1

Temat: Ważność podpisu w ofercie

Witam,

mam pytanie dotyczące ważności podpisu w ofercie przetargowej. Mianowicie Zamawiający wymagał w SIWZ, aby oferta była podpisana (wraz z pieczęcią imienną). Czy oferta podlega odrzuceniu, jeśli została podpisana własnoręcznie (nieczytelnie) na pieczęci firmowej bez imienia i nazwiska? Co o tym sądzicie?

pozdrawiam

2

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 17 czerwca 2009 r.
IV CSK 78/2009
Zasadniczo podpis powinien wyrażać co najmniej nazwisko. Nie jest konieczne, aby było to nazwisko w pełnym brzmieniu, gdyż dopuszczalne jest jego skrócenie, nie musi ono być także w pełni czytelne. Podpis powinien jednak składać się   z liter i umożliwiać identyfikację autora, a także stwarzać możliwość porównania oraz ustalenia, czy został złożony w formie zwykle przezeń używanej; podpis więc powinien wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne.

3

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Należy sprawdzić czy z oferty (jej treści oraz dodatkowych załączników) nie jesteś w stanie dokonać ustalenia tożsamości osoby, która złożyła nieczytelne podpisy. Wystarczający dla uznania identyfikacji osoby będzie chociażby jeden dowód bezpośrednio lub pośrednio wiążący ?nieczytelny podpis? z tożsamością osoby, od której pochodzi.
Na pewno nie jest to powód do odrzucenia, ewentualnie wchodzą tutaj jeszcze wyjaśnienia.

4

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Jeśli chodzi o brak pieczątki imiennej - jest forma a nie treść oferty.  Nie zatem podstaw do odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.

5

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Zgadza się.

6

Odp: Ważność podpisu w ofercie

miałem identyczną sytuację. W ramach wyjasnien wysłaliśmy o potwierdzenie czy ten podpis to właściwy podpis (coś w tym stylu). W odpowiedzi wykonawca odpisał że on tak sie podpisuje, pod tym pieczatka firmowa imennna i było w porzo.

7

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Dobre i sensowne wyjaśnienie nie ma opcji by nie uznać.

8

Odp: Ważność podpisu w ofercie

batut napisał/a:

Zamawiający wymagał w SIWZ, aby oferta była podpisana (wraz z pieczęcią imienną).

Pieczęć wymagamy tu na jakiej podstawie, bo akurat nie kojarzę przepisu ???

9

Odp: Ważność podpisu w ofercie

"Przepisy ustawy Pzp jednoznacznie wskazują, że oferta dla swej ważności musi zostać złożona w formie pisemnej lub, za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Wobec braku definicji ?formy pisemnej? w ustawie Pzp, stosownie do art. 14 tejże ustawy zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie zatem z art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego przez formę pisemną należy rozumieć złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oferty. Dla ważności złożonej oferty podpis musi być złożony osobiście przez osobę/osoby umocowaną/e do reprezentowania wykonawcy w obrocie prawnym.
Nie będzie zatem zachowaniem formy pisemnej oferta, która zostanie opatrzona faksymile, skanem podpisu lub samą pieczątką imienną bez własnoręcznego podpisu.
Orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że aby uznać dany znak graficzny za podpis, nie zawsze musi być to podpis czytelny, ale musi umożliwiać identyfikację osoby, od której pochodzi, przynajmniej według takich kryteriów, jak cechy indywidualne i powtarzalne. Taką identyfikację osoby składającej podpis nieczytelny zapewnia w szczególności pieczątka imienna przystawiona obok tego podpisu.
Orzeczenie:
Przy najłagodniejszym traktowaniu przesłanek uznania konkretnego znaku pisarskiego za podpis, motywowanym charakterem czynności (?), nie można odstąpić od minimum, jakim jest to, by znak pisarski umożliwiał identyfikację osoby, od której pochodzi, przynajmniej według takich kryteriów, jak cechy indywidualne i powtarzalne. Chociaż podpis nie musi być sporządzony czytelnie, to powinien odzwierciedlać cechy charakterystyczne dla osoby, która go składa, i tym samym ? wskazywać na tę osobę (postanowienie Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2009 r.; sygn. akt: IV CSK 78/09).
W  utrwalonej praktyce obrotu za ważny podpis uważa się nie tylko podpis imieniem i nazwiskiem lub podpis samym nazwiskiem, lecz także ? i najczęściej ? skrót podpisu ("podpis nieczytelny"), którego wystawca zwykle używa przy podpisywaniu dokumentów i który jest "godłem" jego podpisu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 listopada 2006 r.; sygn. akt: II FSK 1144/05)."

10

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Dzięki za rzeczowe podpowiedzi - warte zapamiętania (dlatego podtrzymuję wątek).

Jeśli zaś chodzi o podstawowe zapytanie, nadal nie widzę podstawy prawnej dla żądania pieczątek i ich egzekwowania. Moim zdaniem podpis (wiarygodny) powinien wystarczyć.
Pytanie wykonawcy o autentyczność podpisu praktycznie zbędna, bo zaprzeczenie jest niewyobrażalne.

11

Odp: Ważność podpisu w ofercie

Osobiście wydaje mi się że poprawne będzie:
Pieczątka imienna na tym podpis nieczytelny lub sam podpis czytelny.

12

Odp: Ważność podpisu w ofercie

W moim przypadku takie pytanie miało sens. Te nieczytelne podpisy to oferta nr 1 , na pozycji 2 był wykonawca znany u nas z płodności protestowej , i jak zawsze czepiał się wszystkiego. Oczywiście było to za czasów protestów. Pozdrawiwm