1

Temat: nieprawdziwe informacje?

Z wymagał m.in. aby W dysponował określonymi środkami transportowymi. Oferty złożyło 2 wykonawców, panowie X i Y, którzy do niedawna ze sobą współpracowali, a teraz są zwaśnieni na maksa. Obejrzeli nawzajem swoje oferty i pan X napisał do Z, że pan Y wykazał w ofercie jako swoje pojazdy należące do niego (pana X), dołączając do tego kopie korespondencji pomiedzy panami dotyczacej tegoż sprzętu. Jak do tematu powinien podejść Z? Chyba powinien opierać się na oświadczeniach i dokumentach złożonych przez wykonawców i nie wnikać w ich przepychanki? jakie są w ogóle możliwości udowodnienia, że W podał nieprawdziwe informacje?

2

Odp: nieprawdziwe informacje?

Wezwij do wyjaśnienia, informacje na temat W albo oferowanego produktu/usługi możesz czerpać z różnych źródeł choćby z internetu czy jakichśczasopism,  nie muszą to być tylko informacje od W.

3

Odp: nieprawdziwe informacje?

Możliwości udowodnienia, że W podał nieprawdziwe informacje są bardzo duże, wszak chodzi o prawo własności dość dużych rzeczy. Co prawda nie wiadomo dokładnie jakich, ale sądzę, że powinny być gdzieś zarejestrowane (starostwo, może także księgowość W), powinny mieć jakąś dokumentację (dowód rejestracyjny, książka pojazdu, karta gwarancyjna itp.) i przede wszystkim dowód własności (faktura zakupu, umowa). Dobrym dowodem może być brak u pana Y właściwej dokumenacji i niemożność udowodnienia własności czy możliwości dysponowania. Wystarczy więc zażądać wyjaśnień i okazania dowodów, a dodatkowo proponuję dopisać klauzulę typu: ?brak ... w terminie ... będzie traktowany jako dowód ...?. No i Z będzie mieć dowód.