Natomiast w wyroku z dnia 28 kwietnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 350/08 Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła, co następuje:
"Izba stwierdza nadto naruszenie art. 29 ust. 2 ustawy poprzez określenie przedmiotu zamówienia w sposób umożliwiający Zamawiającemu jednostronne ograniczenie przedmiotu zamówienia. Zgodnie z załącznikiem nr 5 - § 1 ust. 3 ?Zamawiający zastrzega, że ilość psów wskazana w ust. 1 oraz podana w formularzu cenowym, stanowiącym załącznik nr 3 do umowy jest wielkością szacunkową i może się zmniejszyć w zależności od potrzeb? i § 4 ust. 4 ?Zamawiający nie jest zobowiązany do wypłaty Wykonawcy całości kwoty stanowiącej wartość umowy, zgodnie z ust. 3, wobec wynikającej z umowy zasady zapłaty wynagrodzenia wyłącznie za zrealizowane faktycznie usługi, objęte przedmiotem umowy.? Zamawiający określił tylko górną granicę swojego zobowiązania nie określając nawet minimalnej ilości czy wartości, którą na pewno wyda na potrzeby realizacji zamówienia. Taki sposób określenia przedmiotu zamówienia nie spełnia wymogów art. 29 ust. 2 pzp, który nakazuje, aby przedmiot zamówienia był opisany w sposób wyczerpujący i konkretny. Zamawiający zastosował praktykę handlową, która pozostawia wykonawcę w niepewności, co do zakresu, jaki uda mu się zrealizować w ramach umowy, oraz uniemożliwia właściwą kalkulację ceny umownej. W efekcie na wykonawcę zostaje przerzucone całe ryzyko gospodarcze kontraktu, co z kolei stoi w sprzeczności z zasadą równości stron umowy. Umowa zawarta na skutek tak skonstruowanego projektu umowy byłaby nadto nieważna w § 4 ust. 4 wzoru umowy z mocy art. 473 ust. 2 kc. Nie można, bowiem zapominać, że zobowiązanie zamawiającego polega na przyjęciu świadczenia i zapłacie ceny. Gdyby zaszła sytuacja, w której z winy Zamawiającego, nie przyjąłby on świadczenia, czy nawet jej części, to zgodnie z § 4 ust. 4 wzoru umowy wykonawca nie mógłby dochodzić odszkodowania, a zgodnie z cytowanym przepisem nieważne jest zastrzeżenie, iż dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie.
Mając na uwadze fakt, że uchybienia polegające na określeniu warunku udziału w postępowaniu w sposób ograniczający konkurencję, a więc z naruszeniem art. 7 ust. 1 ustawy i w związku z zakazem określonym w art. 38 ust. 5 ustawy oraz dodatkowo naruszeniem zasady ekwiwalentności świadczeń i normy art. 473 ust. 2 kc w związku z art. 139 ustawy Izba stwierdziła, że postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy i orzeka jak w sentencji na podstawie art. 93 ust. 1 pkt. 7 ustawy. O kosztach rozstrzygnięto stosownie do wyników postępowania odwoławczego na podstawie art. 191 ust. 6 i 7 pzp nakazując Zamawiającemu pokryć Odwołującemu uzasadnione koszty zastępstwa przez pełnomocnika i wpisu".