Witam Państwa.
Cieszy mnie, że temat "grupówek" żyje. Padło pytanie "po co Uzp wydawałby opinię o konieczności stosowania Pzp, skoro takich umów zawierać nie można?"
Odpowiedź jest nader prosta - Uzp nie widzi problemu, poza zgodnością procedur. Nie widzi niezgodności zamówienia za ubezpieczenia grupowe (i tylko na te - nie dotyczy ubezpieczeń majatkowych, OC itp.)
Postarałem się o opinię uzupełniającą, bo poprzednia wprowadzała wielu w błąd. Sporo osób odczytało poprzednie stanowisko Uzp jak nakaz stosowania Pzp. Oto wyjątki z opini uzupełniającej, z dnia 27 maja br. cyt.:
"Jak wyjaśniono powyżej z zamówieniem publicznym mamy do czynienia w sytuacji, gdy stroną umowy jest podmiot zamawiający w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PZP. Odnosząc to ustalenie do omawianego przypadku należy stwierdzić, iż zamówieniem publicznym jest umowa grupowego ubezpieczenia na życie, której stroną - ubezpieczającym - jest zamawiający w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PZP (arg. z art. 2 pkt 13 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy PZP). A contrario waloru zamówienia publicznego nie posiada umowa grupowego ubezpieczenia na życie zawierana przez ubezpieczającego nieposiadającego statusu zamawiającego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PZP. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, iż ubezpieczonymi w ramach takiej umowy będą pracownicy podmiotu zamawiającego, w tym pracownicy jednostki sektora finansów publicznych. Istota kwalifikacji umowy grupowego ubezpieczenia na życie jako zamówienia publicznego sprowadza się bowiem do ustalenia statusu prawnego ubezpieczającego, a nie ubezpieczonego (arg. z art. 808 § 1 k.c.). Jeżeli zatem umowa grupowego ubezpieczenia na życie dla pracowników jednostki sektora finansów publicznych zawierana jest przez inny podmiot niż pracodawca (zamawiającego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy PZP), wówczas do zawarcia takiej umowy nie stosuje się procedur udzielania zamówień publicznych określonych w ustawie PZP. Z takim przypadkiem możemy mieć na przykład do czynienia w sytuacji, gdy umowa grupowego ubezpieczenia na życie pracowników zawierana jest przez zakładową organizacją związkową działającą u danego pracodawcy.
Rekapitulując powyższe należy stwierdzić, iż warunkiem uznania umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników za zamówienie publiczne, a w konsekwencji uznanie, iż zawarcie takiej umowy wymaga zastosowania procedur udzielenia zamówień publicznych, jest ustalenie, że stroną takiej umowy ? ubezpieczającym - jest zamawiający w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PZP. W przypadku, gdy ubezpieczającym jest inny podmiot do zawarcia umowy grupowego ubezpieczenia na życie dochodzi w trybie i na zasadach określonych w przepisach ustawy Kodeks cywilny."
Czyli kto chce, niech pisze. Służę specjalistyczną wiedzą: mrj@ubezpieczenia-mrj.pl