Odp: Ogłoszenie a pisemne zobowiąznie
Czekam na opinie...
A czy my doczekamy się Twojej?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Zakres stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych → Ogłoszenie a pisemne zobowiąznie
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Czekam na opinie...
A czy my doczekamy się Twojej?
A ja zachęcam do uważnej lektury kilku wyroków Krajowej Izby Odwoławczej:
KIO 1117/10 z dnia 23 czerwca 2010 r.
KIO 1104/10 z dnia 28 czerwca 2010 r.
KIO 1125/10 z dnia 21 czerwca 2010 r.
KIO/UZP 1146/10 z dnia 23 czerwca 2010 r.
KIO 786/10 z dnia 18 maja 2010 r.
KIO 790/10 z dnia 17 maja 2010 r.
Naprawdę warto się z nimi zapoznać.
wszystko fajnie karolk, a o czym one mówią bo jakoś w necie nie mogę się z nimi zaznajomić, chyba zbyt świeże
Orzeczenia KIO dotyczą dysponowania zasobami podmiotu trzeciego (szczególnie osobami) oraz dokumentowania zobowiązań tych podmiotów.
Orzeczenia są dostępne na stronie UZP.
No i dzięki Karolk, poniższy wyrok potwierdza nasze przypuszczenia, konsorcjum przedstawiało osoby na podstawie umowy cywilno-prawnej (tutaj może być zlecenia, o dzieło),w związku z tym DYSPONOWALI osobami i nie było potrzeby przedstawiać pisemnego zobowiązania.
KIO 1104/10
no to ok.
No i kolejny wyrok
KIO 1125/10
.......przepis ten nie odnosi się do umów cywilnoprawnych wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia z innymi osobami fizycznymi niezbędnymi do realizacji zamówienia, lecz do możliwości korzystania z potencjału innych podmiotów, które dysponują takimi osobami. Przystępujący ustalił indywidualne warunki współpracy z Panem Henrykiem K. w oparciu o umowę cywilnoprawną i dysponował osobą Pana K. w rozumieniu przepisów prawa zamówień publicznych w szczególności w rozumieniu art. 22 ust. 1 punkt 3 ustawy pzp. Zgłaszając osobę Pana Henryka K., Przystępujący nie działał w oparciu o art. 26 ust. 2b pzp, zatem oświadczenie Pana Kota, o którym mowa w punkcie 7.4 s.i.w.z. było zbędne.
Marcel - Nie przytaczaj stanowiska uczestników postępowania przez KIO, a wyłącznie stanowisko KIO.
No ale jednak wychodzi inaczej jak pisał Apollo.
Dla Apollo:
KIO 1104/10 z dnia 28.06.2010r.
"Zaznaczyć również należy, iż zamawiający nie powinien utożsamiać i ograniczać pojęcia
dysponowania osobami używanego m.in. w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy jedynie do pozostawania przez wykonawcę w stosunku pracy z daną osobą. Bezpośrednie dysponowanie osobami w oparciu o umowy cywilnoprawne przez wykonawcę nie jest sytuacją, o której mowa w art. 26 ust. 2b ustawy, gdzie wyraźnie wprowadza się dodatkowy, inny podmiot, za którego pośrednictwem (przez udostępnienie jego potencjału personalnego) wykonawca osobami takimi może dysponować."
Więc sprawa jest jasna: umowa cywilnoprawna pomiedzy wykonawcą a osobą zdolną do wykonania zamówienia, to nie sytuacja z art. 26 ust. 2b. Jest to tzw. dysponowania bezpośrednie.
Z kolei w takim przypadku nie mamy podstaw do żądania innego dokumentu niż tego z paragrafu 1.1.6 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów:
KIO 1117/10z 23.06.2010r. - "W związku z przyjęciem w § 1 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia deklaratoryjnego sposobu potwierdzania dysponowania odpowiednimi osobami ? poprzez sporządzenie i przedłożenie przez samego wykonawcę wykazu osób stanowiącego właściwie dokument informacyjny o charakterze oświadczenia ? zamawiający pozbawiony jest możliwości żądania innych dokumentów w tym przedmiocie. Może jedynie żądać podania informacji o podstawie dysponowania tymi osobami
(informacji, a nie dokumentów potwierdzających owo dysponowanie)."
Czyli jeżeli wpisał w wykazie umowa zlecenie i uzupełni na wezwanie kopię tej umowy jest ok?
Nie ma podstaw do wzywania do złożenia umowy. Wykaz wystarczy.
Proponowałbym jednak, aby trzymać się zapisów ustawy, a z niej wynika zupełnie co innego.
No, czyli wyszło na nasze
Apollo, ustawa jest napisana tak że cały czas są ogromne wątpliwości, dlatego tez interpretacji jest wiele, dlatego mocną stroną są wyroki gdzie nawet podczas kontroli wystarczy je przedłożyć a kontrolujący wymiękają.
Dla mnie z ustawy, doktryny i orzecznictwa w tym zakresie wynika to samo
MIRAS napisał/a:Czekam na opinie...
A czy my doczekamy się Twojej?
Podzielam Twoją (jak wyżej) - wypracowaną na podstawie opinii:
http://www.noweprzetargi.pl/index.php?mod=page&kat=16&id=3263
... Dla mnie osoba, którą łączy lub będzie łączyła umowa zlecenia z wykonawcą, jest "osobą zdolną do wykonania zamówienia" tego wykonawcy, a nie podmiotu trzeciego.
A co to znaczy będzie łączyła?
Wykonawca w wykazie załączonym do oferty podaje - Jan Kowalski, podstawa dysponowania: umowa zlecenia. Jednak stosowną umowę wykonawca zamierza zawrzeć z Kowalskim dopiero przed rozpoczęciem realizacji zamówienia. A więc w momencie upływu terminu składania ofert, wykonawcę z Kowalskim nie łączy żadna umowa, pomimo tego wykonawca w wykazie podaje - umowa zlecenia. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?
Wszelkie interpretacje jakich się doszukałem nawet opinie i wyroki KIO, świadczą iż umowy cywilno-prawne są umowami stosunku pracy więc skoro Wykonawca wpisuje w wykazie podstawę dysponowania umowa X, Y,Z, należy przyjąć że Wykonawca DYSPONUJE, Zamawiający to nie dochodzeniówka czy prokuratura aby się zagłębiać w takie szczegóły gdyby tak miało być przypuszczam że procedura trwała by ze 4 - 5 miesięcy.
Autentyczna sytuacja, a nie teoretyczne gdybanie:
Wykonawca napisał w wykazie - umowa zlecenie x3 (Kowalski, Nowak, Jankowski), po czym 3 kartki dalej napisał, że z Kowalskim, Nowakiem i Jankowskim będzie miał zawartą umowę zlecenia. Będzie miał, to znaczy, że jeszcze nie ma! I co byś w tej sytuacji zrobił - wzywasz do uzupełnienia o pisemne zobowiązanie, czy nie?
joanna99 napisał/a:... Dla mnie osoba, którą łączy lub będzie łączyła umowa zlecenia z wykonawcą, jest "osobą zdolną do wykonania zamówienia" tego wykonawcy, a nie podmiotu trzeciego.
A co to znaczy będzie łączyła?
Znaczy, że taka osoba może mieć zawartą z wykonawcą tylko umowę przedwstępną, w przypadku gdy wykonawca wygra przetarg podpisze z osobą tą "właściwą" umowę. Dzieje się tak bardzo często.
Wykonawca w wykazie załączonym do oferty podaje - Jan Kowalski, podstawa dysponowania: umowa zlecenia. Jednak stosowną umowę wykonawca zamierza zawrzeć z Kowalskim dopiero przed rozpoczęciem realizacji zamówienia. A więc w momencie upływu terminu składania ofert, wykonawcę z Kowalskim nie łączy żadna umowa, pomimo tego wykonawca w wykazie podaje - umowa zlecenia. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?
Możesz prosić o wyjaśnienie, wykonawca napisze Ci, że ma zawartą z osobami np. umowę przedwstępną i po sprawie, nie masz podstaw, żeby jej żądać. Tak samo jak umowy zlecenia.
Pojęcie dysponowania należy tu rozumieć szeroko, proponuję lekturę opinii przytoczonej przez MIRASA:
http://www.noweprzetargi.pl/index.php?mod=page&kat=16&id=3263,
tam jest to bardzo dobrze wyjaśnione.
A jeżeli napisze, że nie ma żadnej umowy przedwstępnej (nie ma też zawartej umowy zlecenia) - a wykazie powołuje się na umowę zlecenia, to co wówczas zrobisz?
Chyba nie sądzisz, że w tej sytuacji wystarczy np. umowa ustna?
Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie, żaden przepis prawny nie określa dla niej konkretnej formy. Dla celów dowodowych wskazana jest forma pisemna, ale w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca żadnych dowodów na to, że dysponuje osobą, nie potrzebuje.
...........o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca żadnych dowodów na to, że dysponuje osobą, nie potrzebuje.
Racja 100%.
Wszelkie interpretacje jakich się doszukałem nawet opinie i wyroki KIO, świadczą iż umowy cywilno-prawne są umowami stosunku pracy
Marcel - przytocz coś z powyższego, bo ja uważam, że umowy o dzieło oraz umowy zlecenia podlegają regulacjom kodeksu cywilnego - nie mają do nich zastosowania przepisy kodeksu pracy, co powoduje, że nie są one umowami z zakresu prawa pracy.
Może faktycznie źle wpisałem, jest to stosunek prawny łączący zleceniodawcę i zleceniobiorcę,
Stosunek pracy różni się też od umowy zlecenia, z której wynika obowiązek dokonania określonej czynności prawnej lub świadczenia innych usług, w warunkach braku podporządkowania zleceniobiorcy kierownictwu dającemu zlecenie.
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc