Powtórzę po raz kolejny - w sc obowiązuje przedstawicielstwo ustawowe. Co do zasady, ofertę może podpisać np. jeden z jej członków. Problem może się pojawić w sytuacji, gdy umowa sc reguluje tą kwestię w inny (odmienny) sposób, tzn. taki, że oferta powinna zostać podpisana przez dwóch wspólników. Żądanie pełnomocnictwa na etapie składania ofert jest bezzasadne. Skoro w sc mamy do czynienia z przedstawicielstwem ustawowym, to i art. 23.2 jest tutaj mniej istotny.
Cała sprawa rozstrzyga się o to, co zostało zapisane w umowie sc. A tej jako takiej nie można żądać na etapie składania ofert.
Pewne światło daje tutaj wyrok 1865/10 - powstaje pytanie - czy można żądać umowy spółki cywilnej jako innego niezbędnego dokumentu do przeprowadzenia postępowania. Ale i w tym przypadku nie można wzywać do uzupełnienia (chociaż po namyśle mam w tej kwestii wątpliwości), tylko odrzucić ofertę na podstawie art. 89.1.8
Ja nie odważyłbym się odrzucić oferty, którą złożyli wykonawcy tworzący sc, tylko dlatego, że nie dołączyli pełnomocnictwa.