1

Temat: pełnomocnictwo

m,am taka sytuacje ze wykonawca dołączył pelnomocnictwo podpisane za zgodnośc z oryginalem nie przez niego a pełnomocnika, druga oryginale pelnomocnictwa podpisał prezes zarzadu , którego nawzisko w załaczonych dokumentach (uchwała zarzadu) nie figuruje - jest calkiem inna osoba - czy ofertta do odrzucenia

2

Odp: pełnomocnictwo

Ano do odrzucenia

3

Odp: pełnomocnictwo

dzieki Marko dobrze jest sie upewnić:)

4

Odp: pełnomocnictwo

Z tą drugą ofertą, gdzie pełnomocnictwo podpisał prezes nie byłbym taki szybki, bo pomimo, że masz uchwałę, w której jest iiny prezes to pełnomocnictwo moze być ważne. Wykonawca mógł się pomylić i dołączyć starą uchwałę, co nie stanowi, ze pełnomocnictwo jest nieważne, gdyż może być udzielone przez osobę uprawnioną (prezesa), tylko Ty o tym nie wiesz.
Dlatego napisałbym pismo o wyjaśnienie.

Powodzenia

5

Odp: pełnomocnictwo

no tak ale nawet jesli sie pomylil to i tak nie oge tego uzupełnic wiec do odrzucenia a czy moze byc tak ze podpisal "stary" prezes ale pełnomocnictwo nie wygasłó? wiem ze pełnomocnictwo wygasa z chwila śmierci, no ae zakładam ze ten prezes nie umarł

6

Odp: pełnomocnictwo

Artur napisał/a:

Wykonawca mógł się pomylić i dołączyć starą uchwałę, co nie stanowi, ze pełnomocnictwo jest nieważne, gdyż może być udzielone przez osobę uprawnioną (prezesa), tylko Ty o tym nie wiesz.
Dlatego napisałbym pismo o wyjaśnienie.

Tyle tylko, że arbitrzy nie bardzo widzą możliwość uzupełniania czy też wyjaśniania pełnomocnictw...

7

Odp: pełnomocnictwo

Też nie wiem do czego to doprowadzi. Uzupełnić dokumentów nie można w scisłym tego słowa znaczeniu, ale podstawa odrzucenia też jakaś mglista.
Pełnomocnictwo jest w oryginale i podpisane przez osobę, która mogła lub może miec do tego uprawnienia, a więc jest ważne z punktu widzenia KC. Gdyż wykonawca mógł dołączyć uchwałę powołujacą prezesa, który został zastąpiony nowym, któru następnie udzielił pełnomocnictwa (pełnomocnictwo ważne) lub wykonawca dołączył uchwałę powołujacą nowego prezesa, a pełnomocnictwo podpisał stary jeszcze jak miał uprawnienia i pełnomocnictwo nie wygasło (pełnomocnictwo ważne).
Dlatego należałoby poprosić o wyjasnienie zaistniałych rozbieżności, a jeśli do wyjaśnień dołączą kopię uchwały o powołaniu na prezesa osoby podpisujacej pełnomocnictwo, z której bedzie wynikać, że osoba ta w tym czasie miała takie uprawnienia to OK.
Jeśli bedzie to stara uchwała to będzie to dokument potwierdzający prawdziwość złożonych wyjaśnień. Jeśli to będzie nowa uchwała to bedzie uzupełnienie dokumentów zgodne z art. 26 ust. 3 Pzp, gdyż należy pamietać, że zakłady budzetowe gospodarstwa pomocnicze i spółdzielnie (a to chyba taki przypadek) zamiast KRS lub wypisu składają Statut i odpowiednie uchwału w tym uchwałę powołujacą Prezesa i Zarząd oraz określajacą reprezentację podmiotu oraz zakres umocować.

Pozdrawiam

8

Odp: pełnomocnictwo

uchwała o nowym prezesie jest z dnia 11.07.2006 a pełnomocnictwo z dnia 09.03.2006 r. , a wiec najpierw bylo pełmnomocnictwo podpisane przez "starego" prezesa a teraz mam aktualna uchwałę pytanie czy to pelnomocnictwo stracilo moc czy jest aktualne?

9

Odp: pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo udzieliła osoba uprawomocniona, a więj jeśli w pełnomocnictwie nie ma nic o jego wygaśnie z upływem określonego terminu lub ze w innych jakichś okolicznościach wygasa, to pełnomocnictwo jest ważne.
Zatem pisz o wyjaśnienia i jak dołączą uchwałę to potraktuj ją jak część wyjaśnień, potwierdzenie prawidziwości złożonych wyjaśnień na temat różnicy w podpisie i na uchwale, którą masz.

Powodzenia

10

Odp: pełnomocnictwo

czy jesli kserokopia pełnomocnictwa jest potwierdzona za zgodność przez pełnomocników a nie osoby udzielajace pełnomocnictwa lub notariusza - to takie pełnomocnictwo powinno byc powodem odrzucenia oferty?

11

Odp: pełnomocnictwo

Tak

12

Odp: pełnomocnictwo

Marko (tym razem :-)) ma rację. Pełnomocnictwo powinno być dołączone do oferty w oryginale albo potwierdzone notarialnie za zgodność.

13

Odp: pełnomocnictwo

Kornelia napisał/a:

Marko (tym razem :-)) ma rację.

Byłbym dalece zobowiązany za wytykanie mi braku racji na bieżąco, bo teraz nie wiem gdzie jej nie miałem... sad  wink

14

Odp: pełnomocnictwo

Marko - widzę, że posiadasz nie tylko dużą wiedzę i cięty język, ale też poczucie humoru smile. Pozdrawiam!

15

Odp: pełnomocnictwo

Cięty język? Ja? Niemożliwe... smile A bez poczucia humoru to sie nie da w zamówieniach pracować bo można sie przyprawić o chorobe o podłożu psychicznym big_smile
Pozdrawiam po 3kroć smile

16

Odp: pełnomocnictwo

Tak na marginesie. To również kserokopia pełnomocnictwa potwierdzona przez osoby je udzielające jest OK. Tak jest np. gdy pelnomocnictwo jest stałe i sporządzone notarialnie.

Pozdrawiam

17

Odp: pełnomocnictwo

a z czego wynika konieczność potwierdzania "za zgodność" pełnomocnictw jedynie przez osoby je udzielające bądź notarusza  (moi radcowie nie mogą tego zrozumieć)

18

Odp: pełnomocnictwo

Arturze, niestety - wyroki ZA są jednak bardziej rygorystyczne względem pełnomocnictw. Własnie mam przed sobą wyrok UZP/ZO/0-1366/06:
"Z zarzutów podniesionych przez Odwołującego ZA uznał za zasługujące na uwzględnienie: zarzut dołączenia kserokopii pełnomocnictwa przez firmę BPSC, potwierdzonego za zgodność przez tego pełnomocnika, albowiem pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie oryginału lub kopii notarialnie poświadczonej (...)".

i jeszcze inny wyrok: UZP/ZO/0-2501/06

i jeszcze jeden: UZP/ZO/0-1899/06: "Zespół Arbitrów stoi na stanowisku, iż złożone pełnomocnictwo w formie kserokopii podpisanej przez samego pełnomocnika jest nieprawidłowe".

19

Odp: pełnomocnictwo

Doroto - może lektura uzasadnienia do tego ostatniego wyroku, który przytoczyłam coś Twoim radcom "rozjaśni" :-)). Tam jest coś o KC i formie pisemnej jako formie szczególnej.

20

Odp: pełnomocnictwo

Cóż, ostatnio to ewenement ale zgadzam sie z Arturem. Kornelio - przytoczone wyroki dotyczyły kwestii potwierdzenia za zgodność przez pełnomocnika. Wiem, że w uzasadnieniu pisali o oryginale lub kopii notarialnej ale gdyby dostali do ropoznania pełnomocnictwo poświadczone przez mocodawce to wątpie czy podtrzymaliby swoje stanowisko. W sumie to mam w zasobach jakieś orzeczenia przemawiające za tym co piszę - może poszukam...

21

Odp: pełnomocnictwo

To byłabym zobowiązana. Nie jestem uparta i argumenty do mnie przemawiają, ale póki co mam przed soba właśnie te wyroki smile.

22

Odp: pełnomocnictwo

własie Marko ja myslalam, że kserokopie pełnomocnictwa moze poświadczyć za zgodnośc ten ktory go udziela no i oczywiście notariusz a z tych wyroków wynika ze tylko notariusz? przeciez to bezsensu - podeslij mie te wyroki jak znajdziesz

23

Odp: pełnomocnictwo

Pełnomocnik sam sobie nie może potwierdzić kopii pełnomocnictwa. Natomiast pełnomocnictwo może być stałe i bardzo rozbudowane w treści i w formie aktu notarialnego. Wówczas kserokopia aktu notarialnego potwierdzona za zgodność z oryginałem przez udzielających pełnomocnictwa dla zamawiajacego ma taką samą wartość jak oryginał, gdyż na kopii, która określa zakres i rodzaj pełnomocnictwa są oryginalne podpisy osób uprawnionych do reprezentowania wykonawcy. A zatem gdyby wymazać pieczęcie i podpis notariusza nie można byłoby nawet mówić o kopii.

Pozdrawiam

24

Odp: pełnomocnictwo

wiec jak pełnomocnik sam sobie potwierdzi kopie pełnomocnictwa to oferta do odrzucenia - ale w zawiaodmieniu o wyborze oferty najkorzystniewjszej i ofertach odrzuconych - jaka podac podstawe odrzucenia , faktyczną podstawę mamy ale prawną????

25

Odp: pełnomocnictwo

wlasnie, dlaczego pelnomocnik upowazniony do takiej czynnosci nie moze potwierdzic za zgodnosc?
przeciez z tresci pelnomocnictwa wynika, iz jest uprawomocniony do podpisywania takich dokumentow (oferty)... on nie podpisuje pelnomocnictwa tylko potwierdza je za zgodnosc...

rowniez chetnie zobacze wyroki.