy unieważnić postępowanie???

Wyrok KIO z dnia 3 marca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 134/08:
"Izba nie znajduje przesłanek do unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 146 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych i art. 387 § 1 kodeksu cywilnego. Przepis art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych może mieć zastosowanie jedynie w przypadku, gdy postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Należy zatem zauważyć, iż pomiędzy wadliwością postępowania a nieważnością umowy musi istnieć adekwatny związek przyczynowo - skutkowy. Wadą musi zostać dotknięte samo postępowanie o zamówienie publiczne i wada ta dodatkowo musi mieć charakter nieusuwalny, wywierający wpływ na umowę. W ocenie Izby upływ terminu rozpoczęcia realizacji zamówienia nie jest wadą postępowania o zamówienie publiczne o takim charakterze. Wskazać należy, że art. 387 § 1 kodeksu cywilnego mówi o niemożliwości pierwotnej świadczenia w odróżnieniu od art. 493 i 495 kodeksu cywilnego dotyczących niemożliwości następczej. W zaistniałym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z niemożliwością o charakterze pierwotnym, bowiem nie pojawiła się ona na etapie wszczęcia postępowania".

5

Odp: czy unieważnić postępowanie???

no tak, ale przepis teraz troche sie zmienił :postępowanie obarczone jest NIEMOŻLIWĄ DO USUNIĘCIA wadą uniemożliwiajacą zawarcie NIEPODLEGAJĄCEJ UNIEWAZNIENIU umowy. ten przepis odsyła do art. 146 ust.1 w którym został zmieniony katalog przesłanek  unieważnienia umowy.  w zwązku z powyzszym chce doprowadzic oferty do stanu porównywalnego, tj. poprawic ten parametr na pod. 87.3 . sskoro wiemy, ze nie istnieje urządzenie o podanym przez nas parametrze (jeden z wielu parametrów ktory podalismy).
co o tym myslisz???

6

Odp: czy unieważnić postępowanie???

Jeśli mogę się włączyć, to proponuję zbadać, jak pomyłka w siwz wpłynęła na reakcje wykonawców, a zwłaszcza na zapisy ofert. Można w tym przypadku wystosować prośby o wyjaśnienie. Być może pomyłka była oczywista,  jakby niezauważalna, w związku z czym każdy z wykonawców odczytał właściwe znaczenie i złożył poprawną ofertę, co pewno potwierdzi.
Tak odczytuję ducha ustawy i przytoczonych powyżej zapisów komentarzy.

7

Odp: czy unieważnić postępowanie???

na potwierdzenie spełnienia ofertowanych dostaw wykonawca miał między innymi wypełnić specyfikacje techniczna w której zawarte są nasze wymogi dotyczące parametrów a Wykonawca obok miał wpisac ofertowane przez siebie.  wypełniajac je oferenci zmienili nasz błędnie podany parametr wpisując nie m a km, a ofert wpłyneło sporo. tylko jeden nie zmienił naszej omyłki i wpisał m, ale z katalogów ktore dołaczył do oferty wynika iż chodzi o km ( i ta oferte chciałabym poprawic na podstawie 87.3 )  . kazdy z nich uznał ta omyłke za oczywistą i w związku z tym odczytał własciwie znaczenie i złożył poprawna ofertę.  oferty sa porównywalne. i wiadomo ze w tym parametrze chodzi o km a nie o m ktore omyłkowo wpisalismy. wydaje mi sie ze nie mam podstaw  do unieważnienia, ale prosze jeszcze o wasze opinie w tym temacie:)

8

Odp: czy unieważnić postępowanie???

Jeśli mamy przekonanie,  że wszystkie oferty (łącznie z tą jedną) uwzględniają poprawną wielkość, to proponuję przejść do kolejnych rutynowych czynności, a pomyłek wcale nie prostować, by nie zwracać uwagi innych  wink - sami zapewne nie spostrzegą.

9

Odp: czy unieważnić postępowanie???

dzięki Hubal, jak zwykle pomocny:)