1

Temat: Rozwiązanie umowy

Witam!
Mam dość beznadziejną sytuację w jednym z postępowań ( środki unijne) i proszę o rady, mianowicie:
W lutym przetarg nieograniczony na roboty budowlane, wybrany wykonawca podpisana umowa ok 400 000 zł termin do listopada 2010.
Wszystko fajnie, rusza budowa, po wykonaniu 10 % zakresu firma popada w problemy finansowe - brak materiałów i pracowników , zmiana zarządu siedziby itp. do dziś prace ponownie nie ruszyły.
Nie ma szans na wykonanie w terminie - są tylko fundamenty. Nikłe szanse na dokończenie nie mówiąc o dotrzymaniu terminu. Kary umowne 800 zł dziennie lub 20 % za odstąpienie. Firma nie robi i nie rezygnuje, co najgorsze w przetargu nie przewidziano jakichkolwiek zmian w umowie.
Budowy nie zrobią  i kar nie zapłacą bo nie mają i nawet nie ma z kim rozmawiać, pozostają sądy.
Najkorzystniej byłoby rozwiązać umowę tylko jak?

2

Odp: Rozwiązanie umowy

Technicznie to bardzo proste, można napisać do wykonawcy na przykład: Na podstawie art. 635 i 656 Kc odstępujemy od umowy ... z dniem ... z powodu znaczącego opóźnienia w wykonywaniu przedmiotu zamówienia (można rozszerzyć, zwłaszcza uzasadnienie).

Formalnie jednak jest to dość poważna czynność i zagrożona poważnymi wstrętami drugiej strony, dlatego zalecam wcześniejsze sprawdzenie czy mamy już w dokumentach uzasadnienie takiej czynności, a jeśli nie, to szybko robić odpowiednią dokumentację, aby nie wyszło że to tylko chore przywidzenia złośliwego zamawiającego. Jeśli wykonawca umyślnie zwija żagle to nie wykluczam sporządzenia 1 wspólnego dokumentu (!!!).
Zalecam oczywiście od początku włączyć do współpracy zawodowego prawnika.

3

Odp: Rozwiązanie umowy

w umowie winien być paragraf - Odstąpienie od umowy ( piszesz 20% za ostąpienie - czyli jakieś zapisy były )

4

Odp: Rozwiązanie umowy

I stało się wykonawca położył kilka pustaków na budowie a  mój Zamawiający podpisał aneks (mimo braku zapisów w ogłoszeniu i siwz dopuszczających zmiany w umowie ) zmieniający termin wykonania do kończ roku.  Środki unijne - ciekawe co nam grozi.

5

Odp: Rozwiązanie umowy

Na przykład: 50% środków do zwrotu + odpowiedzialność zamawiającego wg zapisów ustawy Pzp + kara za naruszenie dyscypliny finansów publicznych + dodatkowe problemy gdy dowie się lokalna opozycja.

6

Odp: Rozwiązanie umowy

aneks jest nieważny

7

Odp: Rozwiązanie umowy

z mocy prawa!!!

8

Odp: Rozwiązanie umowy

A to na jakiej podstawie tak uważacie?
Ja znajduję, że aneks jest ważny (niestety), co najwyżej podlega unieważnieniu - na podst. art.144.2

9

Odp: Rozwiązanie umowy

Chyba że liczysz na to że żadna kontrola was nie sprawdzi przez kilka lat, co u nas jest malo prawdopodobne.