1

Temat: Unieważnienie postępowania

Wykonawca otrzymał dwukrotnie wezwanie do podpisania umowy. W drugim wezwaniu pouczono W, iż w przypadku nie stawienia się w wyznaczonym terminie Zamawiający potraktuje jako odmowę podpisania umowy i zatrzyma wadium zgodnie z art. 46 ust. 5 pkt.1.
Wykonawca nie stawił się w powyższym  terminie (drugim),  a pozostałe dwie oferty zostały wykluczone z postępowania i w konsekwencji odrzucone. Jaką podstawę prawną należy przyjąć unieważniając przedmiotowe postępowanie?

2

Odp: Unieważnienie postępowania

Brak konkretnie takiej przesłanki, więc chyba skorzystałbym z art. 93 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 94 ust. 3 ustawy Pzp.

3

Odp: Unieważnienie postępowania

Grażka napisał/a:

Jaką podstawę prawną należy przyjąć unieważniając przedmiotowe postępowanie?

Postępowanie się zakończyło - nie ma czego unieważniać.

4

Odp: Unieważnienie postępowania

Miras, jak się zakończyło?, moim zdaniem, trzeba unieważnić.

5

Odp: Unieważnienie postępowania

Marcel napisał/a:

1. Miras, jak się zakończyło?, 2. moim zdaniem, trzeba unieważnić.

1. Skończyło się wyborem oferty.
2. Przecztaj definicję postępowania - to może zmienisz zdanie wink

6

Odp: Unieważnienie postępowania

Ani z jednym

golavox napisał/a:

jeżeli nie doszło do podpisania umowy to postepowanie nie jest zakończone i w przypadku odrzucenia pozostałych ofert trzeba coś z tym fantem zrobic

ani z drugim

golavox napisał/a:

dla mnie postępowanie kończy się w momencie podpisania umowy a potem obowiązuja juz przepisy np. KC a nie PZP

się nie zgadzam smile

7

Odp: Unieważnienie postępowania

Czyli jak ma być, nie podpisał umowy, zamykam segregator i do szafy!?, nieee, tak trochę nie bardzo!

8

Odp: Unieważnienie postępowania

golavox napisał/a:

1. w koncu zadzwoniła do "mecenasa Pawlaka" ... i m.in odpowiedział mi, że postepowanie zakończyło się w momencie podpisania umowy

2.  bo w tym momencie ustawa PZP przestała działać a mają zastosowanie przepisy np. KC

3. czyli ja to rozumiem, że zakończeniem takim "the end" dla postepowań to jest właśnie fakt podpisania umowy

1. Kiedy to było?
2. W to nie uwierzę.
3. To poczytaj opinie na UZP. Oto fragment jednej z nich:

"W myśl tego przepisu postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego jest postępowanie wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania ofert albo przesłania zaproszenia do negocjacji w celu dokonania wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, lub ? w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki - wynegocjowania postanowień takiej umowy.Wskazana definicja postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyznacza ramy tego postępowania uznając za moment jego wszczęcia chwilę uzewnętrznienia woli zamawiającego o zamówieniu, co z reguły będzie następować z chwilą publikacji ogłoszenia o zamówieniu (zob. art. 40 ust. 1, art. 48 ust. 1, art. 56 ust. 1, art. 60c ust. 1, art. 75  ust. 1 ustawy PZP). Od tego momentu mamy zatem do czynienia z czynnościami w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (por. art. 17 ust. 1 i 2 in principio ustawy PZP).Z przywołanej definicji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wynika, iż celem tego postępowania jest dokonanie wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, lub ? w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki - wynegocjowania postanowień takiej umowy. Powyższe odpowiada istocie procedur udzielania zamówień publicznych, których funkcją jest określenie zasad i sposobu wyłonienia kontrahenta (wykonawcy), z którym będzie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego. Przy czym należy wskazać, iż z postanowień ustawy PZP wynika, iż wybór wykonawcy zamówienia publicznego opiera się na wyborze najkorzystniejszej oferty (arg. z art. 91 ustawy PZP). Tak więc cel procedur udzielania zamówień publicznych zostaje osiągnięty już z chwilą dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty (art. 92 ustawy PZP)."

9

Odp: Unieważnienie postępowania

No to daj mecanosowi do poczytania:

"Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż za moment zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego należy uznać chwilę dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty, a nie chwilę zawarcia umowy (udzielenia zamówienia publicznego), albowiem to z chwilą wyboru najkorzystniejszej oferty realizuje się cel postępowania, tj. wskazanie wykonawcy, z którym może być zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego. Podobnie w odniesieniu do zamówień udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki ustawodawca powiązał skutek w postaci zakończenia postępowania z chwilą ustalenia warunków przyszłej umowy, a nie z chwilą jej zawarcia (arg. z art. 2 pkt 7a ustawy PZP)."

10

Odp: Unieważnienie postępowania

i dalej

"Powyższe stanowisko znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w legalnej definicji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (art. 2 pkt 7a ustawy PZP), ale także w systematyce samej ustawy PZP. Wskazać bowiem należy, iż przepisy dotyczące wyboru najkorzystniejszej oferty (art. 82-95 ustawy PZP) zostały zamieszczone w dziale II tej ustawy - Postępowanie o udzielenie zamówienia. Natomiast przepisy dotyczące umowy w sprawie zamówienia publicznego zostały zamieszczone w odrębnym dziale IV tej ustawy - Umowy w sprawach zamówień publicznych. Tak więc biorąc pod uwagą już samą logikę ustawy PZP należy uznać, iż zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (udzielenie zamówienia publicznego) nie stanowi elementu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tj. nie jest czynnością w postępowaniu"

11

Odp: Unieważnienie postępowania

No i Miras przyklepał sprawę bo rzeczywiście taka opinia uzp jest i trzeba zmienić zwyczaje.

12

Odp: Unieważnienie postępowania

a zresztą poczytajcie dokładnie:

http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;658;zakonczenie_postepowania_o_udzielenie_zamowienia_publicznego_a_obowiazek_zlozenia_oswiadczenia_(zp-11)_o_braku_lub_istnieniu_okolicznosci_stanowiacych_podstawe_wylaczenia_z_postepowania_(art._17_ust._2_ustawy_pzp).html

13

Odp: Unieważnienie postępowania

MIRAS napisał/a:

i dalej

zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (udzielenie zamówienia publicznego) nie stanowi elementu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tj. nie jest czynnością w postępowaniu"

i to zdanie jest najważniejsze .

14

Odp: Unieważnienie postępowania

golavox napisał/a:

czyli ja to rozumiem, że zakończeniem takim "the end" dla postepowań to jest właśnie fakt podpisania umowy

podpisanie umowy jest czynnością po zakończeniu postępowania a definicja jest zawarta w art 7a

15

Odp: Unieważnienie postępowania

Czyli jednak zamykacie sprawę bez dodatkowych dokumentów?, sam dokument świadczący o tym że wyłoniony wykonawca nie chciał podpisać umowy?

16

Odp: Unieważnienie postępowania

Marcel napisał/a:

sam dokument świadczący o tym że wyłoniony wykonawca nie chciał podpisać umowy?

i . Jeżeli uważasz że jest inaczej podaj podsawę prawną wprost z 93.

17

Odp: Unieważnienie postępowania

Niestety nie podam bo taka nie istnieje, podał już wyżej co było by za stosowne.