Znam te definicje i wyroki, w każdym podkreśla się mniej więcej ?widoczna na pierwszy rzut oka, bezsporna, niebudząca wątpliwości?, czyli nie ma wahania.
W naszym przypadku, w którym występuje kosztorys, moim zdaniem tak nie musi być (choć nie wykluczam), w takim przypadku najczęściej ma zastosowanie ?inna pomyłka?. Na ile znam się na kosztorysowaniu, to może zachodzić wiele różnych okoliczności, które powodują, że zwykle nie mamy ?oczywistości?. Na przykład kosztorys sporządza się metodą szczegółową, zaś drukuje tylko wydruki uproszczone. Zaokrąglenia dokonuje się różnorakie, ba - przy kosztorysowaniu komputerowym kosztorysant często nie pamięta co, jak, na jakim etapie program mu zaokrągla, program może liczyć bardzo dokładnie, lecz w którymś miejscu musi zaokrąglić na wydruku, kosztorys może nie musi być sumą zaokrąglonych pozycji, cena pozycji nie musi być iloczynem ceny jednostkowej i ilości, lecz odwrotnie, cena jednostkowa jest ilorazem dokładniejszej ceny pozycji i ilości jednostek. Jeśli to wszystko co piszę jest oczywiste, jeśli wiadomo co, gdzie i jak komputer źle dodał, to może rzeczywiście mamy pomyłkę oczywistą.
Założę się jednak, że autorka pytania nie potrafi bez wahania wskazać miejsce pomyłki i właściwe liczby. Każde zawahanie dowodzi, że pomyłka nie jest oczywista.