1

Temat: krs

Czy krs tylko parafowany na każdej ze stron oraz stempel za zgodność z oryginałem jest prawidłowo złożonym dokumentem (brak jest pieczątki osoby która parafowała krs).
czy w takiej sytuacji wezwać do uzupełnienia dokumentu na podstawie niemożności ustalenia osoby która jedynie parafowała przedmiotowy dokument???

2

Odp: krs

Jeżeli nie jesteś w stanie wyczytać kto go podpisał, to można wezwać do złożenia wyjaśnień, chyba że parafka znajduje się również na innych złożonych dokumentach, i jest jasne do kogo należy.

3

Odp: krs

może trochę śmieszne pytanie ale czy wogóle można żądać uzupełnienia dokumentu jakim jest KRS bo przecież zgodnie z art 26 ust 3 mówi tylko o dokumentach z art 25 ust. 1 czyli potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu a zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów (...) krs jest dokumentem składanym w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania??

4

Odp: krs

Należy wzywać wykonawców do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu zarówno tych "pozytywnych" z art. 22 ust.1 ustawy Pzp, jak i warunków "negatywnych" z art. 24 ust.1 ustawy Pzp.
Na potwierdzenie stosowna opinia UZP:
Opinia w sprawie obowiązku wezwania wykonawcy w trybie art 26 ust. 3 Pzp do uzupełnienia dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art 24 ust. 1 Pzp
    Stosownie do ar 26 ust. 3 ustawy ? Prawo zamówień publicznych, zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie (?). Z powyższego wynika, że obowiązek wezwania do uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 dotyczy wszystkich dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1.
    Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy ? prawo zamówień publicznych, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania zaś oświadczenia lub dokumenty potwierdzające: spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu (?).
    Powyższe wskazuje, że obowiązek wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy ? Prawo zamówień publicznych odnosi się do wszystkich dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, a więc zarówno dokumentów potwierdzających spełnianie warunków ?pozytywnych?, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, jak i brak podstaw do wykluczenia z postępowania  - niespełnianie warunków ?negatywnych?, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
    Na marginesie należy zauważyć, że w art. 25 ust. 1 jest mowa o ?oświadczeniach lub dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia postępowania?, jakich może żądać zamawiający od wykonawców. Kategoria ta została doprecyzowana w wydanym na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy ? Prawo zamówień publicznych rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. Tym samym przyjąć należy, że obowiązek wzywania wykonawców do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy ? prawo zamówień publicznych dotyczy wszystkich

5

Odp: krs

jak wyżej

6

Odp: krs

Marcel napisał/a:

Jeżeli nie jesteś w stanie wyczytać kto go podpisał, to można wezwać do złożenia wyjaśnień, chyba że parafka znajduje się również na innych złożonych dokumentach, i jest jasne do kogo należy.

A czy w takiej sytuacji nie należałoby wezwać do uzupełnineia dokumentu bo w zasadzie takiego dokumentu "nie ma"

7

Odp: krs

Oczywiście że tak.

8

Odp: krs

Uzupełnieniem wypowiedzi Marcela niech będzie art. 26 ust.3 Pzp