1

Temat: Zamówienia z wolnej ręki???

w przetargu nieograniczonym, w SIWZ nie uwzględniliśmy udzielania zamówień uzupełniających, rozliczenie z wykonawcą mamy ryczałtowe ! , jednak w trakcie robót wystąpiły prace dodatkowe, które nie występowały w projekcie budowlano-wykonawczym i których nie dało się przewidzieć, wartość tych robót nie przekracza 50% Zamówienia podstawowego.
Czy w tym przypadku mogę zlecić zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 5?
Czy to że jest to rozliczenie ryczałtowe nie przeczy temu?
Czy termin wykonania Zamówienia dodatkowego może być w tym przypadku inny niż termin wykonania umowy podstawowej?
Dzięki za pomoc

2

Odp: Zamówienia z wolnej ręki???

W tej sytuacji takie roboty należy potraktować jako zamówienie dodatkowe (nie roboty dodatkowe), czyli nowa umowa, odrębna faktura, protokół konieczności, kosztorys itp, przy ryczałcie zamówienia dodatkowe mogą wystąpić, tutaj nie ma żadnych przeszkód, jeżeli chodzi o termin można wydłużyć całość inwestycji jeżeli przewidziano to w umowie podstawowej zgodnie z art.144.

3

Odp: Zamówienia z wolnej ręki???

Ostrożnie! (Marcel niekoniecznie musi mieć rację).
Ja bym nie ryzykował. Kontrole tylko czyhają na takie zamówienia.
Warunki ustawowe są dość ostre, trzeba je najpierw dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę przekorę kontroli.

4

Odp: Zamówienia z wolnej ręki???

Hubal, wiadomo że przy ryczałcie r. dodatkowe nie wchodzą w grę, a jeżeli chodzi o zamówienia dodatkowe jak najbardziej, tyle tylko że to sam Zamawiający musi przeanalizować swoją sytuację.

5

Odp: Zamówienia z wolnej ręki???

Marcel napisał/a:

1) wiadomo że przy ryczałcie r. dodatkowe nie wchodzą w grę,   2) a jeżeli chodzi o zamówienia dodatkowe jak najbardziej,   3) tyle tylko że to sam Zamawiający musi przeanalizować swoją sytuację.

1) Dyskusyjne czy wchodzą czy nie (to zawsze kwestia zapisów umowy !), ale bardziej co to są dodatkowe. Tego ostatniego raczej dziś nie uzgodnimy...
2) Owszem, nie można z góry wykluczyć, lecz przepisy są takie, że małe szanse na obronę w razie kontroli (bodajże dwie trzecie sukcesów kontroli to wolna ręka).
3) Jak najbardziej!