(wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 stycznia 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 1524/08).
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że zamawiający podjął działanie zmierzające do wyjaśnienia kwestii wysokości ceny zaoferowanej przez odwołującego w sposób całkowicie uzasadniony. Ceny 4 ofert złożonych w postępowaniu były zbieżne z wartością zamówienia lub też nie odbiegały od niej w znaczący sposób. Zdaniem KIO oznaczało to, że wartość zamówienia została oszacowana z należytą starannością oraz z uwzględnieniem warunków rynkowych. Dlatego zaoferowana przez odwołującego cena mogła wzbudzić uzasadnione wątpliwości zamawiającego co do jej rzetelności.
Wyjaśnienia wykonawcy nie były wystarczające!
Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że formalnie wyjaśnienia zostały złożone, jednak pod względem treści z pewnością pismo nie zawierało szczegółowych wyjaśnień. Wzywając do złożenia wyjaśnień na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający nie ma obowiązku wskazywać wykonawcy, jakie dokumenty lub inne dowody należy złożyć. To zadaniem wykonawcy i w jego interesie jest, aby wyjaśnienia były przekonujące i zlikwidowały wątpliwości co do wysokości zaoferowane ceny.
A zatem decyzja zamawiającego o odrzuceniu oferty wykonawcy X nie naruszyła art. 90 ust. 3 ustawy Pzp.
Zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy:
* który nie złożył wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny lub jeżeli
* dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
W ocenie Izby fakt złożenia lub niezłożenia wyjaśnień należy oceniać od strony materialno-technicznej, tj. jako dostarczenie do zamawiającego przez wykonawcę w stosownym terminie pisma w odpowiedzi na wezwanie. Następnie wyjaśnienia podlegają ocenie i jeżeli na podstawie dokonanej oceny zamawiający przyjmie, że cena oferty nie może być uznana za rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia, jest zobowiązany poddać ofertę dalszej ocenie merytorycznej.