1

Temat: jak to kupić?

Mamy zamiar kupić uzywne płyty drogowe (tzw MON ewentualnie Jumbo). Może być sama dostawa lub z ułożeniem. Ta część nie przekroczy 14 tys. euro ale jest to część wiekszej roboty. Problem w tym że stan uzywanych płyt  jest rózny a tym samym i cena. Dająć tylko kryterium cena to możemy kupić taniutko ale .... Trudno też opisac, ocenic stan zuzycia jako kryterium dodatkowe. Obejrzelismy juz płyty w kilku miejscach i to wzbudza nasze obawy j.w. Jest jakas mozliwość zastosowania WR czy nie stosowania ustawy dla tej części zamówienia??? hmm

2

Odp: jak to kupić?

Może art.6a?

3

Odp: jak to kupić?

nie mam teraz na potwierdzenie konkretnych pism, ale po wprowadzeniu 6a czytałem na stronce UZP (opiniach??) oraz w wydanym komentarzu (kto autorem???) ze idea stosowania 6a dotyczy ponadprogowych, czyli do odpowiedniej czesci można przepisy od 14 tys do progów.,natomiast nie miałby tu zastosowaia 4/8.
Osobiscie podoba interpret 6a joanny99 (innych tez) ale "chciałbym i sie boje":/.
Może ktoś ma już doswiadzczenie z takim stosowaniem 6a???

4

Odp: jak to kupić?

Wiem, że opinie są różne w tej sprawie, jak zwykle w pzp.
Polecam lekturę Informatora UZP - Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z dnia 04.09.2008r. pod red. Jacka Sadowego - Prezesa UZP, oto link:
ftp://ftp.uzp.gov.pl/publikacje/komentarz/Pzp_nowel.pdf , strona 126.
Mam wrażenie, że nie stoi ona z sprzeczności z moją interpretacją.

5

Odp: jak to kupić?

I jeszcze fragmnet artykułu Pawła Senderowskiego - Wielkopolska Grupa Prawnicza:

"... Jednakże w opinii autora niniejszej publikacji, ustawodawca w analizowanym przepisie wskazał jedynie, że zamawiający może stosować przepisy właściwe dla wartości danej części zamówienia, natomiast w omawianym przypadku właściwym jest przepis art. 4 pkt. 8 ustawy, który zwalnia zamawiających z obowiązku stosowania ustawy. W związku z powyższym należy uznać, że art. 6a ustawy dotyczy również sytuacji, w której część zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro. Nieuzasadnione jest zatem twierdzenie, iż wyłączenie części zamówienia nieprzekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro stanowić może dzielenie zamówienia w celu uniknięcia stosowania ustawy. Zastosowanie art. 6a ustawy, w przypadku gdy część zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro, ma tylko ten skutek, że co do części zamówienia nie obowiązują wymogi wynikające z ustawy, natomiast co do pozostałej części zamawiający zobligowany będzie do stosowania jej przepisów.

Podobne stanowisko zostało przedstawione w publikacji ?Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z dnia 4 września 2008 roku?, pod redakcją Jacka Sadowego Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, jak również w Komentarzu do Prawa zamówień publicznych, autorstwa Jerzego Pieróg (Prawo zamówień publicznych, Komentarz, wyd. 9, wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2009)."

źródło: http://www.przetargi.pl/artykul.php?nr=2

6 (edytowany przez responder 2010-07-08 06:48:36)

Odp: jak to kupić?

joanno ciesze sie sie z wszelkich argumentów za takim stosowaniem 6a bo to może b. ułatwic trudne zycie zamawiacza. tongue

7

Odp: jak to kupić?

Joanno99 poczytałem o 6a -znalazłem artykuł na http://www.przetargipubliczne.pl/numery/styczen-2009/zamowienia-w-czesciach.html
przypomniałem sobie tez o komentarzu Szostaka (odmienny do TWOJEJ interpretacji), natomiast z komentarza UZP (str 126) chyba raczej nic nie wynika. Myslę że jest to zagadnienie "akademickie" i najlepiej rozstrzygnąłby to jakis protokół pokontrolny UZP, orzeczenie, wyroczek. Nadal jednak pozostane wstrzemięźliwy do tej szerokiej interpretacji 6a.  :(i=( Widzę z postu powyzej że olo80 idzie juz w podział 4/8 na podstawie 6a Pozdrawiam

8

Odp: jak to kupić?

Znam opinię Ryszarda Szostaka, jest ona przytaczana w artykule PawłaSenderowskiego, którego fragment cytowałam powyżej ("...w opinii aturoa..."- Pana Szostaka).
Już dużo czasu upłynęło od wprowadzenia art. 6a, szkoda nie wypracowanego jednolitego stanowiska w omawianej przez nas kwestii. Wynika to pewnie z faktu, że zamawiający z ostrożności, podobnie jak Ty, boją sie szerokiej interpretacji art. 6a i wcale sie nie dziwię. Również pozdrawiam smile

9

Odp: jak to kupić?

Jednocześnie jestem ciekawa, czy ktoś z forumowiczów odważyłby się lub odważył sie w taki sposób zastosować art. 6a (z art. 4 pkt 8)? Byłabym wdzięcza za Wasze opinie.

10

Odp: jak to kupić?

popieram propozycję Joanny. Może mała sonda kto za rozszerzoną interpretacją 6a a kto za ostrożną?

11

Odp: jak to kupić?

ja byłbym za. kiedyś byłem na konferencji organizowanej przez UZP i też padło pytanie o ten problem. jakiś wiceprezes urzędu powiedział, że wg niego należy stosować art. 4 pkt 8.
niestety nagranego tego nie mam i na piśmie też. sad

12

Odp: jak to kupić?

Nikt nie daje konkretnej odpowiedzi na pierwsze pytanie, zatem może ja:

TAK, proponuję skorzystać z art. 4 pkt 8, jednak pozostałe rzeczy, jako mniej kłopotliwe, zamawiać na podst. art.10.

Nie polecam myślenia o WR.

Jeśli chodzi o art. 6a, to proponuję czytać przepisy, a nie wiecznie oglądać się za interpretacjami, wszak macie takie same głowy jak interpretatorzy, a niektórzy pewno lepsze.  W powołanym przepisie nie ma nic o progach.

13

Odp: jak to kupić?

"Vademecum zamówień publicznych" lipiec 2010; fragmnet opinii Pani Renaty Dzikowskiej - naczelnika w Departamencie Kontroli UE UZP:
"(...) Zaznaczyć należy, iż art. 6a stanowi lex specialis w stosunku do art. 32 ust. 4 ustawy Pzp. (...) W przypadku gdy wartość części zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro (a łączna wartość częsci, dla których stosowane są procedury właściwe ze względu na wartość poszczególnych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia), dopuszczalne jest udzielenie zamówienia na tą część, z wyłączeniem zastosowania przepisów ustawy Pzp na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp. (...)"