1

Temat: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania do dyspozycji wykonawcy niezbędnych zasobów na okres korzystania  z nich przy wykonywaniu zamówienia musi być złozone w formie oryginału a nie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem, stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. akt KIO/922/10. Oto fragment uzasadnienia tego wyroku:
"Przepis art. 26 ust. 2b stanowi, cyt. Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Ustawodawca, w celu udowodnienia Zamawiającemu dysponowania zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w przypadku korzystania z podmiotów trzecich, przewidział dla zobowiązań podmiotów trzecich - formę pisemnego zobowiązania.
Ustawa Pzp nie definiuje pojęcia pisemności. Dlatego też posiłkując się przepisem art. 14 ustawy - Prawo zamówień publicznych, koniecznym jest odniesienie się do przepisów kodeksu cywilnego.
Przepis art. 78 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) Kodeks cywilny stanowi, iż Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (...). § 2 Oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoznaczne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Tym samym kwestie interpretacyjne obowiązku pisemności zobowiązań podmiotów trzecich zostają rozstrzygnięte w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego.
Skoro więc ustawodawca, dla formy składania zobowiązania podmiotów trzecich, zastrzegł formę pisemną, to tym samym stanowisko Odwołującego w powyższej kwestii uznać należy za chybione.
Jeżeli zaś chodzi o przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817), to przepis § 6 ust. 1 jasno wskazuje, iż dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Powyższe zastrzeżenie odnosi się jednak do dokumentów składanych na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu i tylko w tym rozporządzeniu wskazanych. Nie odnosi się tym samym do zastrzeżenia formy pisemnej dla zobowiązania podmiotu trzeciego. Niedopuszczalna jest bowiem interpretacja dokonana przez Odwołującego, że przepis rangi rozporządzenia może zmieniać przepisy rangi ustawy, która w hierarchii aktów prawnych stoi wyżej niż rozporządzenie.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817) nie wymienia ?pisemnych zobowiązań? podmiotów udostępniających zasoby wykonawcom, a w związku z tym wykonawcę wiąże nakaz odnoszący się do formy, w jakiej ma być złożone zobowiązanie, wynikający z przepisu art. 26 ust. 2b ustawy Pzp, a nie przepisy w/w rozporządzenia, które odnoszą się do formy zupełnie innych dokumentów.
Z treści przywołanych wyżej przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych i kodeksu cywilnego jednoznacznie wynika, że wykonawca, które chce skutecznie udowodnić Zamawiającemu, że może podlegać na zasobach innych podmiotów musi to udowodnić ?przedstawieniem pisemnego zobowiązania?, a nie kopią zobowiązania. Potwierdzeniem tej interpretacji językowej jest interpretacja funkcjonalna przepisów ustawy Pzp. Nie może Zamawiający udzielić zamówienia publicznego wykonawcy, który sam nie spełnia warunków udziału w postępowaniu ani tez nie uwiarygodni, w sposób dostateczny, że podmioty, na których polega prawnie skutecznie zobowiązały się oddać wykonawcy zasoby niezbędne do realizacji zamówienia".

2

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Dobry przykład, teraz przynajmniej jest się na czym oprzeć, ponieważ tak do końca w tym temacie były różne interpretacje.

3

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

No właśnie i teraz mam dylemat bo do oferty dostałam  pisemne zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania do dyspozycji osoby zdolne do wykonania zamówienia. Wykonawca załączył kopie tych dokumentów w  tym też  kopie KRS i KRK oraz Oświadczenia , za zgodność z oryginałem poświadczone  te  dokumenty przez wykonawce składającego ofertę a nie te podmioty co udostępniają te osoby. Z tego co pisze Karol,  trzeba teraz wzywać do uzupełnienia dokumentów. Co teraz ?

4

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

A czy pisemne zobowiązanie można uzupełnić?

5

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Nie można, a trzeba.

6

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

No dobra a co teraz KRK i KRS oraz oswiadczeniem  z art 24 ust 1  tych podmiotów bo one również były potwierdzone przez wykonawcę składającego ofertę a nie podmioty udostępniające osoby?

7

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Kopie uznać.

8

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Należy rozróżnić dokumenty, o których mowa w roporządzeniu w sprawie dokumentów, od pisemnych zobowiązań podmiotu trzeciego do oddania do dyspozycji wykonawcy niezbędnych zasobów na okres korzystania przez nego przy wykonywaniu zamówienia.
W przypadku tych pierwszych dokumentów mogą być one składane w oryginale lub kopii poswiadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty. Natomiast w drugim przypadku może być złożony wyłącznie oryginał zobowiązania podmiotu trzeciego.Taka jest sentencja wyroku KIO z dnia 1 czerwca 2010 r. sygn. akt KIO/ 922/10

9

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

ok rozumiem dzieki Karol

10

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

po przeczytaniu tego postu-wyroku- w pierwszej chwili pomyslałem -znowu mądre głowy stosują doktrynologie i wydziwiają z tym oryginałem. Po "drugiej chwili" wink  jednak to ma swój sens. O ile dokumy z np.  US, KRS, ZUS, banku ...są dokumentami wielorazowego uzytku to takie zobowiązanie może słuzyć tylko do  jednego konkretnego postepowania czyli nie ma zadnych(?)  przeszkód aby oryginał  zobowiazania był składany.

11

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Mam identyczną sytuację tzn. zobowiązanie i dokumenty (ZUS US itd.) potwierdzone za zgodność przez składającego ofertę. Z powyższych postów wynika że powinienem wezwać do uzupełnienia o oryginał zobowiązania do oddania do dyspozycji niezbędnych zasobów ale składający ofertę spełnia wszystkie wymogi SIWZ na podstawie własnych dokumentów tzn. uprawnienia, wiedze, doświadczenie, potencjał i syt. ekonomiczną. Zobowiązanie podmiotu trzeciego jest dodatkowo.
Czy w takiej sytuacji powinienem to uzupełniać?

12

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Skoro nie ma potrzeby, to nie ma potrzeby.

13

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

w tym wypadku nie ma potrzeby

14

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Ja również kupuję tą argumentację. Jest tylko jedno ale. Art 26 ust 3 PZP mówi o wzywaniu Wykonawców do uzupełnienia dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 lub pełnomocnictw. Nie ma nigdzie mowy aby można było wzywać Wykonawcę do uzupełnienia dokumentu kreślonego w art. 26 ust 2b. W związku z powyższym Zamawiający powinien co najwyżej wezwać Wykonawcę do złożenia wyjaśnień a nie do uzupełnienia dokumentów. Wykonawca natomiast w ramach wyjaśnień miałby możliwość uzupełnienia dokumentu. Co Wy o tym myślicie?

15

Odp: W jakie formie zobowiązanie podmiotu trzeciego?

Pisemne zobowiązanie należy zaliczyć do dok. z art.25 ustawy, więc podlega obligatoryjnemu uzupełnieniu.