Temat: Uwaga na "grupówki"
Witam bardzo.
Ostatnio wiele się mówi o opinii UZP w sprawie obowiązku ogranizowania umów ubezpieczenia grupowego na życie w trybie udzielenia zamówienia. Z moich obserwacji wynika, że zaledwie kilkadziesiat przetargów w Polsce zakończyło się udzieleniem zamówienia. Reszta podmiotów, które powinny stosować się do opinii UZP albo "zamiotła" problem pod dywan, albo działy zamówień czekają na zlecenie od władz jednostki w której pracują na przeprowadzenie postępowania. A to nie jest łatwe. Może warto się przygotować na ewentualne postępowanie, lub znaleźć rozwiązanie alternatywne i bezpieczne. Warto pamiętać również, że RIO wręcz zakazuje zawierania takich umów, ponieważ rodzą zobowiązania finansowe po stronie zamawiającego, choćby za błędy obsługowe popełnione przez ubezpieczającego lub jego pracowników (obsługujących).
O skali trudności może świadczyć takie zestawienie:
1 Obowiązek organizowania umowy w trybie określonym w Pzp: Umowa zawierana przez podmiot finansowany ze środków publicznych może być zawarta wyłącznie w trybie udzielenia zamówienia
2 Obowiązek publikowania SIWZ: Podstawowy
3 Warunki SIWZ: Zamawiający ma obowiązek ustalić wspólną dla oferentów nomenklaturę oraz terminy, np. równy okres odpowiedzialności za poszczególne zdarzenia (np. ?wystąpienie poważnego zachorowania?), wspólną definicję pojęć (np. ?partner?, ?zawał serca?) lub termin zgłoszenia roszczenia
4 Wybór oferenta (ubezpieczyciela): Wyłącznie jeden podmiot, który w procesie przetargu uzyskał najwyższą ocenę
5 Możliwość wyboru konkretnego ubezpieczyciela zgodnie z oczekiwaniami ubezpieczonych: Odpada
6 Pracodawca - Ubezpieczający: Jeżeli Pracodawca (zamawiający) zawiera umowę ubezpieczenia automatycznie staje się ubezpieczającym. Ponosi pełna odpowiedzialność przewidzianą zarówno w KC jak i OWU.
7 Strony umowy: Ubezpieczyciel ? Zamawiający (Pracodawca)
8 Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania: Odpada
9 Zmiana stawek składek w trakcie trwania umowy: Odpada
10 Broker: Zazwyczaj, jako ekspert uczestniczy w pracach komisji przetargowej. Jego odpowiedzialność jest ograniczona.
11 Roszczenia ubezpieczonych: W przypadku błędów obsługowych popełnionych z winy ubezpieczającego, błędnego działania lub zaniechania działania, pełną odpowiedzialność (w tym finansową) ponosi ubezpieczający (Zamawiający ? Pracodawca)
12 Uprawnienia konsumenta: Zgodnie z KC Zamawiający musi wykazać się równym profesjonalizmem co Ubezpieczyciel, nie może powołać się na tzw. klauzule niedozwolone
13 Protest oferentów: W przypadku niezgodności lub nieprawidłowości w SIWZ lub procedurze przetargowej każdy z oferentów ma prawo złożyć protest. Nowelizacja Pzp zakłada, że uzasadniony protest (odwołanie) może być powodem rozwiązania umowy nawet do 6 miesięcy od jej zawarcia.
14 Powtarzalność procedur: Obowiązkowa
15 Umowy dodatkowe, np. umowa o udziale w zysku: Odpada
16 Ubezpieczenie odpowiedzialności : Zamawiający jako Pracodawca nie może włączyć odpowiedzialności za zawarte w tym trybie umowy ubezpieczenia grupowego na życie na cudzy rachunek do własnego ubezpieczenia np. OC Zarządu.
Ps. Opinia RIO jest druzgocząca!
MRJ