1

Temat: zmiany w projekcie

Witam Mam takie pytanko. Roboty budowlane rozliczenie ryczałtowe  w trakcie realizacji zadania zachodzi koniecznośc zmiany w projekcie. Co w takim wypadku jak to rozliczyć?

2

Odp: zmiany w projekcie

Zapomniałam napisać, że część robót odpada a część dochodzi.

3

Odp: zmiany w projekcie

Najpierw popatrzeć co naprawdę jest zapisane w umowie. W zakresie umowy o roboty budowlane przepisy nie definiują ?rozliczenia ryczałtowego?, więc formalnie nie wiadomo o co chodzi, póki nie zobaczy się w umowie.

4

Odp: zmiany w projekcie

no fakt jak czytam tą umowę to jest tak rozliczenie ryczałtowe  ale są zapisy dotyczące robut dodatkowych, zamiennych. Tylko jak to się ma do ryczałtu.  W sposobie obliczenia cenyw SIWZ było napisane rozliczenie ryczałtowe a przedmiary są pomocniczo. Cenę należy obliczyć na podstawie SST i Projektu.

5

Odp: zmiany w projekcie

nina napisał/a:

W sposobie obliczenia ceny w SIWZ było napisane rozliczenie ryczałtowe

Z tego nie wynika jak rozumieć  rozliczenie ryczałtowe.

nina napisał/a:

ale są zapisy dotyczące robut dodatkowych, zamiennych. Tylko jak to się ma do ryczałtu.

No właśnie. To wskazówka jak należy rozumieć, tzn. jest jakiś ryczałt, ale są też możliwe jakieś zmiany. Teraz trzeba znaleźć w dokumentach dopuszczalny zakres zmian.

6

Odp: zmiany w projekcie

No w SIWZ i oszeniu przewidziaam zmiany wynagrodzenia oraz w samej umowie. Ale fakt musze przeanalizowac cao

7

Odp: zmiany w projekcie

całość

8

Odp: zmiany w projekcie

Dodam jeszcze, że z reguły sprawa nie jest jednoznaczna, bo mogą występować różnorakie rodzaje zmian. Ze względu na zamówienie publiczne należy rozróżnić przede wszystkim zmiany możliwe oraz niemożliwe do wprowadzenia w ramach zawartej umowy. Z kolei zmiany w ramach umowy mogą mieścić się umówionej cenie, albo wymagać dodatkowej zapłaty.

9

Odp: zmiany w projekcie

no a jeśli mieszczą się  w cenie? lub co jeśli nie mieszczą się ?  Tutaj chodzi o kanalizację bo projekt się zmienia.

10

Odp: zmiany w projekcie

Jeśli konieczne prace mieszczą się w cenie, to chyba nie ma problemu.
Jeśli  zaś nie mieszczą się w cenie, to zamawiający musi zapłacić dodatkową kwotę. Albo trzeba uznać, że wykonawca nie musi ich wykonywać.
Tak by to wyglądało w skrócie.

11

Odp: zmiany w projekcie

Czy przewidziałaś możliwość zamówienia uzupełniającego, jeśli prace nie mieszczą się w cenie ?

12

Odp: zmiany w projekcie

tak zamówienia uzupełniające przewidziałam  do 50 %.

13

Odp: zmiany w projekcie

No  Hubal w tym temacie to myślę podobnie. Jakoś z tego wybrnę może. Najgorsze jest to, że środki pochodzą z UE i jak na złość wszystkie przetargi mi kontrolują. UM NIK itp.

14

Odp: zmiany w projekcie

Ostrożnie z zamówieniami uzupełniającymi. To nie musi być klucz do sukcesu, ale może okazać się pułapką. Przy zamówieniach uzupełniających muszą być roboty ?tego samego rodzaju?, zaś tu mamy do czynienia z robotami akurat innego rodzaju - jak zwykle.

Zasadnicza sprawa w temacie, to potrafić udowodnić (w szczególności owym kontrolom), że to co teraz zamierzamy i wykonamy wynika co najmniej z pierwotnego projektu oraz zasad wiedzy technicznej, zgodnie z art.647 Kc, przy czym te zasady nie mogą być wzięte jakby z sufitu, lecz gdziekolwiek zapisane - dla dowodu.
Póki zamawiający nie nabierze przekonania, że potrafi przekonać także kontrole, to lepiej niech trzyma się pierwotnej wersji umowy, a nowe elementy obejmie odrębną, na przykład na bazie zamówienia uzupełniającego.

15

Odp: zmiany w projekcie

Dziękuję za podpowiedzi smile