1

Temat: Wadium gotowka/przelew

Wobec  orzeczeń KIO, interpretacji uzp jesli wykonawca wpłaci Wadium gotówką w kasie banku
na rachunek Z to nie mozna go teraz za to wykluczyc. Nie wazne jak W wpłacił -interes zamaw. został  zachowany =oferta zabezpiczona Wadium. Mam w zwiaku ztym watplowość. Skoro taki jest obecnie kierunek interpretacji to czy nie nalezałoby isc (ustawodawca, KIO)  dalej: za spełnienie warunku Wadium  nalezy takze uważać sytuację w której wykonawca np. 15 minut przed TSO wpłaci w kasie zamaiwjacego Wadium i taki kwit dołaczy do oferty. Pieniadze bedą  w kasie, prawidłowo opisane zaksiegowane oferta zabezpieczona ...i co???

2 (edytowany przez Marcel 2010-07-11 06:48:52)

Odp: Wadium gotowka/przelew

Właśnie, wydawało by się to logiczne, jednak nie słyszałem jeszcze żadnej opinii aby można było tak zrobić, także na chwilę obecną w kasie Zamawiającego wpłacać nie można.

3

Odp: Wadium gotowka/przelew

Witam,
a co w sytuacji gdy do oferty został dołączony dowód wpłaty wadium (gotówka wpłacona w banku 15.07.10) dzień przed otwarciem ofert a na koncie zamawiającego pojawiło sie około 2 godzin po otwarciu ofert tj. 16.07.2010. czy można wykluczyć takiego wykonwce zgodnie z art 24. ust 2 pkt 4 Prosze o szybka odpoweidz i wskazanie jakiegos orzecznictwa które wskaże drogę smile dodam ze zamawiający nie zaznaczył w siwz ze pieniądze muszą byc na koncie.

4

Odp: Wadium gotowka/przelew

Nie szkodzi że Zamawiający nie zaznaczył że mają być na koncie, muszą być i koniec, nie ma znaczenia że Wykonawca dokonał przelewu dzień wcześniej, ma pech- mógł dwa dni wcześniej.

5

Odp: Wadium gotowka/przelew

W Wyroku z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 1411/09 Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła, co następuje:
"Art. 45 ustawy Pzp stanowi, iż wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego przed upływem terminu składania ofert. Termin ?wniesienie? - zgodnie z doktryną i orzecznictwem sądów oraz Krajowej Izby Odwoławczej - oznacza uznanie kwoty wadium przez rachunek Zamawiającego. Z potwierdzenia wykonanej operacji wystawionego przez Bank Pekso S.A. z siedzibą w Warszawie, przedłożonego przez Zamawiającego, jednoznacznie wynika, iż przelew dokonany przez Odwołującego w dniu 24 sierpnia 2009 r. o godzinie 22:43 został zaksięgowany na rachunku Zamawiającego dniu ?25.08.2009 22:43:32?. Kwota ta - jak podniósł Zamawiający na rozprawie, ale co wynika także z pisma Wydziału Finansów Urzędu Miasta Olsztyn z dnia 27 sierpnia 2009 r. - nie była widoczna na koncie Zamawiającego nie tylko przed godziną 10:00, którą wskazano jak datę składania ofert, ale i tego dnia o godzinie 12:00. Zamawiający nie neguje, że wadium wpłynęło w dniu 25 sierpnia 2009 r.
Niewątpliwym jest, iż Odwołujący przedłożył pismo Banku Pekso S.A., I Oddział w Olsztynie z dnia 16 września 2009 r., z treści którego wynika, iż ?przelew kwocie 3.500,00 zl (?) rozliczony na rachunku odbiorcy dnia 25.08.2009 r. z datą waluty 24.08.2009 r.? Środki te były dostępne na rachunku odbiorcy w dniu 25.08.2009 r. do godziny 10:00?, jak również zaświadczenie z tego samego banku z dnia 31 sierpnia 2009 r., w którym wskazano, iż ?zapis księgowania przelewu widoczny na wyciągu z rachunku Urzędu Miasta z dnia 25.08.2009 r. z datą waluty 24.08.2009 r.?.
Niemniej jednak z pism tych nie wynika, wobec potwierdzenia wykonanej operacji ze wskazaniem daty, godziny i minut przedłożonej przez Zamawiającego, a bezspornie wskazującej na przekroczenie terminu na wniesienie wadium, informacja która jednoznacznie obalałaby dowód przedłożony przez Zamawiającego. Bank Odwołującego wcale nie potwierdza faktu, iż wadium zostało uznane na rachunku Zamawiającego, a jedynie, iż w wymaganej dacie, tj. 25.08.2009 r. do godziny 10:00 określone środki znajdowały się w dyspozycji Zamawiającego. Nie zmienia to faktu, iż przy wniesieniu wadium liczy się nie data, ale konkretna chwila (godzina, minuta).Tym samym stwierdzić należy, iż Odwołujący decydując się na zlecenie dokonania przelewu w dniu poprzedzającym składanie ofert, czyli de facto - ostatnim możliwym, zgodził się na poniesienie związanego z tym ryzyka".

6

Odp: Wadium gotowka/przelew

zostal wybrany wykonawca pismo akceptujące i informujące wysłane , konkurencja przglądała ofertę i zauważyła że wpłata wadium nastąpiła w formie gotówki na rachunek zamawiającego. Co nalezy zrobić w takiej sytuacji?
Proszę o odpowiedz. Pzodrawiam

7

Odp: Wadium gotowka/przelew

Jeśli wpłacił w terminie to nie możesz raczej nic zrobić. Ustawa nie przewiduje sankcji z powodu wpłacenia w inny sposób

8

Odp: Wadium gotowka/przelew

Uznać, że oferta jest zabezpieczona wadium.
Wyrok KIO z dnia 31 lipca 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 942/09
"Izba uznała, iż nie dokonanie przelewu na rachunek bankowy Zamawiającego, zaś dokonanie wpłaty gotówki w banku zamawiającego na jego rachunek bankowy wskazany w siwz, nie może stanowić podstawy do odrzucenia oferty z powodu niezgodności oferty z ustawą. Oferta złożona przez Odwołującego została bowiem zabezpieczona wniesionym przez niego wadium. Rachunek bankowy Zamawiającego został uznany kwotą 10 tysięcy złotych, a pieniądze zaksięgowane na jego koncie przed upływem terminu składania ofert. Cel wniesienia wadium został więc osiągnięty, gdyż pozostawanie wadium w dyspozycji Zamawiającego umożliwi mu zatrzymanie wadium w przypadkach określonych w art.46 ust.4 a i ust.5 ustawy. Wykonawca ten nie podlega także wykluczeniu na podstawie art.24 ust.2 pkt 4, gdyż wniósł wadium w formie wymaganej przez zamawiającego zgodnie z postanowieniami siwz.
W związku z powyższym Zamawiający odrzucając ofertę Odwołującego naruszył art.89 ust.1 pkt 1 oraz art.7 ustawy.
Izba przychyliła się do stanowiska Zamawiającego i stwierdziła, iż nie naruszył on art. 45 ust.7 ustawy. Dyspozycja tego przepisu stwarza bowiem obowiązek dla wykonawcy, w przypadku wnoszenia przez niego wadium w pieniądzu, wpłacenia kwoty wadium przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego. Ustawodawca w ustawie Prawo zamówień publicznych nie przewidział jednak sankcji za jego niewypełnienie. W ocenie składu orzekającego w przedmiotowej sprawie w kontekście zapisu pkkt 1.5 rozdz. XXI siwz stanowiącego, iż ,,wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym terminie znajdzie się na rachunku bankowym Zamawiającego?? nie można uznać wpłaty dokonanej przed odwołującego w banku Zamawiającego na jego rachunek zgodnie z siwz , za przypadek nie wniesienia wadium przez odwołującego w przedmiotowym postępowaniu."
Wyrok KIO z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 407/09
"Zatem, w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy dokonanie wpłaty pieniędzy za pośrednictwem banku (w kasie banku) na rachunek bankowy Zamawiającego, znajduje oparcie w przepisie art. 45 ust. 7 ustawy Pzp. W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej, na tak zadane   pytanie   należy   udzielić   odpowiedzi   twierdzącej.    Wykładania   gramatyczna przedmiotowego przepisu nie pozwala na stwierdzenie, iż pojęcie przelew jest tożsame z instytucją Prawa bankowego, o której mowa w art. 63 ust. 3 pkt 1. Prawo bankowe posługuje się bowiem pojęciem ?polecenia przelewu?. Przyjmując więc racjonalność ustawodawcy, należy uwzględnić fakt, że w przepisie art. 45 ust. 7 ustawy Pzp, brak bezpośredniego odwołania się do wskazanego przepisu Prawa bankowego, czy też do wspomnianej instytucji Prawa bankowego. Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej, gdyby ustawodawca chciał ograniczyć sposób dokonywania wpłaty pieniędzy na poczet wadium tylko do instytucji polecenia przelewu, z pewnością by to uczynił. Ponadto utożsamianie pojęcia ?przelewu?, o którym mowa w przepisie art. 45 ust. 7 ustawy Pzp z ?poleceniem przelewu? jest nieuzasadnione również z tego względu, że polecenie przelewu dotyczy rozliczeń pieniężnych przeprowadzanych za pośrednictwem banków, co z kolei ograniczałoby krąg wykonawców mogących ubiegać się o zmówienie, a wnoszących wadium w pieniądzu, tylko do tych, którzy posiadają rachunek bankowy. Nie sposób zatem uznać, iż intencją ustawodawcy było ograniczenie liczby wykonawców mogących się ubiegać o zamówienie, ze względu na sposób wnoszenia wadium w pieniądzu, biorąc pod uwagę generalną zasadę obowiązującą w Prawie zamówień publicznych, a mianowicie równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji. Przyjęcie takiej wykładni jest tym bardziej niedopuszczalne, że nie każdy wykonawca w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy Pzp, ma obowiązek posiadania konta. Wystarczy w tym miejscy chociażby wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., nr 155, poz. 1095 ze zm.), przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jedynie w okolicznościach wskazanych w tym przepisie.
W związku z powyższym, Krajowa Izba Odwoławcza stoi na stanowisku, iż niezbędne jest zastosowanie wykładni celowościowej, a co za tym idzie przyjęcie, że pieniądze na poczet wadium należy wpłacić na konto Zamawiającego. Powyższa operacja następuje więc bez udziału zamawiającego i obciąża jedynie wykonawcę. Okoliczność, czy pieniądze, które zostaną zaewidencjonowane na koncie Zamawiającego, zostaną przekazane w drodze wpłaty gotówki w kasie banku, czy też przy wykorzystaniu polecenia przelewu, nie ma żadnego znaczenia. Istotne jest bowiem to, iż wadium zostało wniesione w formie, która została dopuszczona na mocy przepisu art. 45 ust. 6 pkt 1 ustawy Pzp. Sposób przekazywania pieniędzy na poczet wadium nie może dyskwalifikować oferty. Z całą stanowczością należy bowiem podkreślić, iż nie ma on wpływu na skuteczność zabezpieczenia roszczeń zamawiającego. Cel ustanowienia wadium w żaden sposób nie zostanie naruszony.
Stwierdzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą, że zarzut naruszenia przepisu art. 45 ust. 7 ustawy Pzp, nie znalazł potwierdzenia powoduje, iż zarzut naruszenia przepisu art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp staje się bezprzedmiotowy".

9

Odp: Wadium gotowka/przelew

Podziękowania za natychmiastowe wsparcie.