1

Temat: błąd w obliczeniu ceny?

Formularz oferty: cena netto ........zł + 22%, razem brutto..........zł

Przeliczam to i nie wychodzi mi brutto podane przez Wykonawcę, błąd 0,01 zł,  jest w cenie brutto  "0,79" a powinno być "0,80". Czy traktuje się to jako błąd w obliczeniu ceny  i można odrzucić ofertę? Czy posiadacie jakieś  wyroki w tej sprawie?

2

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Ewidentnie omyłka do poprawienia jako omyłka rachunkowa.

3

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Jak wyżej.

4

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

W  SIWZ nie został zamieszczony sposób poprawiania omyłek rachunkowych. Poprawić?

5

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Nie szkodzi ja również nie piszę, gdyby pisać wszystko to SIWZ była by drugą ustawą składającą się z xxx stron.

6

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

cleo napisał/a:

1. W  SIWZ nie został zamieszczony sposób poprawiania omyłek rachunkowych.2.  Poprawić?

1. Bo to nie ustawa.
2. Poprawić.

7

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

a ja mam sume kosztorysu źle w netto i brutto, uznać jako oczywistą omyłkę?

8

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Raczej nie (gdyby pomyłka była oczywista, to zapewne nie byłoby zapytania). Tutaj prwadopodobnie jest inna pomyłka, o której mowa w art.87.2.3.

9

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Ja raczej obstaję przy omyłce rachunkowej a nie innej omyłce.

10

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Jeśli tak, to proszę zajrzeć do przepisów i powiedzieć co to jest ?omyłka rachunkowa? (nieoczywista oczywiście) i na podstawie jakiego przepisu ją poprawić.

11

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Zgodnie z obecną linią orzeczniczą oczywistą omyłką rachunkową jest widoczny, niezamierzony błąd rachunkowy popełniony przez wykonawcę, który polega na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego, a w szczególności błędne zsumowanie lub odjęcie poszczególnych pozycji (wyrok KIO z 21 stycznia 2009 r., sygn. akt 20/09). Omyłka może być zatem uznana za oczywistą, gdy jest widoczna na pierwszy rzut oka, bezsporna, niebudząca wątpliwości. Popełniona omyłka ma charakter oczywisty, gdy zostanie stwierdzona samodzielnie przez zamawiającego, jest bezsporna i możliwa do poprawienia bez konieczności odwoływania się do innych dokumentów postępowania lub uzyskiwania wyjaśnień wykonawcy (wyrok KIO z 12 lutego 2009 r., sygn. akt 133/09).

12

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Znam te definicje i wyroki, w każdym podkreśla się mniej więcej ?widoczna na pierwszy rzut oka, bezsporna, niebudząca wątpliwości?, czyli nie ma wahania.

W naszym przypadku, w którym występuje kosztorys, moim zdaniem tak nie musi być (choć nie wykluczam), w takim przypadku najczęściej ma zastosowanie ?inna pomyłka?.  Na ile znam się na kosztorysowaniu, to może zachodzić wiele różnych okoliczności, które powodują, że zwykle nie mamy ?oczywistości?. Na przykład kosztorys sporządza się metodą szczegółową, zaś drukuje tylko wydruki uproszczone. Zaokrąglenia dokonuje się różnorakie, ba - przy kosztorysowaniu komputerowym kosztorysant często nie pamięta co,  jak, na jakim etapie program mu zaokrągla, program może liczyć bardzo dokładnie, lecz w którymś miejscu musi zaokrąglić na wydruku, kosztorys może nie musi być sumą zaokrąglonych pozycji, cena pozycji nie musi być iloczynem ceny jednostkowej i ilości, lecz odwrotnie, cena jednostkowa jest ilorazem dokładniejszej ceny pozycji i ilości jednostek. Jeśli to wszystko co piszę jest oczywiste, jeśli wiadomo co, gdzie i jak komputer źle dodał, to może rzeczywiście mamy pomyłkę oczywistą.

Założę się jednak, że autorka pytania nie potrafi bez wahania wskazać miejsce pomyłki i właściwe liczby. Każde zawahanie dowodzi, że pomyłka nie jest oczywista.

13

Odp: błąd w obliczeniu ceny?

Tutaj właśnie pozostaje zastanowić się nad tą "oczywistością"  omyłki.