Temat: wyroki na temat wadium na koncie
szukam innych wyroków niż UZP/ZO/0-2217/06 na temat, że wadium musi być na koncie Zamachowskiego przed upływem terminu składania ofert.
pozdrawiam
szad
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
szukam innych wyroków niż UZP/ZO/0-2217/06 na temat, że wadium musi być na koncie Zamachowskiego przed upływem terminu składania ofert.
pozdrawiam
szad
Np.
KIO/UZP 31/08 z dnia 5 lutego 2008 r.
KIO/UZP 1411/09 z dnia 12 listopada 2009 r.
dzięki
Witam i z góry przepraszam ze to nie w tym temacie ale mam pytanie.
Co w sytuacji gdy do oferty został dołączony dowód wpłaty wadium (gotówka wpłacona w banku 15.07.10) dzień przed otwarciem ofert a na koncie zamawiającego pojawiło sie około 2 godzin po otwarciu ofert tj. 16.07.2010. czy można wykluczyć takiego wykonwce zgodnie z art 24. ust 2 pkt 4 Prosze o szybka odpoweidz i wskazanie jakiegos orzecznictwa które wskaże drogę dodam ze zamawiający nie zaznaczył w siwz ze pieniądze muszą byc na koncie.
Np Wyrok z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 1411/09. Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła, co następuje:
"Art. 45 ustawy Pzp stanowi, iż wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego przed upływem terminu składania ofert. Termin ?wniesienie? - zgodnie z doktryną i orzecznictwem sądów oraz Krajowej Izby Odwoławczej - oznacza uznanie kwoty wadium przez rachunek Zamawiającego. Z potwierdzenia wykonanej operacji wystawionego przez Bank Pekso S.A. z siedzibą w Warszawie, przedłożonego przez Zamawiającego, jednoznacznie wynika, iż przelew dokonany przez Odwołującego w dniu 24 sierpnia 2009 r. o godzinie 22:43 został zaksięgowany na rachunku Zamawiającego dniu ?25.08.2009 22:43:32?. Kwota ta - jak podniósł Zamawiający na rozprawie, ale co wynika także z pisma Wydziału Finansów Urzędu Miasta Olsztyn z dnia 27 sierpnia 2009 r. - nie była widoczna na koncie Zamawiającego nie tylko przed godziną 10:00, którą wskazano jak datę składania ofert, ale i tego dnia o godzinie 12:00. Zamawiający nie neguje, że wadium wpłynęło w dniu 25 sierpnia 2009 r.
Niewątpliwym jest, iż Odwołujący przedłożył pismo Banku Pekso S.A., I Oddział w Olsztynie z dnia 16 września 2009 r., z treści którego wynika, iż ?przelew kwocie 3.500,00 zl (?) rozliczony na rachunku odbiorcy dnia 25.08.2009 r. z datą waluty 24.08.2009 r.? Środki te były dostępne na rachunku odbiorcy w dniu 25.08.2009 r. do godziny 10:00?, jak również zaświadczenie z tego samego banku z dnia 31 sierpnia 2009 r., w którym wskazano, iż ?zapis księgowania przelewu widoczny na wyciągu z rachunku Urzędu Miasta z dnia 25.08.2009 r. z datą waluty 24.08.2009 r.?.
Niemniej jednak z pism tych nie wynika, wobec potwierdzenia wykonanej operacji ze wskazaniem daty, godziny i minut przedłożonej przez Zamawiającego, a bezspornie wskazującej na przekroczenie terminu na wniesienie wadium, informacja która jednoznacznie obalałaby dowód przedłożony przez Zamawiającego. Bank Odwołującego wcale nie potwierdza faktu, iż wadium zostało uznane na rachunku Zamawiającego, a jedynie, iż w wymaganej dacie, tj. 25.08.2009 r. do godziny 10:00 określone środki znajdowały się w dyspozycji Zamawiającego. Nie zmienia to faktu, iż przy wniesieniu wadium liczy się nie data, ale konkretna chwila (godzina, minuta).Tym samym stwierdzić należy, iż Odwołujący decydując się na zlecenie dokonania przelewu w dniu poprzedzającym składanie ofert, czyli de facto - ostatnim możliwym, zgodził się na poniesienie związanego z tym ryzyka".
to jak sie do tych wyroków ma kometnrz J. Pieróga:
"Za zbędny formalizm, a nawet błąd można uznać działanie zamawiającego polegające na wpisaniu do specyfikacji, iż za dotrzymanie terminu wniesienai wadium w formie gotówkowej uznaje sie termn wpływu środków pieniężnych na konto zamawijacego, a następnie podczas otwarcia ofertsprawdzenie (najczęściej w obecności oferentów), czy środki te faktycznie wpłynęły. Jest to postępowanie zupełnie nielogiczne, biorąc pod uwagę chociażby fakt, iż w przypadku wnoszenia wadium w innej formie niż pieniądz, zamwiąjący może uzyskać okresloną kwotę pieniężną dopiero po przejściu ściśle określoenej przez bank procedury. Za wystarczające należy uznać zażądanie i otrzymanie w ofercie dowodu wniesienia wadium w postaci np. kopii dokonanego przelewu"
co do komentarza to się nie zgadza (zresztą nie pierwsze jego potknięcie) w momencie otwarcia oferta ma być zabezpieczona wadium - czyli wadium ma BYĆ FIZYCZNIE na rachunku Zamawiającego. ... a co jeśli z powodu jakiegoś błedu nie dotrze? To jest wymóg ustawy mimo wszystko. Co do innego rodzaju wadium to może i procedury trzeba przejść, ale ono JUŻ obowiązuje de facto
1. "Za zbędny formalizm, a nawet błąd można uznać działanie zamawiającego polegające na wpisaniu do specyfikacji, iż za dotrzymanie terminu wniesienai wadium w formie gotówkowej uznaje sie termn wpływu środków pieniężnych na konto zamawijacego,
2. a następnie podczas otwarcia ofertsprawdzenie (najczęściej w obecności oferentów), czy środki te faktycznie wpłynęły.
1. Zbędny, zbędny bo to wynika z ustawy.
2. Z tym się zgodzę - i tylko z tym.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc