1

Temat: spółka cywilna

Zamawaiający żąda, aby wykonawca dołączył zaświadczenie z ZUS-u i US (bardzo częste przypadki).
Z analizy, której dokonałem (w tym orzecznictwo KIO), wynika że możemy mieć do czynienia z nastepującymi sytuacjami:

a) ZUS/US na spółkę i poszczególnych członków
b) ZUS/US tylko na członków
c) US na spółkę i członków - ZUS na członków
d) ZUS na spółkę
e) ZUS/US na spółkę z wyszczególnieniem poszczególnych członków

Zdaniem Jerzego Czabana, właściwe jest żądanie zaświadczeń z ZUS i US tylko na poszczególnych członków tworzących spółkę cywilną (a więc odpowiedź b).

Co o tym sądzicie?
Macie może jakieś inne spostrzeżenia?
Wg. Was, która odpowiedź jest obecnie najbardziej właściwa?

2

Odp: spółka cywilna

odp. c

3

Odp: spółka cywilna

W ww. temacie nie ma idealnego rozwiązania. Do kazdego przypadku trzeba podchodzic indywidualnie.

4

Odp: spółka cywilna

danaug napisał/a:

odp. c

...tak??? a co powiesz na to:

(Sygn. akt UZP/ZO/0-1799/06)

WYROK (fragment).

Zespołu Arbitrów z dnia 26 czerwca 2006 r.  :

"Słusznie podkreśla Zamawiający, że spółka cywilna nie jest jednostką organizacyjną
prowadzącą działalność gospodarczą, a działalność gospodarczą zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej prowadzą przedsiębiorcy. Nie mniej Zamawiający nie uwzględnił, że w wyniku zawarcia umowy spółki cywilnej powstaje organizm dla celów zarówno podatkowych (podatek VAT płaci spółka cywilna) jak i ubezpieczeń społecznych (jednostką zobowiązaną do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne jest spółka cywilna). Fakt ten jest potwierdzony przez obowiązujące konstrukcje formalno-prawne, które nakazują nadanie spółce cywilnej odrębnego numeru identyfikacji podatkowej, jak i odrębnego numeru REGON, przy czym w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność jako wspólnicy spółki cywilnej nie podlegają oni odrębnej rejestracji w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej. Oznacza to, że żaden ze wskazanych wspólników spółki cywilnej, w zakresie prowadzonej działalności w formie spółki nie może uzyskiwać odrębnych zaświadczeń o wywiązywaniu się z obowiązków, które w świetle prawa obciążają spółkę cywilną. W związku z powyższym, jeżeli wydane przez ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wskazuje NIP spółki i REGON spółki, w
formie której dwaj przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi prowadzą działalność
gospodarczą, to oznacza to, iż przedstawili oni odpowiedni dokument potwierdzający, że
wykonawca nie zalega z opłatą składek na ubezpieczenie zdrowotne bądź społeczne, gdyż
wykonawcą nie jest w takim przypadku każdy z przedsiębiorców oddzielnie, lecz wykonawcą tym jest jednostka prowadząca działalność gospodarczą powstała w wyniku umowy spółki cywilnej.

5

Odp: spółka cywilna

Miras, mógłbyś mi przesłać ten wyrok na email?

6

Odp: spółka cywilna

... a może być tak:

http://www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/odwo142ania/orzecznictwo-za/2006/0-1799-06.pdf/view

7

Odp: spółka cywilna

Miras, co masz na myśli pisząc, że trzeba podchodzić indywidualnie? Możesz nieco rozwinąć swoją myśl?

Pozostaje też kwestia, w jaki sposób zapisać to w siwz, tzn. jakiego zaświadczenia oczekujemy od spółki cywilnej i poźniejszego egzekwowania.

8

Odp: spółka cywilna

Apollo napisał/a:

Miras, co masz na myśli pisząc, że trzeba podchodzić indywidualnie? Możesz nieco rozwinąć swoją myśl?

Wszystko zalezy od konstrukcji spółki cywilnej - kto jest wspólnkiem (osoba prawna, czy fizyczna) itp.

9

Odp: spółka cywilna

Jak podejść indywidualnie do sytuacji?
Konsorcjum firm:
Partner: Kowal Anna Kowalska, ul. Kowalowa 1, Kowalewo
Lider: Kowal SC Anna Kowalska, Adam Kowalski, ul. Kowalowa1, Kowalewo

Partner Konsorcjum udzielił pełnomocnictwa dla Lidera konsorcjum, udzielił pełnomocnictwa  dla  Kowal SC (nie wymieniając imienia i nazwiska)
Ofertę podpisali jednocześnie Partner i Lider czyli złożyli podpisy Anna Kowalska i Adam Kowalski.
Referencje za godność z oryginałem podpisała Kowal Anna Kowalska (były na nią wystawione) a polisę OC podpisał z pieczątką SC Adam Kowalski.
Z oferty nie wiem kto reprezentuje SC bo w umowie SC jest napisane, że reprezentuje spółkę każdy spólnik w zakresie w jakim prowadzi sprawy spółki (ale nie wiem kto ma jaki zakres prowadzenia spraw nie wynika to z umowy). Czy żądać pełnomocnictwa do reprezentowania SC?
W ofercie jest zaświadczenie z US dla  Kowal SC (wymienieni wspólnicy) i US dla  Anna Kowalska. Czy żądać US dla Adama Kowalskiego???
W ofercie jest ZUS dla  Anna Kowalska i  ZUS dla Adam Kowalski . Czy żądać ZUS dla Kowal SC Anna kowalska, Adam Kowalski?

10

Odp: spółka cywilna

Zaświadczenia z ZUS i US zobowiązani są złożyć poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, a także spółka, jako podmiot gospodarczy nieposiadający osobowości prawnej. A zatem zamawiający ma prawo wymagać zaświadczenia od poszczególnych członków spółki cywilnej (wyrok ZA z 28 lipca 2005 r., sygn. akt.  UZP/ZO/0-1885/05).
Spółki cywilne traktuje się w ustawie Pzp analogicznie jak konsorcjum, więc tylko od jej wspólników jako odrębnych wykonawców wspólnie składających ofertę należy żądać stosownych zaświadczeń (wyrok KIO z 1 sierpnia 2008 r.; sygn. akt  KIO/UZP 737/08).

11

Odp: spółka cywilna

A oto jedno z ostatnich stanowisk KIO. Wyrok KIO z dnia 7 maja 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 708/10
"Obowiązek  podatkowy  z  tytułu   podatku  dochodowego  od  osób  fizycznych  ciąży  na wspólnikach spółki cywilnej, a nie na spółce. Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie można  dokonywać domniemania,   że jakiś  podmiot  (nie  podlegający  z  mocy  ustawy podatkowej  obowiązkowi  podatkowemu) jest podatnikiem  od  osiąganego  przez siebie dochodu (vide: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 kwietnia 2001 r., sygn akt III SA 429/00 LEX nr 54003).
Natomiast spółka cywilna posiada podmiotowość podatkowoprawną ale wyraźnie przyznaną wyłącznie dla potrzeb stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Potwierdza to również orzecznictwo. W wyroku z 28 września 2005r., sygn akt I FSK 412/05 (LEX nr 512180) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że ?na gruncie podatku od towarów i usług podmiotowość prawnopodatkową przyznaje się spółce osobowej jako organizacji wspólników,  a nie samym wspólnikom,  tym  samym wszelkie obowiązki i uprawnienia podatników wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odnoszą się do tych spółek, a nie bezpośrednio do ichwspólników?.
W   konsekwencji   stanowisko   zamawiającego   dotyczące   konieczności   złożenia   przez wspólników spółki cywilnej zaświadczenia dotyczącego indywidualnie każdego z nich oraz spółki cywilnej uznać należy za prawidłowe. Tylko z tak złożonych zaświadczeń wynikać może w sposób nie budzący wątpliwości, stan realizacji zobowiązań prawnopodatkowych, w zakresie wymaganym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
W odniesieniu natomiast do zaświadczenia właściwego oddziału ZUS stwierdzić należy, że spółka  cywilna jest  pracodawcą w  rozumieniu  art.   3  kodeksu  pracy Zatem  w razie zatrudniania   pracowników   dokonuje   ona   zgłoszenia   pracowników   do   ubezpieczenia społecznego i odprowadza należne składki.
Wspólnicy   spółki   cywilnej   mogą  samodzielnie   odprowadzać   swoje   składki   ZUS,   w indywidualnych przypadkach może uczynić to również spółka.
Zatem wymaganie złożenia zaświadczenia lub zaświadczeń wystawionych przez właściwy  oddział ZUS przez wspólników lub przez spółkę cywilną konkretyzuje się w zależności od okoliczności danego przypadku - tzn. faktu zatrudniania pracowników lub zgłaszania do ubezpieczenia osób i odprowadzania składki z innych tytułów (umów cywilnoprawnych) oraz dokonywania lub nie wymienionych czynności w odniesieniu do wspólników.
Żądanie złożenia zaświadczeń wystawionych przez właściwy oddział ZUS na wspólników i spółkę może, ale nie musi, być zasadne. Zamawiający prowadzać postępowanie nie dokonał takiego  ustalenia,   nie  nastąpiło  ono  również w toku  postępowania  odwoławczego  - odwołujących się reprezentował wyłącznie pełnomocnik.
Wskazać jednak należy, że nawet ewentualne ustalenie, że wystarczającym dokumentem jest  zaświadczenie  właściwego   oddziału   ZUS  wystawionego   na   spółkę   cywilną,   nie przyniosło by rezultatu w postaci uwzględnienia odwołania".

12

Odp: spółka cywilna

a co myślicie na temat pełnomocnictwa dla SC w tym przypadku wymagane czy nie?

13

Odp: spółka cywilna

Spółkę cywilną należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w związku z czym, co do zasady, zobowiązani są oni do ustanowienia pełnomocnika.
Zanim podejmiesz decyzję o odrzuceniu oferty lub też żądaniu uzupełnienia pełnomocnictw, wyjaśnij z wykonawcą sposób jego reprezentacji w obrocie prawnym.
Pełnomocnictwo, które nie odpowiada formie określonej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, jest pełnomocnictwem wadliwym i jako takie podlega uzupełnieniu przez wykonawcę.

14

Odp: spółka cywilna

W przypadku s.c. mamy do czynienia z przedstawicielstwem ustawowym, więc co do zasady nie jest wymagane pełnomocnictwo.

15

Odp: spółka cywilna

Zgadza się przedstawicielstwo ustawowe dla S.C jak najbardziej tak.

16

Odp: spółka cywilna

Polecam:

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=5233

17

Odp: spółka cywilna

Sygn. akt UZP/ZO/0-415/05
Może nie jest świeże ale warto zerknąć.

18

Odp: spółka cywilna

Marcel - nie wiedziałem że robisz jako archeolog wink

19

Odp: spółka cywilna

Czasami trzeba  odgrzebać szczątki.