1

Temat: Przetarg na pocztę

I tak, zbliża nam się koniec roku, robimy zamówienia "organizacyjne" w tym na przesyłki. Do 2012 roku Poczta Polska ma monopol na przesyłki do 50g (tzn cena przesyłki do 50 g dostarczanej przez innego operatora wynosi 2,5 razy więcej od podanej w taryfikatorze przez PP). Zakładając że jest podstawa na zamówienie z wolnej ręki na przesyłki do 50 g jako objęte monopolem (art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b - b) z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów) co zrobić z pozostałymi usługami pocztowymi, np przesyłkami pow. 50 g, paczkami itp które stanowią jedynie 10% zamówienia podstawowego?
Co zrobić z resztą? Włożyć w zamówienie z wolnej ręki, zrobić do 14000, czy sumować z WR i robić Przetarg nieograniczony?

2

Odp: Przetarg na pocztę

usług pocztowych może nastąpić w 2 postępowaniach:
bez formalności określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych - co do przesyłek usług pocztowych objętych monopolem Poczty Polskiej, oraz w pozostałym zakresie na zasadach ogólnych określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych, tj. co do zasady w ramach przetargu nieograniczonego.

3

Odp: Przetarg na pocztę

Łączyć obie kwoty czy szacować oddzielnie?

4

Odp: Przetarg na pocztę

Jeżeli odrębnie to szacować też odrębnie.

5

Odp: Przetarg na pocztę

Szacować należy razem, w końcu i jedno i drugie to przesyłki pocztowe, nieważne w jakim trybie jest prowadzone postępowanie. Ja szacowałam razem, na przesyłki do 50 g zrobiłam postępowanie z wolnej ręki, natomiast na przesyłki powyżej 50 g ogłosiłam przetarg nieograniczony. Tak mam czyste sumienie i umowy podpisałam do końa 2012 roku.
P.S. w przetragu nieograniczonym i tak otrzymałam tylko jedną ofertę od Poczty Polskiej, mam dwie umowy (przesyłki do 50 g i powyżej 50 g) i dostaję na koniec miesiąca dwie faktury, reszta pozostała bez zmian:)

6

Odp: Przetarg na pocztę

Fifi, napisz coś innego bo to co czytam burzy mój spokój smile Jaki miałaś wzór umowy w przetargu?

7

Odp: Przetarg na pocztę

usługi na pocztę robimy z wolnej ręki (art. 67 ust. 1 pkt 1 lit a). Podobnie jak powyżsi uczestnicy forum, mamy przesyłki do i powyżej 50 g. Zwykle przesyłki do 50 g (zastrzeżone dla Poczty Polskiej) są o znacznej wartości szacunkowej (powyżej 14000 euro), natomiast przesyłki powyżej 50 g to niewielka kwota ( do 14000 euro) i niewielka ilość. Wówczas na przesyłki powyżej 50 g robimy rozeznanie rynku poprzez wysyłanie zaproszeń do składania ofert telefonicznie, e-maile. Zwykle okazuje się, że i tak Poczta Polska jest najtańsza w świadczeniu usług na te przesyłki i mając to na uwadze oraz oszczędności w przeprowadzaniu innego przetargu oraz to, żeby nie zawierać dwóch oddzielnych umów, włączamy usługi powyżej 50 g do postępowania prowadzonego w trybie z wolnej ręki i podpisujemy jedną umowę, gdzie lwią część wartości umowy stanowią przesyłki do 50g.  Wartość szacunkową stanowi suma wszystkich usług.