Odp: brak dokumentów, brak wadium, błąd w obliczeniu ceny
1) Przepis mówi dalej iż te pomyłki nie powinny powodować istotnych zmian w treści oferty. Jeśli ktoś uzna że zmiana wartości w kosztorysie spełnia powyższy warunek, to OK. 2) Jaki sens ma nanoszenie tych poprawek w obmiarze jeśli nie uwzględnimy wprowadzonych zmian również w końcowej cenie - to po co poprawiać?
1) Umowa o wykonanie robót budowlanych z zasady obejmuje kompletny obiekt, niezależnie od drobnych wad zapisów. Pomyłka w kosztorysie nie oznacza, że zmieniamy przedmiot zamówienia, że wykonawca uzyskuje prawo zbudowania czegoś innego niż wynika ze specyfikacji. Dostosowanie ilości do wymaganych zamówieniem nie jest zmianą treści oferty.
2) Poprawienie ceny zgodnie stosownie do zmiany ilości robót jest oczywiste.
Przytoczony przykład opinii nie dotyczy ilości, lecz zmiany sposobu rozliczeń. Prawdopodobnie zamiana jednostek miary spowodowała trudność sprawdzenia ilości i porównania cen ofert. Jednocześnie uważam, że w podanym przykładzie zamawiający oraz KIO przesadzili i potrafię to uzasadnić.
Pytanie podstawowe do dalszych rozważań: czy w naszym przypadku zamawiający rozróżnia typ wynagrodzenia i czy jest ono ryczałtowe czy kosztorysowe?